Liberec v defenzivě důslednější, body zůstaly pod Ještědem

BT Liberec – HC Energie 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Ani dočasný návrat Milana Procházky do dresu Karlových Varů nepomohl úřadujícímu mistrovi k prvnímu letošnímu bodovému zisku proti Tygrům z Liberce. Energii srazil hned ve druhé minutě inkasovaný gól, a dále se pak jen těžko prosazovala přes zformovanou defenzivu Severočechů. Když už se konečně povedlo v polovině duelu Pletkovi (na snímku) srovnat, domácí z protiútoku opět odskočili. Ve třetí třetině navíc připojili tříbodovou pojistku.
O2 extraliga, 32. kolo, pá 11.12.2009, Tipsport Aréna
Liberec
3:1
1:0,1:1, 1:0
Branky a nahrávky: 2. Klimenta (Dušek, Jareš), 36. Matějovský (Podkonický), 47. Hunkes (Bartovič, Podkonický) - 35. Pletka (Melenovský, Kristek). Rozhodčí: Polák, Šindler – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. Diváci: 5030. Střely na branku: 39:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Liberec: Pinc - Moravec, Čakajík, Rýgl, Derner, Malkamäki, Hunkes, Jareš - Bartovič, Podkonický, Matějovský - Špaček, Blatný, Kica - Víšek, Dušek, Klimenta - Jech, Urban, Bárta
Karlovy Vary: Mensator - Parýzek, Němec, Čutta, Dobroň, Tribuncovs, Mucha, Prošek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Hluchý, Dej, Pletka - Zaťovič, Kuběna, Zucker

Vstup do utkání měli lepší domácí, kteří se už ve druhé minutě dostali do vedení, když přesilovku po faulu Muchy využil po pěkné kombinaci Tomáš Klimenta, který zblízka pokořil Mensatora. Hosty ale rychlá branka nepoložila a v následujících chvílích se hrálo více před libereckou klecí. Několik šancí Energie včetně jedovaté střely Dobroně ale pokryl Pinc.

Většina gólovek se rodila při nestandardním počtu hráčů na ledě. Tygři zatopili před Mensatorem při vyloučení Deje, hosté zase ostřelovali Pince po faulu Špačka a následně Moravce. Brankář Liberce ale pokusy Košťála a Muchy dokázal udržet před brankovou čarou, a po dvaceti minutách tak drželi domácí těsné vedení.

Druhá třetina přinesla hodně opatrný hokej a šancí k vidění bylo jen poskrovnu. Obě družstva předvedla, že jejich defensiva dokáže být velmi pevná. Do lepších střeleckých pozic se dostala Energie v polovině zápasu, když jedovatě vypálil Hluchý a po něm Dej, oba ale branku o kousek minuli, stejně jako Kumstát, který vyslal svůj příklep z mezikruží o milimetry vedle tyče.

Branky tak začaly padat až v šestatřicáté minutě, když hosté skvěle sehráli přesilovku a Melenovský našel před brankou volného Václava Pletku, který zblízka neměl problém poslat puk do sítě. Nerozhodný stav ale vydržel pouze minutu a osm vteřin. Pak totiž zmatku před brankou Mensatora využil Podkonický, který přihrál na hůl Radka Matějovského, a ten sám před brankářem střelou na vyrážečku uspěl a svou první brankou v tygřím dresu vrátil vedení domácím. I po čtyřiceti minutách tak byli Liberečtí o gól vpředu.

Rozhodující moment přišel v sedmačtyřicáté minutě. Prošek nejprve fauloval Kicu a domácí si s další přesilovkou poradili, když Bartovič našel najetého Jířího Hunkese, a ten prostřelil Mensatora – 3:1. Karlovarští pak ve snaze rychlé korekce stavu otevřeli hru, to ale více vyhovovalo Tygrům, kteří útočili do více otevřené obrany. Šance Víška a Matějovského ale karlovarský gólman dokázal zlikvidovat.

Ani závěrečný tlak se hostům nepodařil vytvořit, naopak to byl Víšek, který mohl definitivně rozhodnout, zblízka ale nechal vyniknout Mensatora, který lapačkou vytáhl puk letící do branky. Po výhře 3:1 tak zůstaly tři body pod Ještědem.

Jiří Kalous (Liberec): "Jsme spokojeni s předvedenou hrou. Kluci splnili přesně to, co jsme si řekli před zápasem. Do dalších zápasů je šance, že nastoupí některý z marodů."

Pavel Hynek (Karlovy Vary): "Do zápasu jsme nevstoupili dobře. Rychle jsme inkasovali a pak se půlku zápasu snažili dotáhnout jednogólové manko. Když nám to konečně podařilo vyrovnat, tak jsme do minuty inkasovali znovu. Odhodlání jsem z mužstva cítil, ale po třetím gólu byl zápas rozhodnutý."