Konečně! KV Arena slaví první extraligové body

HC Energie - HC Oceláři Třinec 3:1 (1:0, 2:1, 0:0)
Karlovarští hokejisté si poprvé v sezoně užili děkovačku před vlastními diváky. Základ vítězství proti soupeři, který na západ nevozí body často, položili už v první třetině, kdy svou první branku sezony vstřelil obránce Ján Mucha. Vítězný mix Karlovaráků dotvořily přesné zásahy Lukáše Pecha s Petrem Kumstátem a kvalitní výkon Lukáše Sáblíka (na snímku), který byl vyhlášen hvězdou zápasu.
O2 extraliga, 7. kolo, út 22.9.2009, KV Arena
Oceláři Třinec
3:1
1:0, 2:1, 0:0
Branky a nahrávky: 10. Mucha (Skuhravý), 23. Pech (Kumstát, Němec), 38. Kumstát (Pletka, Němec) - 28. Růžička (Balej). Rozhodčí: Jebavý, Svoboda - Kis, Prchal. Vyloučení: 8:6, navíc Čutta (KVA) 10 min. OT. Využití: 2:1. Diváci: 3553. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
Karlovy Vary: Sáblík - Němec, Čutta, Dobroň, Hájek, Mucha, Prošek, Brňák - Dej, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Skladaný - Kumstát, Pech, Pletka - Zucker, Haščák, Zaťovič - od 34. navíc Hluchý
Oceláři Třinec: Duba - Hrabal, Výtisk, D. Seman, Malec, Cartelli, Zíb, Lojek, Andersons - Tomas, Polanský, Polák - D. Květoň, Peterek, Martynek - Balej, Kohn, M. Růžička - Kanko, Ostřížek, Kútny

Trudná bilance domácích zápasů donutila karlovarské trenéry ke změně složení útočných formací, odděleny hrály dokonce dvě věže – Kumstát se Skuhravým. Na druhou stranu kluziště než třinecký Tomáš Duba se pak postavil Lukáš Sáblík, zatímco lehce zraněný Mensator pouze přihlížel ze střídačky.

A byl to právě gólman Energie, který se v opatrné úvodní třetině jako první dostal do provozní teploty. Hosté totiž byli zpočátku nebezpečnější. Nejblíže ke skórování byli asi ve 4. minutě, kdy Peterek těsně před Sáblíkem tečoval střílenou přihrávku od mantinelu. Puk ale nakonec vysokým obloukem doplachtil pouze do rohu kluziště. Větší příležitost už si Oceláři nevytvořili ani při vyloučení Skuhravého, a domácí tak zaskočili vychladlého Dubu. V 10. minutě poslal Dej z rohu kluziště puk za bránu na Skuhravého, který jej předal před bránu přímo do jízdy Jána Muchy. Slovenský obránce střelou pod víko zaznamenal svůj první letošní gól.

Třinečtí pak nedokázali využít trestu Pecha a po jeho vypršení byli zatlačeni do defenzivy. V porovnání s předchozími zápasy se energetici snažili i více chodit do těla. Hostující Lojek a Kohn se pod tlakem dopustili faulů, domácímu náporu tím ale příliš nepomohli. Opravdovou tutovku si Karlovarští schovali až do samotného závěru třetiny, kdy se opět hrálo v plném počtu. Deset vteřin před sirénou dostal Pletka puk od Melenovského přímo před branku, ale ať jej míchal, jak chtěl, přes Dubu jej zvednout nedokázal.

Druhou třetinu načali energetici přesilovou hrou, která zatím nepatří k jejich silným zbraním. A ani jejich druhá branka nepadla ze zcela klasického přesilovkového schématu. Gólmana Dubu vykolejila především Němcova střela, která se od zadního mantinelu odrazila zpět před branku. Zde zabojoval Kumstát a připravil u druhé tyče stojícímu Lukáši Pechovi gólovou lahůdku.

Až tento okamžik nabudil hosty k opravdové ofenzivní hře a domácí se rázem rozpomněli na své trable s defenzivou. Například v 25. minutě se ani jeden z beků neměl k tomu, aby u tyčky odklidil puk, až se jej chopil Martynek a jen o milimetry nepřehodil ležícího Sáblíka. Pokračující tlak Ocelářů vyústil ve vyloučení Skuhravého a z řady gólových šancí se nakonec ujala dorážka Martina Růžičky.

Pak již se hra opět vyrovnala a její tempo mírně opadlo. Diváky ze židlí zvedl ve 32. minutě Kumstát, když se řítil sám na branku a Dubův zákrok, jenž poslal puk těsně vedle levé tyčky. Další průběh třetiny ovlivnilo opět několik vyloučení. Zatímco Třinečtí navzdory dlouhému obléhání útočného pásma Němcův faul nepotrestali, Martynek se na trestné mohl chytat za hlavu. V dalším signalizovaném vyloučení navýšila totiž Energie své vedení, když do Pletkovy střely od modré strčil hůl Petr Kumstát.

Pozitivní dojem ze hry Karlovarských v početní přesile se ale vypařil v prvních minutách třetí dvacetiminutovky. Při vyloučení Baleje a Květoně, která se délkou 98 vteřin překrývala, se domácí propracovali k jediné opravdové střele. Dubu však tentokrát odraz puku od zadního hrazení nezaskočil a proti Kristově ráně se stačil bleskově přemístit. To když u časoměřičů seděl Skladaný, počínali si hosté mnohem lépe. Od pohromy zachránil Energii pouze výborný Sáblík, který u pravé tyče vychytal Květoně.

S přibývajícím časem šlo ve hře Energie sledovat úbytek aktivity směrem dopředu a odpovědnější přístup k bránění. Ale přestože řada útoků Ocelářů troskotala na modré čáře, musel se Sáblík stále hodně otáčet. Například když osamocený Hrabal dorážel střelu svého spoluhráče z téměř nulového úhlu. Závěr si domácí zkomplikovali i zbytečnými fauly Čutty a Skuhravého. Domácí kapitán přehnal aktivitu při dojíždění kotouče vyhozeného na prázdnou třineckou branku. Oceláři rázem hráli v šesti proti čtyřem, ke všemu ještě Pech u mantinelu přišel o hůl. Pozorný Sáblík a obětavý výkon jeho spoluhráčů včetně pádů do střel však už větší drama nepřipustili.

Josef Paleček (HC Energie Karlovy Vary): Konečně jsme začali hrát, bojovat, chodit do kontaktů a konečně jsme nedostali více než jeden gól. Dokázali jsme to díky kvalitní hře celého mužstva. Velice spolehlivě zachytal Lukáš Sáblík.

Břetislav Kopřiva (HC Oceláři Třinec): Z našeho pohledu bylo utkání vyrovnané. I přes problémy domácích jsme čekali, že utkání bude velmi těžké. Jsem vyloženě spokojený jen s třetí třetinou. Ale kvůli tomu, že jsme nevyužívali šance, jsme odjeli s prázdnou.