Opožděná vánoční nadílka

K a r l o v y  V a r y - Nečekaně dobré výkony havířovských Panterů v posledních kolech, zejména senzační výhra v Plzni, dávaly tušit, že do Karlových Varů již nepřijede odevzdaný a v krizi se zmítající soupeř. Domácí hráči si toho byli plně vědomi a této skutečnosti podřídili i zápasovou taktiku. Opatrný výkon až do poloviny zápasu udržoval diváky v obavách o výsledek. Tři slepené góly v rozpětí třech minut ve druhé třetině však zápas rozhodly a hosté odjeli z karlovarského ledu s opožděnou vánoční nadílkou. Po třetinách 1:0, 3:0 a 3:1 zvítězili domácí zcela po zásluze 7:1.
Český Telecom Extraliga, 34. kolo, ne 29.12.2002
Havířov
7:1
3. Tvrdík (Hlavačka, Kverka), 36. Opatovský (Kverka), 38. Hořava (Skuhravý, Němeček), 39. L. Svoboda (Skuhravý), 45. Opatovský (Skuhravý, Bauer), 47. Kraus (Balász, Pavliš), 50. Grof (Bauer, Balász) - 57. Křesťan (Sršeň). Rozhodčí: Havlík - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6, navíc Mádl - Sršeň oba 10 minut. Využití: 3:0. Diváci: 3493
Karlovy Vary: Franěk - Němeček, Mádl (30. Grof), Hlavačka, Prošek, Bauer, Topoli - L. Svoboda, Skuhravý, Hořava - Opatovský, Kverka, Košťál - V. Polák, Tvrdík, Němčický, od 40. min. navíc Balázs, Pavliš, Kraus.
Havířov: P. Svoboda (od 45. Pekař) - V. Čech, F. Štefanka, Boháček, Vychodil, Michael Procházka, Holý - Nohel, Sršeň (34. Staněk), Bednařík - Hrbek, Martin Čech, J. Kopecký - Folta, Polanský, Michal Čech, od 50. min. navíc Křesťan.

Úvod důležitého zápasu byl z obou stran velmi obezřetný, ani rychlý gól domácích, kterým Tvrdík šikovnou tečí využil přesilovku už ve třetí minutě, na této skutečnosti téměř nic nezměnil. Více ze hry měli domácí, ale jejich střely končily zpravidla ve výstroji solidně chytajícího brankáře Svobody. Hosté volili velice těsnou obranu na hranici regulérnosti a do koncovky se dostávali jen výjimečně. V 15. minutě vytrhl domácí z letargie hostující Staněk, který se šikovně prodral před Fraňka, ten však nebezpečnou střelu našel ve své pohotové lapačce. Poplach trval jen chvilku a procitnutí domácích nenastalo ani při přesilové hře od 15.minuty. Trapný výkon karlovarských, kteří se dostali pouze k jedné střele mezi tyče takřka od červené čáry, přerušil společný pískot publika i hlavního arbitra Havlíka, který vyloučil Němečka za faul ve vlastním obranném pásmu. Domácí si lehce zahrávali s ohněm.

Aktivnější hosté si hned v úvodu 2.třetiny vynutili další přesilovou hru. Při šanci Martina Čecha stáli při Energii všichni svatí. Těsně před koncem této přesilovky měl obrovskou šanci pohnout ukazatelem skóre Skuhravý, kterému do tandemu výtečně nabil Němeček, ale Svobodův beton byl proti. V následujících minutách převzali taktovku zápasu konečně domácí. Hořava, Němčický i další hráči však své šance nevyužili. Střelecká impotence energetiků byla do nebe volající. Kdyby existovala hokejová Viagra, musel by trenér naordinovat svým svěřencům v ofenzívě dvojité dávky. Bohužel takovou medicínu zatím nikdo neobjevil. Ve 36. minutě  však střelecké údy domácích  patřičně "ztopořily". Tvrdý projektil Opatovského, po přihrávce Kverky, skončil konečně v havířovské síti. Hned v další minutě zvýraznil náskok Hořava, který potrestal Pantery za předchozí nedovolený počet hráčů na ledě. Uklidnění domácí začali hrát konečně hokej, který od nich velmi slušně zaplněné tribuny očekávaly. Ve 39. minutě zvýšil už na 4:0 v další využité přesilovce Ladislav Svoboda, který se nejlépe orientoval před brankou hostí a billiardově šťouchl do puku poskakujícího mezi betony jeho jmenovce.

Domácí uklidněni čtyřbrankovým vedením se již ve třetí třetině do žádného bezhlavého útočení nehrnuli, přesto byl puk po většinu času na jejich holích.Ve 45. minutě založil rychlou akci ve vlastní třetině Bauer, posunul na Skuhravého a ten z první poslal do brejku Opatovského. Jeho dělovka skončila po páté v síti havířovské branky. Svobodu vystřídal náhradní gólman Pavel Pekař. Ten si stihl sáhnout na puk všehovšudy jednou a už jej lovil ze síťky. Nádherná individuální akce Jakuba Krause a  utěšená bekhendová střela změnily stav na 6:0. V 50.minutě upravil na 7:0 bombou od modré Grof. Hra se mohla změnit v domácí exhibici, nápadité kombinace, tvrdé střely a efektní kličky dělaly radost vděčnému publiku. Malou kaňkou na výtečném výkonu byla jediná úspěšná trefa hostí. V 57. minutě se za domácí obranu rychle dostal Křesťan a korigoval stav na konečných 7:1.

Jan Votruba (Karlovy Vary): "Měli jsme dobrý vstup do utkání, ale potom jsme hráli velmi nervózně. Soupeř nás dobře napadal a do poloviny zápasu jsme neměli pořádnou šanci. Po druhém gólu jsme se uklidnili a dařily se nám i přesilovky. Mrzí nás jen inkasovaný gól, chtěli jsme Fraňkovi pomoct k nule."

Radomír Kužílek (Havířov): "Závěr se proměnil v exhibici domácích hráčů. Přitom půl zápasu jsme jim byli vyrovnaným soupeřem a o lepší výsledek se připravili zbytečnými fauly a vyloučeními."