Nezvládnutý závěr. Energetici vezou z Litvínova bod

Devětadvacet sekund, přesně tolik potřebovali energetici na úvodní branku utkání v Litvínově a dlouho se zdálo, že to bude gól vítězný. Tomáš Rachůnek povedeným blafákem zajistil svému týmu vedení, o něj však hosté přišli po proměněném trestném střílení Hanzla pouhých devatenáct vteřin před koncem. V prodloužení pak v přesilové hře dokonal obrat domácích Kubát, energetici tak vezou ze severu Čech jeden bod.
Tipsport extraliga, 22. (ČT), pá 18.11.2016
Litvínov
2:1p
0:1, 0:0, 1:0 - 1:0
Branky a nahrávky: 60. R. Hanzl (TS), 61. Kubát (R. Hanzl, V. Hübl) - 1. Rachůnek (Dujsík). Rozhodčí: Souček, Čech – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:10. Využití: 1:0. Diváci: 4847. Střely na branku: 26:18.
Litvínov: Janus – Kubát, Gula, Sörvik, T. Pavelka, Z. Sklenička, F. Pavlík, Kokeš – Lukeš, V. Hübl, Gerhát – J. Černý, R. Hanzl, M. Hanzl – Trávníček (C), Reichel, M. Hořava – J. Doležal, Válek, Jurčík.
Karlovy Vary: Honzík – Harant, Dujsík, Rýgl, M. Rohan, Tomáš Dvořák, Benák – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec, Skuhravý (C), V. Tomeček – Mullane, Kindl, Gorčík – Harkabus, Gríger, Flek.

Energetici vstoupili do utkání nejlepším možným způsobem. Hned v první minutě domácí chybovali při rozehrávce, Tomáš Dujsík získal puk ve středním pásmu, posunul jej na najíždějícího Tomáše Rachůnka, který tváří v tvář Janusovi nezaváhal a povedeným blafákem poslal hosty do vedení, to vše po devětadvaceti vteřinách hry – 0:1! Vyrovnat mohli domácí na začátku čtrnácté minuty, když na trestnou lavici putoval Tomáš Harkabus a hned po jedenácti sekundách jeho trestu, Gulova dělovka ovšem jen o kousek minula Honzíkovu klec.

O minutu později mohl ve stále ještě probíhajícím oslabení zvýšit na 2:0 Tuominen, Janus ale Litvínov podržel a zakončení finského forvarda vychytal. Skóre se tak mohlo měnit na druhé straně, jenže ani rána obránce Sörvika od modré čáry Honzíkovu klec netrefila. Další velkou šanci na vyrovnání měli domácí minutu před koncem v další přesilové hře. Nejprve v dobré pozici minul karlovarskou klec Robin Hanzl, jen chvíli poté pálil nebezpečně druhý z Hanzlů Martin, ale ani on nedokázal Honzíka v karlovarské brance překonat.

Také ve druhé části domácí tlačili, jenže energeticky držel i nadále skvělý brankář Honzík. Znovu početní výhoda a opět velká šance Litvínova, v polovině 22. minuty ale Martin Hanzl trefil jen boční konstrukci karlovarské branky. Skórovat se domácí nepodařilo ani o pět minut později, kdy Honzík fantastickým zákrokem zneškodnil střelu Robina Hanzla, který krásně zakombinoval s Černým.

Karlovarští i nadále často faulovali a tak se jejich trestná lavice pravidelně plnila. Krátce před polovinou utkání zamířil za katr Mikulík a jen o chvíli později tvrdě pálil Gula, Honzík však jeho ránu se štěstím vyrazil. Ještě hůře mohlo být pro svěřence trenéra Tlačila za dalších sedm vteřin, kdy byl vyloučen Skuhravý a hosté putovali do tří, jenže ani tuto početní výhodu nedokázali domácí přetavit ve vyrovnávací gól. Zvýšit na dvoubrankový náskok mohli energetici při dalším oslabení, Kindl však sám proti Janusovi neuspěl, litvínovský brankář zneškodnil jeho pokus betony. Když se v 37. minutě v končící přesilovce neprosadil ani domácí Jurčík a následně při velkém závaru ani žádný z jeho spoluhráčů, drželi karlovarští hokejisté i po čtyřiceti minutách těsné vedení.

Nedlouho po startu třetí periody putovali hosté znovu do čtyř po vyloučení Vojtěcha Tomečka. Sörvik ranou od modré trefil Robina Hanzla, ten následně mohl zakončovat do poloodkryté karlovarské svatyně, trestuhodně pro domácí ale minul! Skóre se mohlo měnit na začátku 46. minuty a to hned na obou stranách. Nejprve Robin Hanzl z blízkosti trefil jen Honzíkovy betony, poté po hrubce litvínovské obrany zakončoval Tomáš Rachůnek, domácí se ale stačili vrátit aa společně s Janusem šanci hostujícího útočníka zneškodnit.

Přesilovou hru si posléze po vyloučení Lukeše zahráli i energetici, nic kloudného však vymyslet nedokázali a tak alespoň pošetřili tolik potřebný čas. Od poloviny třetí třetiny se hrálo převážně ve středním pásmu a hra místy připomínala spíše boj než reklamu na hokej. Komplikace pro domácí přišla ve 52. minutě při vyloučení Kubáta, jenže hosté nic krom nepřesné střely Dvořáka od modré nevyprodukovali. Jedna z posledních šancí pro domácí přišla pět minut před koncem, kdy putoval na lavici trestů Skuhravý, jenže hned po minutě fauloval Jurčík a naděje Litvínova na bodový zisk v zápase ještě o něco klesly.

Definitivní pojistku mohli hosté přidat na své vedení necelé tři minuty před konce. Ve zkrácené přesilovce se ke střele z levého kruhu dostal Rachůnek, jenže místo odkryté litvínovské branky trefil pouze rukavici skvěle zakročujícího Januse! A to mohlo hosty pořádně mrzet. Devatenáct vteřin před třetí sirénou totiž domácí sice dostali puk do branky, ta však byla úmyslně posunutá a sudí nařídili trestné střílení. To proměnil Robin Hanzl a těsně před koncem třetí třetiny utnul karlovarskou radost ze třetí tříbodové výhry v řadě. Za dalších deset sekund navíc fauloval Harant a to znamenalo, že karlovarští odehrají začátek prodloužení v oslabení.

Nastavení se dlouho nehrálo. Robin Hanzl našel v čase 60:42 před brankou volného Karla Kubáta a ten střelou z první rozhodl o tom, že bonusový bod zůstane po výhře v prodloužení na severu Čech.