První nula Mensatora přinesla tři body

HC Energie - HC Geus Okna Kladno 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Předehrávaný souboj dvanáctého s třináctým zakončila Energie ziskem důležitých tří bodů. K vítězství nad kladenskými okenáři stačila energetikům jediná branka, kterou v 16. minutě vsítil nejlepší střelec Energie Jan Košťál. Urputnému představení pak dominovali brankáři Cikánek a především Lukáš Mensator, který udržel první extraligové čisté konto v sezoně.
O2 extraliga, 40. kolo, čt 14.1.2010, KV Arena
Kladno
1:0
1:0, 0:0, 0:0
Branky a nahrávky: 16. Košťál (Pech, Loginov). Rozhodčí: Hradil, Souček - Bejček, Lhotský. Vyloučení: 10:7. Využití: 1:0. Diváci: 3896. Střely na branku: 27:25. Průběh utkání: 1:0.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Loginov, Dobroň, Čutta, Tribuncovs, Mucha, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Pech, Skladaný - Hluchý, Kristek, Hřebejk - Zucker, Dej, Zaťovič
Kladno: Cikánek - V. Kameš, F. Kaberle, Toman, J. Dlouhý, Trončinský, Šmach - Bělohlav, Patera, Frolík - Bílek, Kalla, Valský - Eberle, Stieler, Kuchler - Čurilla, Melka, Mikulík

Duel tabulkových sousedů ze spodních příček tabulky přinesl hned od začátku tlak ze stran obou mužstev. Nejprve se ve druhé minutě uvolnil bývalý energetik Vítězslav Bílek a bekhendem zakončoval mimo a poté se blýskl Melenovský střelou z mezikruží. První přesilovky se domácí dočkali již ve druhé minutě, ale i přes velký tlak se ji využít nepovedlo. Velkou šanci ke skórování si připravil Parýzek a v roli obránce předvedl pohledný únik soupeřovým pásmem, ale ani jeho střela nebyla úspěšná a byla zastavena Cikánkovou výstrojí. První branky utkání se přesto dočkali domácí. Padla v 16. minutě v přesilové hře při vyloučení Trončinského. Jan Košťál číhal u tyčky a střelu Skuhravého dorazil za již bezmocného Cikánka. Ve zbytku třetiny dostali ještě hosté šanci k vyrovnání v podobě přesilové hry, ale využít se jí nepovedlo.

Druhá třetina kráse na hokeji nepřidala, protože hned v prvních osmi minutách hry ve druhém dějství usedla za katr pětice energetiků. Naštěstí pro domácí se hostům nabízené početní převahy využít nepodařilo, a to i přesto, že hráli hned dvakrát pět na tři. Kladno sice přesilovky nevyužilo, ale značně mu po nich narostlo sebevědomí a pouštělo se časteji do útočných akcí, než-li tomu bylo v prvním dějství. Za zmínku stojí prudká střela Patery z mezikruží nebo Frolíkova střela z jízdy ve 35. mniutě, kterou si pozorný Mensator ohlídal. Největší ace domácích se odehrála ve 37. minutě. Čutta dostal přihrávku zpoza branky od Skladaného a jen o kousek minul brankovou konstrukci.

Již první okamžiky poslední třetiny ukázaly, jakým způsobem se bude odvijet posledních dvacet minut zápasu. K vidění byl neustálý tlak hostujícího Kladna na obranný val domácích, který se však se skvělým Mensatorem v zádech statečně bránil. Ze snahy hostů lze vyjmenovat sólový únik Patery, který svůj individuální nájezd překombinoval a puk mu sklouzl z čepele. V 50. minutě dostal dobrou přihrávku přímo před branku Stieler, ale Čutta ho pohotově srazil k zemi i za cenu faulu. Velkou šanci si však vytvořili i domácí. Melenovský poslal na Cikánka prudký puk, ale ten jej zachytil ještě ve vzduchu. Posledních pět minut byla k vidění snaha hostů vyrovnat, ale domácí obránci hráli bezchybně, a tak ani vyloučení Němce půl minuty před koncem transport tří bodů na konto Energie neohrozilo.

Pavel Hynek (HC Energie Karlovy Vary): Dnes jsme vydrželi a vybojovali vítězství. Několikrát nás v zápase výrazně podržel brankář Lukáš Mensator. Uhráli jsme fotbalový výsledek 1:0, ale je za tři body.

Petr Kasík (HC Geus Okna Kladno): Jsme samozřejmě zklamaní, že nemáme žádný bod. Ale přesto, že jsme prohráli, bych chtěl hráčům poděkovat za jejich výkon. Bohužel je naší největší slabinou, že nedáváme branky. Když nedáme gól, tak těžko můžeme vyhrát.