První výhra přišla v prodloužení a Energie se rázem lepí ode dna

HC Energie - HC Geus Okna Kladno 4:3 pp (1:0, 0:1, 2:2 - 1:0)
Energetici se dostali ze série proher a poprvé si v soubojích o udržení vychutnali pocit vítězství. Stalo se tak dokonce před vlastními diváky. Výhra se ale vůbec nerodila snadno. Důkazem je i fakt, že hosté nad energetiky vedli hned dvakrát v zápase, ale borci z Karlových Varů vždy srovnali a v polovině prodloužení rozhodli o udržení dvou bodů v KV Areně. O dvě poslední, velice důležité branky, se postaral domácí dlouhán Petr Kumstát (na snímku).
O2 extraliga, OUT7, út 23.3.2010, KV Arena
Kladno
4:3p
1:0, 0:1, 2:2 - 1:0
Branky a nahrávky: 15. Nosek (Pech, Košťál), 50. Mucha (Skladaný, Melenovský), 60. Kumstát (Němec, Pech), 63. Kumstát (Mucha, Košťál) - 35. Valský (Kalla, J. Mrázek), 47. J. Mrázek (Toman, Kalla), 55. Bílek (J. Mrázek, Toman). Rozhodčí: Holek, Mikula - Bryška, Chytil. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:2. Diváci: 2062. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3 - 4:3.
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Parýzek, Nosek, Čutta, Dobroň, Mucha, Prošek - Hluchý, Skuhravý, Hřebejk - Dej, Melenovský, Skladaný - Kumstát, Pech, Košťál - Balázs, Čachotský, Kuběna - Zucker
Kladno: Cikánek - Kameš, F. Kaberle, Toman, J. Mrázek, L. Procházka, Šmach, J. Dlouhý, Mudroch - Diviš, Patera, Eberle - Valský, Kalla, Bílek - Frolík, Bělohlav, Kuchler - M. Procházka, Melka, Gengel

Barážové místo v tabulce zatím patřilo domácí Energii. Proto bylo jasné, že domácí na svého soupeře vlétnou a s potupným místem se budou chtít co nejdříve rozloučit. Celá první třetina tomu napovídala. První větší šanci dostali Karlovarští v šesté minutě, kdy jim hlavní sudí nabídl přesilovou hru proti třem kladenským hráčům. Jelikož jedinou nebezpečnější střelou bylo Čuttovo nastřelení kotouče od modré, zůstalo vyloučení dvou hráčů z Kladna nepotrestáno.

V desáté minutě mohl skóre otevřít Ondřej Němec, který se dostal k volnému kotouči a v prostoru mezi kruhy vystřelil dělovku. Jeho střela však těsně minula klec. Dalším nebezpečným střelcem byl Nosek, který od modré nahodil kotouč do pásma, kde se ho snažil ještě zkrotit Hřebejk, ale ve velké příležitosti si poradit nedokázal.

První branka tak padla až o dvě minuty později, kdy se David Nosek dostal k zakončení z úhlu. První střelu Cikánek vyrazil, a tak se karlovarský bek vrátil k odraženému kotouči, který přesně dorazil do brány hostujícího týmu.

Domácí však ve svém náporu nehodlali přestat, zejména Noskovi se v utkání dařilo. Cikánek si tak musel poradit s další jeho dělovkou, kterou tentokráte ukryl na své hrudi. Ve druhé třetině si mohla dát Energie vlastní gól. Při signalizovaném trestu vyrazil jeden z karlovarských hráčů kotouč z útočného pásma a ten se řítil přímo do prázdné brány, kde ho až v brankovišti zastavil Lukáš Pech.

Tohoto rozhození obrany se rozhodlo Kladno využít a počkalo si na chyby. Své šance se Středočeši dočkali v patnácté minutě druhé třetiny, kdy od modré střílel Kalla, jehož střelu Mensator vyrazil se smůlou na hůl Jakuba Valského, který z první uklidil kotouč do brány.

I Kladno dostalo svou šanci v podobě přesilové hry pět na tři, trvající půl minuty. Kladenští útočníci jsou známí vysokým počtem využitých přesilových her, ale energetici se na to skvěle připravili a k žádné větší střele je nepustili.

Poslední dějství začali domácí v početní výhodě, kterou však nevyužili. Branku nedokázali domácí vsítit ani po dorážce Kumstáta a Hřebejka v brankovišti. Ve čtyřicáté sedmé minutě se však stav utkání měnil na druhé straně. Kladno se při přesilové hře usadilo v útočném pásmu a krátkou kombinaci zakončil Jaroslav Mrázek přesnou ranou od modré k bližší tyči.

Inkasovaná branka energetiky nabudila, z čehož vyplynulo další vyloučení na straně hostů. Nerozhodný stav se však při obrovské příležitosti nepovedlo změnit střílejícímu Skuhravému, ani nebezpečně dorážejícímu Noskovi a Hřebejkovi. Nápor se domácím nakonec v téže přesilové hře přece jen vyplatil. Skladaný přihrál zpoza branky Jánu Muchovi, který si vyjel z pravého kruhu a ranou z první rozvlnil sítě kladenské brány.

Kladnu se však vedení líbilo natolik, že hráči dělali vše možné i nemožné, aby ho svému týmu vrátili. Největší příležitost měl Valský, který se probojoval až před Mensatora, ale karlovarský brankář byl ve správnou chvíli na správném místě. Snahou si však hráči Geusu v padesáté páté minutě vynutili faul Noska. Střelu Mrázka ještě Mensator vyrazil, ale na dorážku Vítězslava Bílka byl již krátký.

Energie se s body pomalu loučila, ke konci ještě zkusila štěstí v power play. Domácí sypali na Cikánka jednu střelu za druhou, ale marně. Nakonec však kladenská opora přece jen povolila. Střelu Němce se mu ještě podařilo vyrazit, ale na následnou dorážku Petra Kumstáta, který se rázem stal hvězdou večera, již nedosáhl.

Karlovarská euforie se přelila i do prodloužení. V jeho třetí minutě při akci dva na jednoho nešťastně před zakončením ujel Košťálovi kotouč z hole. Ten se však dostal na modrou k Muchovi, který vystřelil. Cikánek tuto střelu vyrazil vedle sebe, kde na dorážku čekal nabuzený Petr Kumstát. Dnešní výhrou za dva body se tak úřadující mistři zvedli ze dna tabulky.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Nebudu se tentokrát vyjadřovat k zápasu. Chtěl bych klukům poděkovat za to co předvedli. Zápas oddřeli a odmakali. Každý z nich odvedl maximum toho, čeho byl schopný. Velice důležité bylo, že v té klinické smrti pět minut před koncem zápasu v sobě našli ještě tolik sil, že dokázali vývoj utkání otočit.

Petr Kasík (HC Geus okna Kladno): My jsme nezačali dobře. Byli jsme často vylučováni. Od poloviny zápasu jsme se zlepšili. Škoda jen, že jsme to nedotáhli do konce. Mohli jsme mít tříbodové vítězství.