Rekordman Bednář vynuloval Sokolov, Energie završila přípravu vítězně

HC Energie Karlovy Vary – HC Baník Sokolov 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Na závěr své přípravy si Energie pozvala do své pevnosti sokolovský Baník, tým s výraznou karlovarskou stopou. Ač většina hráčů na ledě v minulosti hájila stejné barvy, utkání nepostrádalo bojovnost a důraz. I přes pomalejší start nakonec Karlovarští dostáli očekáváním a vyhráli derby 4:0. Svou premiéru v seniorském hokeji prožil domácí gólman Jan Bednář, který se v pouhých 16 letech stal nejmladším brankářem ve zdokumentované historii A-týmu Energie a navíc rovnou vychytal nulu!
Příprava na sezonu, přát., čt 6.9.2018, KV Arena
Sokolov
4:0
2:0, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 17. Skuhravý (Rohan), 19. Kohout (Skuhravý, Krejčí), 34. Podlipnik (Mikúš, Kverka), 41. Gríger (Kovačevič, Kohout). Rozhodčí: Kostourek, Zubzanda – Fiala, Juránek. Vyloučení: 2:5, navíc Šafář (KVA) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1392. Střely na branku: . Průběh utkání: 4:0.
Karlovy Vary: Bednář (Kuchař) – Podlipnik, M. Rohan "A", Kovačevič, Šenkeřík, Vágner, Krejčí, Tomeček – Beránek, Gríger, Kohout – Lapšanský, Skuhravý "C", Gorčík – Mikúš, Kverka, Havránek – Švec, Balán "A", Šafář
Sokolov: Hruška (Fečo) – Přibyl, Vodička, Michálek, Kvapil, Šik "A", Rulík, Pajk – T. Rohan "C", Zadražil, Stříbrný – Kuběna, Kovařík, Vrána – Čurda, Hotěk, Hruška – Keszi, Trapl, Čejka

Zahájení lokálního derby Karlových Varů a Sokolova se jak v hledišti, tak na hřišti, vyznačovalo odhodláním a vášní. Ze samotné hry měli poměrně překvapivě více Sokolovští, kteří byli rozhodnuti Janu Bednářovi jeho premiéru mezi seniory pořádně znepříjemnit a nebrali s domácími sebemenší servítky. Zatímco Baníkovci byli v dobrém slova smyslu jedovatí a zarputilí, Karlovarští se až nezvykle trápili v útoku a když už se prodrali do blízkosti Petra Hrušky, většinou svými střeleckými pokusy branku Sokolova minuli nezřídkakdy i o takřka dva metry. Jenže Baníku zanedlouho vyhasla jiskra a pomaličku se začala dopředu posouvat i Energie.

Ve druhé půlce třetiny už tak byly Karlovy Vary pohodlně usazeny před hostující svatyní a rozjely svou pověstnou dělostřeleckou přípravu, kterou pochopitelně nejvíc odnášel gólman Sokolova. Ačkoliv Hruška předváděl slušné výkony, bez podpory svých beků nemohl domácí tlak ustát věčně. Nakonec kapituloval v 16. minutě, kdy laxní sokolovskou rozehrávku potrestal z úniku Václav Skuhravý a znovu dokázal, že ve svých takřka čtyřiceti letech ještě nepatří do starého železa. Prolomení výrazné střelecké smůly energetiky ještě více nabudilo a sotva o dvě minuty později zvýšil náskok domácích po bleskové kombinaci po buly Martin Kohout. A když si Karlovarští pohlídali i poslední okamžiky první periody, mohli jít do šaten s dvoubrankovým vedením.

Tu správnou vlnu si energetici přenesli i do prostřední dvacetiminutovky, hned po zahajovacím buly si vzali kotouč a neměli žádnou ochotu se o něj dělit ani se svým hokejovým sousedem. Sokolov přesto dokázal zkraje dějství zahrozit, když Jiří Stříbrný pelášil jako raketa led-led sám na Bednáře, proti neuvěřitelně rozvážnému mladíkovi v karlovarském brankovišti ale neuspěl. Tato akce však zůstala v podání Baníku na dlouho jediná, Energie totiž dokázala udržet otěže utkání ve svých rukavicích. Leč co už domácí předvádět nedokázali, to byla pořádná koncovka. Ano, kvantitativně nebylo karlovarskému útoku moc co vytknout, jenže s kvalitou to už bylo výrazně slabší.

Nepříjemnou zkušenost si pak osm minut před sirénou prožil aktuálně sokolovský Tomáš Kvapil, kterého trefila odražená střela od modré z boku přímo pod helmu, kvůli čemuž nechal na ledě nemalou kaluž krve a v podepření dvou energetiků zamířil do šatny. Baník sice bojoval za svého raněného spoluhráče, ovšem zanedlouho schytal další ránu v podobě třetí inkasované branky. Adam Lapšanský nabil do mezikruží Matici Podlipnikovi, který zachoval chladnou hlavu a zavěsil svou střelu přesně pod břevno. Baníkovci však ani nyní neklesali na mysli a tvrdě bojovali o každý centimetr na ledě. I díky tomu byly závěrečné minuty třetiny v podání obou týmů aktivní, nicméně už bez dalšího střeleckého úspěchu.

Posledních dvacet minut přípravy na nacházející sezonu zahájili energetici opravdu bleskově. Na časomíře stihlo ubýt jen 45 sekund, než Dávid Gríger vyslal milimetrovou ránu a nedal Hruškovi sebemenší šanci zasáhnout. To už definitivně roztříštilo sokolovské naděje na úspěch a hosté měli problémy najít v sobě zbytky někdejší bojovnosti. Řešení této prekérní situace jim zanedlouho nabídli sami Karlovarští, kteří se dopustili zbytečných faulů, a šli tak do tří. Jenže ani taková skvělá příležitost nedokázala v baníkovcích probudit potřebný střelecký pud a když se navíc do situace vloží čaroděj Bednář, stane se ze skórování prakticky nesplnitelné přání.

Energetici si byli dobře vědomi svého náskoku, zareagovali však na tuto dobrou pozici nepříliš vhodným způsobem, totiž laxností. Již dlouho neustávající zlozvyk zelenobílých sice Baníku přinesl alespoň trochu morální vzpruhy a touhy tlačit se do útoku, herně ale byl ale nadále o krůček pozadu oproti Energii. A jelikož ta se při vstupu do poslední pětiminutovky konečně poučila a přestala si pomáhat zákroky mimo dovolené meze, mohla už v klidu završit svou předsezonní zápasovou akci před sokolovským gólmanem. Poslední přípravné utkání tak Karlovy Vary bez problémů zvládly a porazily Baník Sokolov 4:0.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Jsme rádi, že jsme zakončili přípravu vítězně. Dali jsme čtyři pěkné góly, ale víc bych náš výkon nechtěl komentovat. Neměli jsme dobrý vstup do utkání, ale postupně se ve hře začaly objevovat věci, které od hráčů chceme. Chci vyzvednout výkon soupeře, Baník tu opravdu předvedl výbornou hru a nebýt skvělé práce našeho talentovaného mladíka Bednáře, tak bychom rozhodně nulu neuhráli. Myslím si, že výsledek 4:0 je pro Baník trochu krutý, hrál totiž velmi dobře. Předváděl celoplošný agresivní hokej, se kterým jsme měli v některých fázích problémy a je vidět velký pokrok, který v Sokolově trenéři udělali. Jejich mužstvo je výborně připravené, výborně organizované a tečku tomu všemu dalo gesto fair-play Tomáše Rohana (Tomáš Rohan ve třetí třetině v duchu fair-play odvolal signalizované vyloučení Stanislava Balána, pozn. red.). To ukazuje, co tu Baník předvedl a já před ním smekám. Jak jsem říkal, jsme rádi, že jsme zakončili přípravu vítězně, a že se nám nikdo nezranil.

Karel Mlejnek (HC Baník Sokolov): Pro nás to byl poslední přípravný zápas před vstupem do soutěže. Naši hráči drželi koncept hry a odehráli utkání 53, 54 minut tak, jak bychom si představovali. Do půlky zápasu jsem viděl rozdíl mezi týmy pouze v kvalitě a rychlosti zakončení, až posledních šest, sedm minut bylo jednoznačně v režii soupeře. Vůbec mě nezajímá, že byl mezi mužstvy byl rozdíl dvou lig, naši hráči k tomu přistoupili tak, jak bychom si přáli. Neoceňuji situaci, která předcházela našemu prvnímu vyloučení, protože tak, jak se zachoval Tomáš Rohan při faulu od Balána, se měl zachovat i hráč Varů. Extrémní poděkování patří našim fanouškům, myslím si, že v průběhu zápasu od nich nepadla žádná vulgarita. Naopak vulgarita v závěru zápasu ze strany domácích fanoušků, to je z mého pohledu špatné.