Litvínov vyplenil KV Arenu, novoroční výhra nepřišla

HC Energie - HC VERVA Litvínov 2:3 (0:1, 1:1, 1:1 )
První zápas nového roku znamenal pro Energii rovnou atraktivní podkrušnohorské derby na domácí půdě. Komplikace však nastaly už před zápasem, do něhož pro nemoc nemohl zasáhnout ani jeden brankář A-týmu, a tak se do branky postavil českobudějovický odchovanec Tadeáš Dvořák. Premiéra v karlovarském dresu se pro něj ale od první třetiny nevyvíjela úplně nejlépe. Litvínov měl mírně navrch a od začátku si šel pro tři body, které nakonec i získal, i když to v závěru bylo ještě drama. KV Arenu vyloupil výsledkem 2:3.
Tipsport extraliga, 35. kolo, út 3.1.2017
2:3
0:1, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 22. Gríger (Flek), 58. Harant (Flek) – 12. M. Hanzl (R. Hanzl), 24. M. Hanzl (Jurčík, J. Černý), 50. V. Hübl. Rozhodčí: Lacina, Svoboda – Bláha, Kokrment. Vyloučení: 3:4. Diváci: 2831. Střely na branku: 21:20. Zblokované střely: 7:6. Hity: 8:10. Vhazování: 31:28. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3.
Karlovy Vary: Tadeáš Dvořák – Harant, Dujsík, M. Rohan, Sičák (A), Tomáš Dvořák, Rýgl, Baránek – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec (A), Skuhravý (C), Gorčík – Mullane, Dušek, V. Tomeček – Kindl, Gríger, Flek – Stloukal.
Litvínov: Petrásek – Gula, Z. Sklenička, Pilař, K. Černý, F. Pavlík, Kokeš, Franc – Gerhát, V. Hübl, Lukeš – M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý – M. Hořava, Dufek, Trávníček – Babincev, Válek, Jurčík.

Domácí od začátku tahali za kratší konec. S pukem hrála více Verva a Energie se dostávala na polovinu soupeře jen zřídka, natož aby ještě brankáře pořádně prověřila. To Dvořák měl při své premiéře v domácí brance práce daleko více. Občas na něm byla znát oprávněná nervozita, zároveň ale při něm stálo štěstí. O žádných velkých šancích se ale na obou stranách hovořit nedalo.

Přesto v první třetině branka padla. Po hrubé chybě Martina Rohana získal puk Robin Hanzl, který našel před brankou Martina Hanzala, a ten s pomocí tyčky otevřel skóre. Domácí brankář neměl šanci. Energie měla ve zbývajících minutách ještě šanci na vyrovnání, ale Kindl při své velké šanci zaváhal, a tak domácí po první třetině prohrávali o jednu branku.

Energie začala druhé dějství skvěle, ubránila se v oslabení a hned po jeho ukončení mohl Dávid Gríger z protiútoku vyrovnat střelou mezi nohy. Jenže vyrovnaný stav dlouho nevydržel. Chyba domácích v útočném pásmu dala šanci Litvínovu, který nezaváhal. Jurčík ve finální fázi přihrál Martinu Hanzalovi, který v dobré pozici ani napodruhé nedal brankáři Energie žádnou šanci.

Domácí se pak ještě dostali do skvělé šance, když byl Petrásek vyjetý daleko z branky, ale Kindl zpětnou přihrávkou celou akci nedotáhl. Nijak následně domácím nepomohla ani dvojnásobná početní výhoda, s níž naložila Energie trestuhodně. Pak už se však z tempa hodně slevilo a diváci se v KV Areně při nezáživném hokeji spíše nudili. Ve druhé třetině už branka nepadla, a tak měl Litvínov ke třem bodům stále blíže.

Energie si hned na úvod třetí třetiny mohla vyzkoušet početní výhodu, ale ani tentokrát z toho nic nebylo. Litvínov jen v poklidu kontroloval hru zezadu a domácí se snažili něco vymyslet, ale tentokrát zkrátka neměli svůj den. Byli bezzubí a prakticky soupeře neohrožovali. Malou výjimkou byl například Gorčíkův pokus z výborné pozice v mezikruží, i ten ale mířil nakonec vedle. Až se nakonec dočkal zase Litvínov. O důležitou branku se postaral Viktor Hübl, kterému domácí beci poskytli až příliš mnoho prostoru. Střelec Severočechů hravě proklouzl až před branku, nejdřív orazítkoval tyč a hned na to dorazil puk do téměř prázdné branky.

Energie se pak o kontaktní branku snažila dlouho marně, tedy až do chvíle, kdy to na sebe vzal Jakub Flek, který prosvištěl podél mantinelu až před branku a následně krásnou přihrávkou na druhou tyč uvolnil v nezvyklé pozici volného Tomáše Haranta, který zasouval puk do prázdné branky. Tento zásah Energii nabudil a začala tlačit pořádně na pilu. Vyrovnání bylo na dosah, zvlášť v závěru při power-play. Bylo už ale pozdě. Energie zůstala bez bodu.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Mě mrzí to, že jsme neproměnili dlouhou přesilovku pět na tři. Takové situace by se měly proměňovat. Dále mě mrzí, že dva góly jsme dostali po chybných rozehrávkách, kdy nám soupeř zachytil kotouč a z toho jsme inkasovali. Samozřejmě jsme chtěli se zápasem něco udělat, ale bohužel v některých těch situacích, kdy jsme měli šanci, tak jsme byli zbrklí nebo laxní a nedokázali jsme zakončit, tak aby z toho byl gól. Soupeř byl dnes maximálně efektivní. Bohužel jsme dnes na body nedosáhli.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): Dnes to bylo vyrovnané utkání. Pro nás bylo důležité, že jsme v zápase neprohrávali, a že jsme ubránili dvouminutovou přesilovku ve třech, což myslím, že bylo klíčové. Jsem rád, že přesto Vary v závěru korigovaly výsledek a byly pořád ve hře, že jsme to ubojovali a uhráli až do konce. Dneska jsou pro nás tři body strašně důležitý a velice si jich ceníme.