Pušky stále mlčí, Energie padla i v Brně

HC Kometa Brno - HC Energie 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Série porážek v bojích o vyhnutí se baráži nebere konce. Tentokrát špatné střelecké potence energetiků dokázali využít hokejisté Brna, kteří tak zůstávají v play out stále bez přemožitele. Navzdory několika slibným šancím skončila za zády Hoviho jen střela Jana Košťála (na snímku), což bylo proti dvěma trefám domácích málo. Díky prohře Mladé Boleslavi zůstává Energie stále na předposlední příčce.
O2 extraliga, OUT5, pá 19.3.2010
Brno
2:1
1:0, 1:0, 0:1
Branky a nahrávky: 20. Richter (Brabenec), 33. Dopita (Erat) - 47. Košťál (Pech). Rozhodčí: Blecha, Mikula - Chytil, Poruba. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7123. Průběh utkání: 2:0, 2:1.
Brno: Hovi - Bičánek, Houdek, Richter, Koma, Zubíček, Mojžíš, Ovčačík, Novák - Erat, Dopita, Dlouhý - Hubáček, Divíšek, Procházka - Brabenec, Huml, Šindel - Varaďa, Ludvík, Meidl
Karlovy Vary: Mensator - Němec, Parýzek, Nosek, Čutta, Dobroň, Loginov, Mucha, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Hřebejk - Dej, Melenovský, Skladaný - Cyganov, Pech, Košťál - Balázs, Čachotský, Hluchý

První třetina byla ze začátku hodně opatrná, příliš se do šancí obě mužstva nedostávala. Až v páté minutě zahrozil Lukáš Pech, ale dodržel svého příjmení a před Hovim měl ve vlastním oslabení doslova pech. Sám před brněnským strážcem neuspěl. Kometa zahrozila v končící přesilovce, to přihrál Bičánek na Dopitu a ten tvrdou ranou trefil konstrukci karlovarské branky. Pro změnu velká šance na druhé straně kluziště, ale rovněž neskončila gólem.

Úvodní dvacetiminutovka byla bohatá na tresty, nikoliv však na šance. Brno pykalo dvakrát, Varští dokonce pětkrát. Opět se ukázal dnešní smolař Lukáš Pech, který zahrál vysokou holí a zároveň zahákoval. Inkasoval tak dva menší tresty. O něco málo později jej za katr doprovodil Čutta a Brňané měli možnost hrát dvě minuty dvojnásobnou přesilovku. Jenže nedopadla příliš dobře a krom střel od modré si Mensator žádné zákroky nepřipsal.

Dlouho se zdálo, že branka v první třetině nepadne, jenže z další brněnské přesilovky udeřilo. Cyganov se provinil vysokou holí a za několik okamžiků propálil Mensatora - Martin Richter - 1:0. Za tohoto stavu se odcházelo do šaten.

Ve druhé části byli mírně lepší hosté, jenže dopláceli na mizernou koncovku a výborného Hoviho, který postupně zlikvidoval příležitosti Melenovského a Čutty. Jinak se Energie dostávala do šancí pouze ve svých přesilovkách, ale vše zůstalo jen u střeleckých pokusů. To Brňané byli daleko nebezpečnější. Především Ludvíkova akce skončila málem brankou, avšak brněnský útočník trefil tyč. Očekávané střelecké hody se pochopitelně nekonaly, nikdo z týmu nechtěl udělat chybu.

Přece jen se ale domácí fanoušci dočkali zasloužené druhé branky. Erat objel bránu, snažil se zakončit, ale nakonec v tísni našel na dlouhou hůl Jiřího Dopitu, který ač tísněn, dokázal se natáhnout a dotlačit kotouč do poloprázdné brány – 2:0. Od té doby byli na ledě pouze modrobílí, jež si vytvořili další dvě dobré šance, tentokrát Mensator nekapituloval. Avšak třetí branku mohl nakonec inkasovat. Ujíždějícího Erata zahákoval Čutta a poměrně jasné trestné střílení se k překvapení snad i hostujícího hříšníka nekonalo. Po dvou třetinách tedy stav 2:0

Pakliže se Energii dvě třetiny příliš nedařilo, tak v poslední části byla hodně nebezpečná. Obrovský nápor korunovali hosté snížením. Pech ujel celé brněnské obraně, předložil kotouč na osamoceného Jana Košťála, který kličkou do bekhendu překonal Hoviho. Od té doby byly pánem ledu Vary. Díky Hovimu se skóre neměnilo, a Kometa tak vydřela cenné tři body. Pojistku mohl v power play přidat Erat, ale netrefil prázdnou bránu.

Téměř vyprodaná hala Rondo tak mohla slavit důležité vítězství, které přiblížilo Brňany k záchraně. Naopak hosté budou mít ještě velké problémy.

Vladimír Jeřábek (HC Kometa Brno): Jsme rádi za tři body, první třetina nebyla z naší strany sice dobrá, ale jako klíčový moment zápasu vidím využitou přesilovku v závěru první třetiny. Od druhé třetiny jsme hru kontrolovali, mohli jsme přidat i více branek. Bohužel ve třetí třetině jsme zbytečně zalezli a Vary mohly klidně i vyrovnat. Opět nás podržel Sasu Hovi.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Diváci viděli určitě dobré utkání, nám se nepodařilo odehrát dobře dvě třetiny, poslední byla na výbornou Kometu a Hoviho málo. Našim největším problémem je produktivita, sedm branek za celé play out je málo.