Po výhře nad Pardubicemi přichází krutý debakl ve Zlíně

RI OKNA Zlín - HC Energie 5:0 (1:0, 0:0, 4:0)
Po vysoké výhře v domácím utkání nad Pardubicemi přišla studená sprcha na zlínkém ledě. Domácí se sice ujali zásluhou Balaštíka vedení již po deseti vteřinách zápasu, ale Energie byla více než důstojným soupeřem, chvílemi měla i více ze hry a nejednou mohla vyrovnat i otočit vývoj zápasu na svou stranu! Jenomže nemohoucnost v koncovce nadále setrvává a nakonec byla velmi krutě potrestána čtyřmi brakami ve třetí třetině a zdánlivě jasnou výhrou domácího celku. Nejlepším hráčem zápasu se za Energii stal Jaroslav Kristek.
O2 extraliga, 28. kolo, ne 30.11.2008, Zimní stadion Luďka Čajky
Zlín
5:0
1:0, 0:0, 4:0
Branky a nahrávky: 1. Balaštík (Leška), 41. Leška, 51. Mokrejš (Kučný), 56. Lučka (Kollár), 59. Balán (Andrašovský, Sedláček). Rozhodčí: Hradil - Bryška, Chytil. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:0. Diváci: 4047.
Zlín: Sedláček - Hamrlík, Galvas, Nosek, Lučka, Bořuta, Linhart, Míka, Kučný - Balaštík, Leška, Köhler - Záhorovský, Kollár, Rachůnek - Kubiš, Roman Vlach, Mokrejš - M. Pšurný, Balán, Andrašovský.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Prošek, Mudroch, Řezníček, Němec, Čutta, Grof, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Sailer - Dej, Pech, Skladaný - Zucker, Jakub Bauer, Zaťovič.

Střetnutí Zlína a Karlových Varů letos zatím vždy patřila domácím celkům. Že tento fakt ale stvrdí branka v čase 0:10, tušil asi jen málokdo. Po Skuhravého úspěšném úvodním buly a Proškově nepřesném pokusu o založení útoku se hra přesunula před Mensatora. Leška vhazování vyhrál a postrčil puk na Jaroslava Balaštíka. Zlínský kanonýr se štěstím obešel oba hostující obránce a první střelu zápasu poslal mimo Mensatorův dosah.

Bez této situace mohli být energetici s úvodem spokojeni. Pozornost Sedláčka, jenž po dvou úspěších opět dostal přednost před zkušenějším Bieglem, postupně prověřily všechny karlovarské útoky. Snad nejnebezpečněji si počínal František Skladaný, v souladu se svou střeleckou smůlou však po výpadu od zadního mantinelu orazítkoval pouze brankovou konstrukci.

Následovalo vyloučení Balána respektive Řezníčka, nebezpečnější přesilovkové akce vyprodukovali energetici, od modré hrozili především Prošek s Dobroněm. Domácí se do velkého náporu dostali až kolem desáté minuty a byla u toho všechna jejich útočná esa. Balaštík se po Leškově přihrávce tentokrát radovat nemohl, Köhlerovi v dorážce zabránil Dobroňův faul. Leškův útok předvedl velký závar bez brankového efektu a stejným způsobem dopadla i další výhoda hostů, jež uzavřela první třetinu.

Nastolený trend vylučování si sudí Hradil uchoval i v dalším průběhu hry, a neúmyslně tak nechával vyniknout oba mladé brankáře. Jako první sklidil potlesk domácí Sedláček, když zneškodnil jak Sailerův pokus, tak následnou dorážku Melenovského. Ten byl za útočný faul „odměněn“ dvěma minutami a v oslabení zabránil Mensator téměř jistému gólu z hole Záhorovského.

Další zajímavý moment dokonale vyrovnané partie se odehrál vteřinu před naplněním její první poloviny. Karlovarskou radost z vyrovnání zpražil rozhodčí, jenž hru přerušil chvilku předtím, než puk přešel brankovou čáru. O její neplatnosti tak nemohlo být sporu. Bezbrankový stav prostřední části pak nezměnil nájezd Kristka se Sailerem na jediného beka ani další dvě přesilové hry ve prospěch zlínských borců.

Trest karlovarského Sailera za nebezpečnou hru vysokou holí se ovšem přelil i do třetího pokračování zápasu. Berani tentokrát potřebovali o čtyři vteřiny více než v případě své první branky, efekt byl však totožný. Pod víko se znamenitě trefil Petr Leška.

O minutu a půl později se musel činit domácí Sedláček. Když zlínského gólmana ale nadvakrát nepřekonal ani Lukáš Pech, karlovarský střelec posledních zápasů, začalo být pro Západočechy zle. Přechod do útočného pásma se rázem stal zapeklitým oříškem a ani přesilová hra skupince nejvěrnějších fanoušků utěšený pohled nenabídla. Naopak domácí začali svým příznivcům kompenzovat brankově chudé předcházející dění.

V jednapadesáté minutě využil Petr Mokrejš nabídku Kučného, od mantinelu se přes beka protlačil až k brance a bekhendovou střelou zamířil přesně. Poslední zbytky karlovarského odhodlání pak odvála další neproměněná početní výhoda, v níž Řezníčkovu střelu do prázdné branky zblokoval obětavý pád obránce Noska.

Následnou sérii vyloučení převážně na straně Energie potrestal střelou od modré čáry Martin Lučka a i na jindy klidném Lukáši Mensatorovi byly patrné emoce. Kalich karlovarské hořkosti naplnila předposlední minuta, ve které přečíslení dva na jednoho s přehledem využil Stanislav Balán. Druhou asistenci si symbolicky připsal domácí brankář Jakub Sedláček, jenž byl po zásluze vyhlášen nejlepším hráčem Zlína. Alespoň slabou náplast přineslo stejné ocenění karlovarskému Jaroslavu Kristkovi.

Utkání nemělo padesát minut favorita, přesto skončilo jasným vítězstvím „okenářů“. Krutý debakl si Energie nezasloužila, bez vstřelené branky však na úspěch pomýšlet nemohla.

Rostislav Vlach (Zlín): Zápas byl vyrovnaný. Úvodní třetina byla atraktivní pro diváky. My jsme naštěstí dali branku a poté byl výsledek zápasu dlouho na vážkách. Duel byl pro diváky rozhodně pohledný, neboť to bylo rychlé utkání. V závěru jsme měli více štěstí a dali i důležité góly. Klukům je potřeba za předvedený výkon poděkovat.

Mikuláš Antonik (Karlovy Vary): Na začátku zápasu a ve třetí třetině jsme dostali rychlé branky. Měli jsme problémy s přechodem do útočného pásma, soupeř nás nepouštěl před branku a zákonitě jsme si nevytvořili šance. Závěrečná třetina již byla vyvrcholením našeho špatného výkonu, který jsme ve Zlíně předvedli. Musíme se příště více koncentrovat na začátky jednotlivých třetin.