Krach ve třetí třetině odvál naději na první vítězství

L i b e r e c - Ani na pátý pokus nezískala karlovarská Energie body za výhru a krčí se tak s jediným bodem na předposledním místě tabulky. Tentokrát si odvezla prohru 2:4 z ledu libereckých Bílých Tygrů. Rozhodující byla poslední třetina, kterou Energie po tragickém výkonu prohrála 0:3.
Český Telecom Extraliga, 5. kolo, út 24.9.2002
Liberec
4:2
28. M. Straka, 55. Kábrt, 58. Kábrt, 60. Kropáč - 8. Němčický, 39. Balázs. Rozhodčí: Vokurka - Hejduk, Kareš. Vyloučení 5:11. Využití 1:0. Oslabení 0:1. Diváci 5246.
Liberec: Šmíd - Krstev, M. Pospíšil, Jan Kudrna, Kočí, Čakajík, Holub, J. Moravec, M. Beránek - Rozsíval, Musil, Jankových - Kábrt, M. Straka, Kropáč - S. Procházka, Plodek, V. Novák - Jiří Kudrna, Moskal, Hájek
Karlovy Vary: Franěk - Punčochář, Mádl, Hlavačka, Krajíček, Bauer, Rodin, Topoli - L. Svoboda, Skuhravý, Kraus - V. Polák, Bacul, Balázs – Opatovský, Pavliš, Košťál – Tvrdek, Kverka, Němčický - Šinágl

Do zápasu naskočili Karlovarští v odlišné sestavě než v předchozích kolech, trenéři Sýkora a Votruba tak uskutečnili změny avizované po domácím debaklu od Pardubic. Na straně Libereckých zastoupil v brance nemocného Faltu gólman uvolněný do Liberce na hostování právě z Karlových Varů – Zdeněk Šmíd. Postavil se tak i proti některým svým bývalým spoluhráčům.

První zásahy si brankáři na obou stranách připsali hned v první minutě, ale nejednalo se o žádné zapeklité situace. Od konce 4. minuty hrála Energie první přesilovou hru, ale i přes téměř dvouminutový pobyt před Šmídem sekání obránce Jiřího Moravce nepotrestala. Mírně aktivnější hra hostů vynesla čtvrtému karlovarskému útoku možnost brejku, ve vzniklé nepřehledné situaci se nejlépe zorientoval Tomáš Němčický a rázem to bylo 0:1. Liberec se po inkasované brance rozhodl přidat a hru vyrovnal. Výsledkem však bylo jen několik vyloučených na obou stranách, ale početní výhodu žádný tým ve svůj prospěch nevyužil. Rodící se nebezpečný brejk domácích zlikvidoval pohotovým obranným zákrokem Bauer.

Když byl na začátku prostřední části hry vyloučen liberecký obránce Krstev, mohla Energie vytěžit zvýšení skóre v přesilovce 4 na 3, ale do puků z holí karlovarských střelců se domácí vrhali jak hladoví tygři a sami mohli vyrovnat, když už při hře 4 na 5 ujel Milan Beránek, ale v střílel jen vysoko nad Fraňkovu svatyni. Situace jako by předznamenala zařazení Bílých Tygrů na vyšší rychlostní stupeň. Jestliže se v první třetině rozjížděli na jedničku, nyní jeli aspoň na trojku a ve 26. minutě se jim naskytla více než minutu a půl dlouhá dvojnásobná přesilovka, když na trestné lavici seděli společně obránci Punčochář a Krajíček. V ní si obranná karlovarská trojice počínala nadmíru úspěšně, aby paradoxně přišlo vyrovnání po několika sekundách plného stavu hráčů na ledě. Puk odpinknutý před Šmídem se dostal k dvojici Kábrt – Straka, z nichž druhý jmenovaný nedal v nájezdu dva na jednoho Fraňkovi šanci - 1:1. Začalo tak večerní představení druhého útoku Bílých Tygrů a ožilo i do té doby skleslé publikum, kterému vydatně pomáhal hlasatel a dobrá akustika liberecké Arény Svijany. V polovině utkání ale mohli jít do vedení znovu hosté, to by ale Bacul musel potrestat Šmídovu chybu za brankou a objet s obráncem v zádech prázdnou klec. Velikou šanci si vypracovali i domácí, ale pozorný Franěk pokus domácího útočníka Plodka zavěsit pod víko prohlédl. Hektická hra přinášela útoky i obranné zákroky na obou stranách a domácí se v 37. minutě už už radovali z vedoucího gólu, ale zřejmě přeslechli přerušení hry pro postavení útočícího hráče v brankovišti. Dvouminutový trest v tu chvíli odpykával Hlavačka. Libereckým se gól zopakovat nepodařilo, ale zato sami jeden inkasovali. Tři sekundy před návratem Hlavačky na led chyboval v rozehrávce Kábrt, puk zachytil David Balázs, únik se rozhodl řešit sám a v čase 38:03 prostřelil Šmídovy betony – 1:2.

Hned od počátku třetí třetiny měli Bílí Tygři zařazenou snad pětku a létali po ledě jako rakety. Dopředu je hnala vidina vyrovnání a hned v prvních sekundách Franěk betonem vychytal ve velké šanci Jankovýcha. Aktivní benjamínek Energie Polák se sice v 43. minutě snažil dvakrát překonat Šmída, ale neuspěl a pak už vládu na ledě plně převzali domácí. Obrana Karlových Varů přestala stíhat a začala kupit chybu za chybou, ze kterých pramenily nedovolené zákroky a vyložené šance domácích. Ti přikovali Energii před branku a gólman Franěk se v tu chvíli převtělil spíše v záchranáře. Dlouho odolával všem možným i nemožným pokusům, Straka zkoušel i mazácký „oblouček". Petr Franěk však odolal i ostřelování v polovině třetí třetiny během druhé, téměř minutové dvojnásobné převaze Liberce, když trest běžel Baculovi (při zákroku se lehce zranil a ze zápasu odstoupil) a Skuhravému (za zcela zbytečný kroček). Nakonec uhodilo v 55. minutě – Hlavačka nejprve vystihl nebezpečnou přihrávku, ale puk se dostal ke Kábrtovi, který si vykličkoval před „záchranáře" Fraňka a zavěsil – 2:2. Přetížená obrana Energie se topila ve zmatku a obrovské šance dovolila vytvořit i třetí domácí řadě, Franěk ještě chytil samostatný nájezd Musila, ale pak opět přišel na scénu druhý útok Tygrů a rozhodl utkání. Co nevyšlo Michalu Strakovi napoprvé, vyšlo na druhý pokus a po neschopnosti Energie v nouzi vyhodit puk překonal překvapeného Fraňka šťastným „dloubákem" – 3:2. V předposlední minutě zhatil snahu o vyrovnání obránce Rodin, jenž se nechal vyloučit za nebezpečnou hru vysokou holí. Do samostatného nájezdu se sice dostal Hlavačka, ale jako obránce v této nezvyklé pozici neuspěl. Karlovarská střídačka požádala o oddechový čas a trenér Sýkora se snažil i při oslabení odvolat gólmana, logicky se ale vrhnutím všech sil do útoku vytvořil prostor pro liberecký úder a tak v čase 59:24 nebyl po dlouhém pasu Straky pro Kropáče problém dát si záležet na blafáku do bekhendu, završit tak skvělé představení druhého útoku Bílých Tygrů a podtrhnout konečné skóre na 4:2. Petr Franěk i hrstka příznivců tak mohli jen kroutit hlavami, zatímco spokojených více než 5000 domácích fanoušků se mohlo radovat a s radostí a údivem v očích se ptát: „Jak mohli udělat tolik chyb?"

Josef Jandač (Liberec): "Úvod zápasu se nám nevydařil a první třetina nebyla povedená. Dostali jsme branku a v naší hře bylo i několik hluchých momentů. Ve třetí třetině jsme praktikovali nátlakový hokej a Karlovy Vary se až do šestnácté minutě držely ve hře jen díky výbornému Fraňkovi. V závěru se k nám přiklonilo i štěstí. Jsme rádi, že jsme odskočili do relativně klidného středu tabulky."

Jan Votruba (Karlovy Vary): "Začali jsme dobře, byli jsme pohyblivější a měli i šance. Od druhé třetiny jsme ale začali dělat zbytečné fauly a dostávali se pod tlak. Ve třetí části začali domácí nastřelovat puky, napadali nás ve třech hráčích a z toho pramenily naše fauly. Navíc nám docházely po náročném programu síly."