Martincovo kouzlo očarovalo i Energii

K a r l o v y  V a r y - Zdá se, že pardubičtí hokejisté konečně nabrali to správné extraligové tempo. Pro Karlovy Vary však v tu nejméně vhodnou chvíli. Svěřenci legendárního Vladimíra Martince se sice nechali zaskočit už první střelou mezi tyče z hole Zdeňka Kutláka, který se trefil poprvé po návratu ze zámoří, ale v dalším průběhu už stříleli pouze oni. V průběhu dvou minut zamířil do černého Novotný a z brejku Petr Sýkora. Snaha Energie byla obrovská, ale přes propracovanou obranu Východočechů se příliš nebezpečných situací nezrodilo. A když už, vše vyřešil výborný Lašák. Porážku 1:3, po třetinách 1:2, 0:0 a 0:1, pečetil znovuzrozený kanonýr Hejduk.
Tipsport Extraliga, 9. kolo, ne 3.10.2004, Zimní stadion Karlovy Vary
Pardubice
1:3
1:2,0:0, 0:1
Branky a nahrávky: 2. Kutlák (Lipianský) - 16. Novotný (A. Hemský), 17. P. Sýkora (Mudroch), 49. Hejduk (Mikeska, Havíř). Rozhodčí: Venglář - Čech, Machálek. Vyloučení: 5:4, navíc M. Dvořák, Alinč (oba K. Vary) oba 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 3550. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
Karlovy Vary: . Šmíd - Bauer, J. Polák, Kutlák, Ptáček, Krajíček, Hlavačka, Suur - Milan Procházka, Alinč, M. Dvořák - Tomík, Lipianský, Hurtaj - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Košťál, Krátoška, Míka.
Pardubice: Lašák - Snopek, Mudroch, Novotný, Pácal, Linhart, Havíř - A. Hemský, Dopita, T. Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - P. Sýkora, Rolínek, Korhoň - Kolář, Koukal, Průcha.

Dosavadní domácí zápasy v prvních třetinách karlovarským fanouškům příliš radosti nepřinesly. Výjimkou nebyl ani nedělní duel s probouzejícími se Pardubicemi. Přesto se jako první radovali Západočeši. Už ve druhé minutě vybojoval v obranném pásmu kotouč Lipianský, vzniklé přečíslení tří hráčů na jednoho vyřešil zpětnou přihrávkou na najíždějícího Zdeňka Kutláka, který si už oslavy svého premiérového gólu po návratu ze zámořského angažmá sebrat nenechal. Hostující tým však brzká inkasovaná branka nepoložila. První šanci perníkářů nedokázal u opuštěné tyče zrealizovat ve vyrovnání Hejduk, ve dvojnásobné přesilovce se stejně dařilo i od modré čáry pálícímu Mudrochovi. Dvojitou výhodu měli i energetici, ale více než přihrávku šikovného Krátošky zpoza branky na Bauera nevyprodukovali. Rychlejší a důraznější Pardubičtí udeřili v závěru úvodního dějství. V 16. minutě stál Průcha osamocen před Šmídem, ale bekhendovou střelu nedokázal zvednout nad beton nové karlovarské jedničky. Kotouč se však vrátil na modrou čáru, odkud mocně napřáhnul slovenský bek Andrej Novotný a i s trochou štěstí propálil vše, co mu stálo v cestě za vyrovnáním. Nekoncentrovanosti zadních řad Energie využil už po minutě k přihrávce přes půl hřiště Mudroch. Rozjetý Petr Sýkora nedal obráncům šanci zakročit, podobně se musel cítit i Šmíd, když pouze naprázdno máchnul lapačkou po puku mířícím do horního rohu branky. Ještě v posledních vteřinách mohl dosavadní tristní bilanci domácích vstupů do utkání vylepšit Tomík, jenže v rozhodující chvíli byl natolik tísněn, že pouze dvakrát promáchl nad poskakujícím kotoučem

Mírná územní převaha hostí pokračovala proti dosavadní tradici i v dalším průběhu duelu. Třetí zásah do karlovarské sítě nepochopitelně oddálil ranou do tyče úplně prázdné branky Rolínek. Vytříbenou techniku bruslení a práce s holí předvedl Petr Průcha, ale jeho efektní zasekávačka žádné nebezpečí pro Šmída neznamenala. Největší příležitosti vyrovnat skóre spálili Západočeši v polovině souboje. Hurtaj si po obléhání Lašákovy svatyně výborně najel ze druhé vlny. Střela doprostřed branky, stejně jako později důraz probíjejícího se Kumstáta, práci pro brankového rozhodčího neznamenaly.

Přibývající minuty přinášely čím dál tím více potyček a nervozity. Energie se snažila tlačit do brankoviště hostí, tvrdou hrou u mantinelů vybojovala množství puků, ale v nejdůležitějších momentech míval navrch soupeř. Dvořák se snažil od zadního hrazení překvapit slovenského gólmana bleskovou otočkou, Polákova střela švihem v oslabení byla zase tečována těsně nad horní tyčku. Střeleckou smůlu v extralize protrhl ve 48. minutě někdejší nejlepší kanonýr NHL Milan Hejduk. Po dokonalé přesilovkové kombinaci svých spoluhráčů ostatně příliš na výběr neměl. Závěr už patřil propracované defenzívě Moelleru. Té se vysmýkla pouze dvojice Lipianský - Hurtaj. Situace podobná té ze druhé minuty tentokrát skončila v chráničích spolehlivého Lašáka.

Po třech úrodných kolech si Karlovy Vary nepřipsaly ani jeden bod. Pardubice dokázaly, že jejich nelichotivá bilance z úvodu extraligy je pouhou náhodou. Desáté kolo nejvyšší soutěže zavede energetiky v úterý na Horácký zimní stadion v Jihlavě.

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Zápas pro nás začal dobře, ale místo toho, aby rychlý vedoucí gól mužstvo uklidnil, paradoxně ho spíše ukolébal. Náš výkon nebyl takový, jaký jsme čekali. Téměř nic se nám nedařilo, už všeho jsme byli později. Pardubicím jsme cestu k výhře sami usnadnili."

Jiří Šejba (Pardubice): "Z naší strany to byl jeden z nejkvalitnějších výkonů. Soustředili jsme se hlavně na obranu a soupeře nepouštěli do šancí. Výkon kolektivu byl přesně v těch mezích, které jsme si vytyčili před utkáním."