Produktivní Slavia nad síly energetiků

HC Energie - HC Slavia Praha 3:5 (2:2, 0:2, 1:1)
Poslední utkání před reprezentační přestávkou energetikům body nepřineslo. Navzdory výsledkové krizi Slavia v KV Areně předvedla, že hokej stále hrát umí, a přispěla k vysoké atraktivitě střetnutí tradičních rivalů. Ve skvělé atmosféře se Pražané ujali dvoubrankového vedení, které se Skuhravému a Hruškovi ještě v první třetině podařilo smazat. V prostřední části už se jim však podobný kousek nepodařil, a druhá trefa Václava Skuhravého (na snímku) tak přinesla pouze snížení na konečných 3:5.
Tipsport extraliga, 20. kolo, ne 7.11.2010
Slavia
3:5
2:2, 0:2, 1:1
Branky a nahrávky: 12. Skuhravý (Kumstát), 16. D. Hruška (Zaťovič), 55. Skuhravý (Kokko) - 1. Vondrka (Špelda, Kadlec), 11. Jaškin, 25. Endál (Žižka), 37. Doležal (P. Jelínek), 46. Vondrka (Pospíšil). Rozhodčí: Blecha, Hribik - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4575. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:5, 3:5.
Karlovy Vary: Sáblík (37. Mensator) - Nosek, Čutta, Gřegořek, Sloboda, Parýzek, Kokko, Dobroň, Hájek - Kumstát, Skuhravý, Melenovský - D. Hruška, Pech, Zaťovič - Skladaný, Dej, Sailer - Cyganov, T. Klíma, Hřebejk
Slavia: Kopřiva - Kadlec, Kuboš, Žižka, Roth, Vašíček, Kolařík, Špelda - Vondrka, V. Růžička ml., Pospíšil - T. Svoboda, Holec, Tomica - Jaškin, Štefanka, Krenželok - P. Jelínek, Endál, Doležal

Skvostný úvod utkání předvedla dnes pražská Slavia v Karlových Varech. Na časomíře ještě neběžela ani první půlminuta, když se Michal Vondrka ve středním pásmu rozjel s kotoučem. Svou jízdu zakončil forhendovou střelou, na kterou Sáblík nestihl zareagovat.

Až do páté minuty hosté svého soupeře přehrávali, své štěstí například vyzkoušel Pospíšil, ale brankář jeho střelu vyrazil. V páté minutě se karlovarští hokejisté probrali. Hruška přihrál dobře postavenému Dejovi, který však minul bránu. Pro kotouč si však znovu dojel a zpoza brány přihrál zpátky Hruškovi, jehož střelu Kopřiva vyrazil do bezpečí.

Vyrovnat mohli Karlovarští v sedmé minutě, kdy v obrovské tlačenici před brankovištěm střílel Skuhravý. Odražený kotouč se dostal mezi kruhy k volnému Noskovi, ale jeho střelu brankář chytil. Jenže místo vyrovnání se domácí dočkali další inkasované branky. Mladičký Dmitrij Jaškin si najel zpoza branky před ní, ale tísněn Melenovským se rozhodl pro rychlou střelu do horního rohu brány a vyplatilo se mu to – 2:0.

Jenže pak přišlo první vyloučení Slavie. A Vary ožily. Po buly přihrál Nosek od modré Kumstátovi, jehož střela se jen odrazila od brankáře. Ke Kopřivově smůle se však odrazila přímo na hůl karlovarského kapitána Václava Skuhravého, který poslal kotouč do prázdné brány.

To, že se Davidu Hruškovi proti jeho bývalému týmu daří, dokázal i v dnešním utkání. Po čtyřech minutách od Skuhravého snížení si za brankou počkal na vhodnou příležitost, najel si k pravé tyči a bekhendem vyrovnal stav zápasu na 2:2.

Energie do druhé třetiny nastoupila poměrně aktivně. Již v první minutě se probojoval Skuhravý do pásma, ale jeho střelu slávistický brankář skvěle vychytal lapačkou. O chvíli později mohl v přesilové hře skórovat Pech do prázdné brány, ale netrefil kotouč, tak jak měl v úmyslu, a minul.

Na tlak Energie však zareagovala Slavia úplně jinak, než se očekávalo. Pražané se probojovali do pásma, odkud čekali na svou šanci. Žižka od modré vystřelil, jeho střelu ještě před Sáblíkem tečoval Lukáš Endál, který vsítil teprve druhou branku v letošní sezoně.

Ve dvacáté šesté minutě mohl vyrovnat Čutta, ale ani nadvakrát skvěle chytajícího Kopřivu nepřekonal. Za to na druhé straně se podařilo. Čtyři minuty před koncem třetiny se ve středním pásmu rozjel Jiří Doležal a dostal se až k zakončení. Jako v předchozích brankách i nyní se rozhodl pro střelu do horní části brány, což na Sáblíka dnes platilo. Čtvrtá branka inkasovaná branka byla pro karlovarského brankářského náhradníka také brankou poslední. Své místo musel přenechat Mensatorovi.

Třetí třetinu začala obě mužstva pozvolna a čekala na chyby soupeře. První chybu mohli domácí potrestat po pěti minutách, kdy se do přečíslení dostal Hruška s Pechem. Po Hruškově přihrávce však Pech minul. Jenže Slavia se dostala ke kotouči a jako přes kopírák předvedla stejnou akci na druhé straně. Jen s tím rozdílem, že její akce byla úspěšnější. Michal Vondrka obdržel přihrávku, ale tísněn Petri Kokkem musel okamžitě vystřelit a k jeho radosti se povedlo zvednout stav na 2:5.

Domácím se stav vůbec nezamlouval, avšak neměli dostatek příležitostí, aby s ním něco udělali. Ta chvíle přišla tradičně v přesilové hře Energie. Kokko od modré přihrál k pravé tyči Václavu Skuhravému, který měl před sebou odkrytou branku. Kopřiva se i přes velkou snahu nestihl vrátit, a tak musel kotouč lovit z brány.

Snížit stav mohli energetici ještě čtyři minuty před koncem. Sloboda vystřelil od modré a kotouč zůstal ležet Kopřivovi na betonu. Toho si všiml Zaťovič a chtěl ho dorazit do brány, ale před dorážkou ho zastavil hlavní rozhodčí, který celou akci odpískal. Do konce zápasu už si energetici další příležitost ke snížení či vyrovnání nevytvořili, nepomohla jim ani krátká power play, a plný bodový zisk si proto připsal její soupeř.

Antonín Stavjaňa (HC Energie Karlovy Vary): Měli jsme velice špatný vstup do utkání. Prohrávat 0:2, to se málokdy podaří zvrátit. Nám se sice podařilo vyrovnat, ale pak jsme zase polevili. A v tomto duchu se neslo celé utkání. Sice jsme vstřelili dva góly v přesilovce, jeden ze hry, ale pořád je to málo. Neproměňování šancí je naše tradiční bolest. Dnes mi navíc chyběl určitý hlad po vítězství. Hosté byli důraznější a nechali jsme se jejich hrou otrávit. Je velká škoda, že se nám Slavii nepodařilo bodově odskočit. Takto nás má stále nadosah. Jakub Čutta nedohrál utkání, protože se podílel na dvou inkasovaných brankách a špatně pak reagoval na výtku z mé strany.

Jiří Čelanský (HC Slavia Praha): Velmi dobře jsme do utkání vstoupili, byli jsme aktivní a vypracovali si dvougólový náskok. Vlastními chybami jsme pak domácí nechali vyrovnat. Mrzí mě, že jsme třetinu nedokázali uhrát na 0:2. Naštěstí jsme ve druhé třetině přidali další góly, po kterých jsme se uklidnili. Hráli jsme dobře ve středním pásmu, kontrovali jsme hru a takový obraz hry vydržel až do konce utkání.