Přesilovková smršť odvála Vsetín

K a r l o v y  V a r y - Karlovarští hokejisté nevzdávají boj o postup do elitní osmičky. V dohrávce 38. kola jednoznačně porazili přímého konkurenta ze Vsetína a po kompletních třech čtvrtinách základní části se přiblížili osmému místu na 6 bodů. O výsledku bylo jasno už po dvou třetinách a napomohlo k němu znovu účinné využívání přesilových her, první tři branky Energie padly v početní výhodě. Čechmánka vyhnal v prostředním dějství z ledu svou druhou trefou večera Petr Kumstát, ale jeho náhradních Plšek ještě inkasoval, a tak Karlovy Vary porazily Vsetín celkově 5:1, po třetinách 1:0, 4:1 a 0:0.
Tipsport Extraliga, 38. kolo, pá 14.1.2005, Zimní stadion Karlovy Vary
Vsetín
5:1
1:0, 4:1, 0:0
Branky: 16. Kraft (Suur), 22. Petr Kumstát (Alinč, Skuhravý), 32. Alinč (Dvořák, Hurtaj), 36. Petr Kumstát (A. Nedorost), 38. A. Nedorost (Kraft, V. Polák) - 25. Somík. Rozhodčí: Rejthar - Rozlílek, Sychrovský. Vyloučení: 6:9. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3000. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1.
Karlovy Vary: Málek - Ptáček, Kutlák, Harant, J. Polák, Krajíček, Hlavačka, Suur, Bauer - Dvořák, Alinč, Hurtaj - A. Nedorost, Kraft, V. Polák - Petr Kumstát, Skuhravý, Košťál - Kucharczyk, Pech, Bednařík.
Vsetín: Čechmánek (od 36. Plšek) - Klesla, Frolo, Gýna, Němec, Jaškin, Gřegořek, Spitzer - Brabenec, Hudler, Somík - Radivojevič, Vak, Demel - Veselý, Vlach, Selingr - Dubec, R. Hruška, Korotvička.

Páteční odložený souboj Energie se Vsetínem měl hodně napovědět o dalších šancích obou týmů na boj o postupové příčky do play-off. Stejně jako v předchozích domácích zápasech předvedly Karlovy Vary raketový nástup. Skvěle se uvedl jednoznačně nejlepší hráč zápasu Ĺubomír Hurtaj, jehož kličky a nenadálé změny směru bruslení vsetínští beci jen ztěží likvidovali. Z pohledných akcí drobného útočníka však jeho spoluhráči dlouho nedokázali profitovat. To se podařilo až v 16. minutě Milanu Kraftovi, který v přesilové hře dorazil do sítě Suurovu ránu od modré čáry. Hostující tým se k vážnější akci propracoval až v samém závěru úvodního dějství. Brabenec s Veselým se dostali u pravé Málkovy tyče k odraženému puku, za záda dezorientovaného brankáře jej však i kvůli důrazné práci domácích obránců nedopravili.

Hned na úvod druhé dvacetiminutovky dostali energetici další šanci hrát v početní výhodě, řada titánů si před brankou zjednala respekt a nejurostlejší muž na ledě Petr Kumstát z brankoviště přehodil Čechmánkův beton podruhé. Chvílemi tápající Valaši se zpět do utkání vrátili bleskově. V obranném pásmu sice fauloval Gřegořek, jenže po rozestavení domácí formace nastřelil Hlavačka Radovana Somíka tak nešťastně, že se slovenský forvard mohl s odraženým pukem vydat nikým neatakován vstříc karlovarské svatyni. Proti perfektně provedenému forhendovému blafáku neměl Málek naději zakročit. Přestože se hostům podařilo snížit, obraz hry se příliš nezměnil. Kutlákův únik podél mantinelu gólman Valachů s obtížemi srazil mimo tři tyče, rychle kombinující Vojtěch Polák zase nasměroval finální ránu Čechmánkovi do náruče. Nejkrásnější moment utkání připravil západočeskému obecenstvu Hurtaj, který skvostně prokličkoval celým klužištěm, na zakončení mu síly nezbyly, vše ovšem dokončili důrazní Dvořák se střelcem Janem Alinčem. Možnost zdramatizovat utkání propásl Branko Radivojevič, když Hudlerovu chytrou příhru tečoval jen těsně vedle. Poslední naději na úspěch vzal Vsetínským ve 36. minutě svým druhým zásahem zápasu Petr Kumstát, když své dlouhé sólo zakončil bezvadně provedenou bekhendovou kličkou. Znechucený Roman Čechmánek poté přenechal své místo Lukáši Plškovi, jenže ani on výjimečně produktivním útočníkům Energie dlouho neodolal. Po necelých dvou minutách svého pobytu v brankovišti už musel mladý náhradník lovit kotouč ze své sítě. Stalo se tak po průniku V. Poláka, který v jízdě přenechal Andreji Nedorostovi. Ten se snažil od mantinelu přihrát Kraftovi, jenže červené světlo za Plškem rozsvítil smolným zásahem vracející se obránce.

Třetí třetina neubrala z nasazení obou týmů, neubylo ani šancí, jenže brankáři, především vsetínský Plšek, se překonávali. Několikaleté karlovarské čekání na hattrick odmítl ukončit Petr Kumstát, který se ocitl gólmanovi příliš blízko na to, aby zvedl puk nad jeho beton. Bekhedovou střelu V. Poláka zkrotil Plšek v lapačce, dlouho zpracovávajícímu Nedorostovi nedal mladý talent šanci skórovat rychlým přesunem k tyčce. Zapotil se i čerstvý otec syna Jakuba Roman Málek. Na varskou oporu si ale nepřišel Hudler se svým prudkým švihem, ani veterán Vlach střílející po chybě domácí obrany.

I přes menší rozmíšku mezi Frolem a Harantem se dlouho rozhodnuté utkání dohrálo v poklidu, energetici si mohli vyhutnat bouřlivé ovace a také fakt, že se jim podařilo stáhnout náskok týmů na osmém místě na šest bodů, naopak Vsetín čekala smutná cesta domů.

Radim Rulík (Karlovy Vary): "Věděli jsme, že Vsetín je velmi silný soupeř, vždyť reference z utkání na Spartě na něj pěly jen chválu a při troše štěstí tam mohl i vyhrát. Ale zápas jsme zvládli takticky a podpořili jsme to brankami v přesilovkách, což mužstvo postavilo ještě víc na nohy. Od první minuty šli naši hráči za výhrou a měli i dost sil. Ve třetí třetině jsme se soustředili spíš na to, abychom neinkasovali, jenže v obraně jsme si začali trochu vymýšlet, a tak nás musel podržet brankář Málek. Myslím, že jsme zvítězili zaslouženě."

Antonín Stavjaňa (Vsetín): "Domácím se povedlo proměnit tři přesilovky. A já jsem si před zápasem promítal, že v oslabení jsme gól dlouho nedostali, a asi jsem to přivolal. Hodně dolů nás dostala nedůrazná činnost. Když jsme stáhli na 2:1, příliš jsme otevřeli hru a byli za to potrestáni. Na play-off už ztrácíme příliš mnoho, naděje na něj se dostala spíše do teoretické roviny."