Naděje stále žije, junioři vyhráli první zápas play-off

MHL: Junosť Minsk - HC Energie Karlovy Vary 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Dlouho to vypadalo, že se po tomto zápase se sezonou bude muset Vlčí smečka rozloučit. Po inkasovaném gólu ve vlastní početní výhodě prohrávali už 0:2. Poté se na ledě objevila ale úplně jiná Energie. Během chvíle srovnali Západočeši na 2:2 a pár minut před koncem dokonal obrat vítězným gólem Tomáš Kvapil. Stav série je 2:1 pro běloruského soupeře, ale junioři z lázeňského města se o postup ještě chtějí porvat.
MHL, 16F3, st 5.3.2014
Junosť Minsk
2:3
1:0, 1:2, 0:1
Branky a nahrávky: 14. Gerasimovič (Kaškar, Želnerovskij), 22. Želnerovskij (Mickevič) – 31. Šafář (Gríger), 33. Zadražil (Flek, Harkabus), 56. Kvapil (Tomeček, Vrána). Rozhodčí: Fedor Karitonov, Jakob Monoškov. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 25:36. Průběh utkání: 2:0, 2:3.
Junosť Minsk: Stěpanov – Filippov, Kozlov, Mickevič, Timoščenko, Kardašev, Kazakevič, Zlamaj, Alesandrovič – Berčuk, Parfejevec (C), Dunajev – Kaškar, Karakulko, Želnerovskij – Dalidovič, Kubrakov, Gridjuško – Gerasimovič, Džig. Trenér: Igor Andrjuščenko
Karlovy Vary: Honzík – Kvapil, Bahounek, Škvor, Šimek, Šafář, Dvořák, Vrána – Flek (C), Vachutka, Gorčík – Gríger, Harkabus, Zadražil – Tomeček, Hroch, Kohout – Fronk, Krliš, Beránek – Csamangó Trenér: Tomáš Mariška

V první třetině se prvních pár minut ani jeden z týmů nechtěl pouštět do výrazných akcí a příliš riskovat. Nakonec se však hra otevřela a aktivnějšími byli opět Západočeši. Důležitý první gól však padl do Honzíkovi svatyně. Na konci první úspěšně zakončené akce stál po přihrávkách Želnerovskije a Kaškara Dmitrij Gerasimovič. Domácí skvěle podržel opět výborný Stěpanov, který zlikvidoval každou příležitost energetiků. V první třetině si tak cestu k postupu běloruští junioři skvěle připravili.

Hned z kraje třetiny dostali energetici výbornou příležitost opět vyrovnat stav zápasu a udržet se ve hře. Namísto toho si však v početní výhodě neporozuměli a soupeř se gólem v oslabení dostal do dvoubrankového náskoku. Autor branky byl Dmitrij Želnerovskij, který svůj blafák skvěle zakončil a Honzíka hravě pokořil. Energetici působili hodně zmateně a nesehraně. Poté co však úspěšně ubránili oslabení se dostali zpět do hry a začali domácí jednoznačně přehrávat. Nejprve snížil na 1:2 po Grígerově vyhrané buly ránou od modré čáry Ondřej Šafář, který skvělou technickou střelou přes ležícího obránce vsítil první branki Západočechů. Po chvíli se prosadil další hráč Vlčí smečky. V protiútoku tři na dva vystřelil Jakub Flek a kotouč odražený od Stěpanova do prázdné brány dorazil Matěj Zadražil. I nadále se energetici tlačili do útoku, ale ostatní jejich šance už opět zlikvidoval výborně chytající Stěpanov.

Do třetí třetiny vstoupili lépe spíše hosté, ale poté byl k vidění vyrovnaný hokej, kdy se celky na puku střídaly. Dlouho to vypadalo, že rozhodne až prodloužení, protože oba týmy hrály opatrně. Ale poté přišla na řadu přesilová hra pět na tři pro domácí. Ti ji však nevyužili a navíc se v ní ještě nechali vyloučit. Což znamenalo krátkou početní výhodu pro Západočechy a ti jí nepohrdli. Pár minut před koncem zápasu dokonal obrat obránce Tomáš Kvapil. Domácí poté ještě oslabil Kozlov a tím všechny šance Minsku na postup po třetím zápasu pohřbil. Ještě čtyři sekundy před koncem si domácí zahráli power play, ale to už jim k ničemu nepomohlo a poprvé se tak v play-off radují Západočeši.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Do dnešního utkání jsme vstoupili s velkým odhodláním zvítězit. Bohužel domácí hnaní plnou halou byli na začátku utkání silnější v soubojích a my jsme se nemohli dostat do potřebného tempa. Po jednom prohraném souboji v našem pásmu šli domácí se štěstím do vedení. Následně jsme hráli přesilovou hru, při které jsme měli 2 vyložné brankové příležitosti ale pak nám přeskočil kotouč na modré čáře a prohrávali jsme 2:0. V tuto chvíli musím velmi ocenit reakci našeho mužstva, které se nevzdalo a naopak výratně zlepšeným výkonem se dokázalo vrátit dvěma rychlými goly zpět do zápasu. Od té doby jsme již byli lepším týmem a zaslouženě vstřelili v přesilové hře vítěznou branku. Ke konci ještě rozhodčí domácím darovali přesilovku 5 na 3 ale tu naši hráči s maximální obětavostí ubránili, a došli si tak pro první vítězství v této těžké sérii. Je to ale pouze první ze dvou kroků, které jsme se přijeli udělat a musíme se dobře připravit na zítřejší utkání. Chci také moc poděkovat všem, kteří nás podporují na dálku, drží nám palce a posílají klukům vzkazy do kabiny. Moc si toho vážíme a zítra uděláme vše pro to aby se série vrátili zpět do Karlových Varů.