Nájezdy poslaly Energii do vedení

HC Slavia Praha - HC Energie 1:2 sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0). Stav série: 1:2. Před bohatou návštěvou, která čítala 14521 lidí, se strhla bitva o druhý bod v zápolení o titul mistra republiky v ročníku 2008/2009. Po opatrné první třetině na ledě začala útočná přetahovaná, při které se rozezvonila tyč Mensatorovy branky a na druhé straně se rozvlnila síť zásluhou Kumstáta (na malém snímku). Svěřenci Vladimíra Růžičky však stačili vyrovnat tři minuty před koncem. Muselo se tak nastavovat. V prodloužení měl nejblíže ke gólu Marek Melenovský, jenž trestné střílení neproměnil. Zápas tak rozhodly závěrečné samostatné nájezdy, v nichž se trefili Sailer a Kumstát, naopak Lukáš Mensator proti elitní dvojice Bednář, Červenka obstál.
O2 extraliga, F3, út 7.4.2009, O2 arena
Slavia
1:2sn
0:0, 0:1, 1:0 – 0:0
Branky a nahrávky: 58. Červenka (Hruška, Bednář) – 38. Kumstát (Řezníček), rozhodující nájezd Sailer. Rozhodčí: Hodek, Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 14521. Průběh utkání: 0:1, 1:1 - 1:2.
Slavia: Neruda - Kadlec, Drtina, Kolařík, Žižka, Sloboda, Vašíček - Bednář, Červenka, Vondrka - Micka, Beránek, Doležal - D. Hruška, Endál, Sklenář - P. Jelínek, V. Růžička ml., Tomica
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Řezníček, Mudroch, Prošek, Duben, Čutta - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Milan Procházka, Melenovský, Skladaný - Hluchý, Kristek, Sailer - Dej, Budínský, Zaťovič

Kdo se těšil na útočný koncert od prvních minut, byl úvodem zápasu trochu zklamán. Hrálo se především ve středním pásmu a vyložených šancí jsme viděli jen poskrovnu.

Mírně aktivnější byli hosté, kteří na začátku utkání hráli dvě přesilovky v rychlém sledu. Ani jednu však neproměnili, takže udeřit mohla Slavia. Útočník David Hruška převzal ideální nahrávku Sklenáře a tváří v tvář Mensatorovi trestuhodně přestřelil.

Ve 25. minutě se zaskvěl pozorný gólman Energie, který si poradil s dotírajícím Endálem a ve vyložené pozici poté vypíchl puk Hruškovi. Neruda se ve druhé třetině dlouho nudil a moc na tom nezměnila ani propagační střela Němce ze 47. minuty. Zapotil se až o chvíli později, kdy za zdržování hry putoval na trestnou obránce Tomáš Žižka. Hosté se v přesilovce dostali do pár palebných pozic, síť ale nikdo z nich nerozvlnil. Nepříliš atraktivní hokej pokračoval až do 34. minuty, kdy se mohlo měnit skóre na obou stranách. Nejprve Vondrka v přečíslení 3 na 2 rozezvonil levou tyč Mensatorovy klece, z protiútoku se hnal na Nerudu rychlonohý Procházka, kterému ve skórování na poslední chvíli zabránil perfektní obranný zákrok Žižky.

Gólu se tak diváci dočkali až v čase 37:42. Řezníček si všiml na modré čáře číhajícího Petra Kumstáta a nahrávkou přes celé kluziště ho vyslal do smrtícího brejku, který karlovarský obr střelou pod beton přetavil ve vedoucí branku Energie – 0:1.

Už za pár okamžiků mohlo být srovnáno. Bednář se vysmekl svým hlídačům a hledal u tyče najíždějícího Červenku, jemuž sklouznul kotouč po čepeli. Do kabin se tak šlo za příznivějšího stavu pro hosty.

Jako první se ve třetí třetině dostal do šance domácí Micka, jenž tvrdou ránou z otočky otestoval rameno Mensatora. Na konci 46. minutě mohl vyrovnat agilní Červenka, ke kterému se odrazila střela Bednáře, mladý střelec Slavie však poloodkrytou bránu netrefil. Iniciativu překvapivě převzali hosté. Ti se rychlou kombinací často dostávali před Nerudu, jejich střelecká potence byla ovšem nulová. Deset minut před koncem vznikl v domácím brankovišti mohutný závar, puk ale do sítě nedoklouzal.

Důležitý okamžik zápasu nastal v 57. minutě, kdy Mudroch šťoural holí v obličeji Doležala. Domácí se v dosavadním průběhu play-off v přesilovkách spíše trápí, tuto však dokázali proměnit. Bednářovu střelu z otočky Mensator vyrazil jen k Romanu Červenkovi a ten doslova dotlačil kotouč do za brankovou čáru – 1:1.

Zápas tak došel do prodloužení, ve kterém se hned zkraje mohl trefit právě Červenka. Bednářovu chytrou nahrávku zpoza brány však za Mensatorova záda nedostal. A nepovedlo se mu to ani v 64. minutě, kdy naznačil střelu, popojel si a zkusil prostřelit výborného gólmana Varů, leč neúspěšně… V čase 65:35 se na Nerudu hnal Melenovský, kterého hokejkou nedovoleně atakoval Vašíček. Rozhodčí nezaváhal a nařídil trestné střílení, k němuž se rozjel sám postižený. Těsně před Nerudou zastavil a vystřelil na pravý beton – Neruda se však zaskočit nenechal.

Vítěze důležitého zápasu musely určit až nájezdy. Zatímco Karlovarští Sailer s Kumstátem se nemýlili, slávisté Bednář s Červenkou neproměnili. Ruce nad hlavy tak zvedla střídačka hostů. Svěřenci kouče Josefa Palečka se ujali vedení 2:1 v sérii.

Jiří Kalous (HC Slavia Praha): Bylo to hodně vyrovnané a urputné utkání. Bylo vidět, že oba týmy hrály na doraz. Bohužel se dneska miska vah převážila na stranu soupeře a blahopřeji mu k vítězství.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Snažili jsme se hrát dobře ve středním pásmu, dávat rychle ven puky z obranného pásma, abychom nepouštěli Slavii do tlaku, protože jsme věděli, že na jejich úzkém hřišti je v tom výborná. Myslím si, že se nám to dařilo. Dali jsme pak gól na 1:0 a je jen škoda, že kvůli hloupému vyloučení pár minut před koncem jsme neubránili oslabení. Soupeř srovnal na 1:1 a potom v prodloužení nějaké příležitosti byly na obou stranách. Škoda neproměněného trestného střílení, ale jsme rádi, že jsme v nájezdech uspěli.