Rychlé vedení na body nestačilo

HC Vítkovice Steel - HC Energie 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
Hokejisté Energie zaznamenali další venkovní porážku, když v důležitém souboji o předkolo neuspěli na ledě Vítkovic. V Ostravě sice šli energetici do vedení zásluhou dalekonosné trefy Jakuba Fleka (na snímku) ve 3. minutě, o náskok však brzy přišli a domácí ještě v první třetině skóre otočili. Závěru zápasu sice zdramatizoval gól Radima Bičánka, Ostravané ale tříbodové vítězství i díky častým vyloučením Energie uhájili.
Tipsport extraliga, 41. kolo, ne 25.1.2015
Vítkovice
3:2
2:1, 0:0, 1:1
Branky a nahrávky: 7. Olesz (Kudělka), 20. Štencel (Burger, Kucsera), 48. Húževka (Vandas, Kucsera) – 3. Flek (Vachovec, Závorka), 50. Bičánek (Šmach, Balán). Rozhodčí: Hradil, Hejduk – Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 4260. Střely na branku: 31:25. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2.
Vítkovice: Dolejš – Kovář, Kudělka, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor – Szturc, Hlinka, Olesz – Huna, Roman, Svačina – Svoboda, Burger, Němec – Vandas, Húževka, Kucsera
Karlovy Vary: Závorka – Sičák, Harant, Bičánek, Šmach, Redlihs, J. Tomeček, Deyl – Duda, Balán, Hruška – Micka, Skuhravý, Koblasa – Vachovec, Kverka, Flek – Gorčík, Heizer, V. Tomeček

Karlovy Vary i Vítkovice bojují o předkolo play-off, což bylo v úvodu utkání velmi znát, kdy šance střídaly šarvátky. Hra se přelévala ze strany na stranu, navíc velké vítkovické kluziště nutilo hráče hodně bruslit. Energie se ujala vedení už ve třetí minutě. V protiútoku nahrál Michal Vachovec volnému Jakubu Flekovi, jenž z poloviny hřiště zkusil vystřelit. Jeho pokus překvapil i domácího Dolejše, kterému propadl puk až za záda. Vítkovice byly po inkasované brance velmi aktivní a o čtyři minuty později srovnaly krok. Rostislav Olezs si od mantinelu vybruslil až mezi kruhy, odkud bekhendem překonal Závorku. Bleskové vyrovnání hosty rozhodilo, nedařil se jim přechod do pásma a snadno přicházeli o puky. Závorka mnohokrát své spoluhráče podržel, pohotově se musel otáčet při pokusech elitní formace Vítkovic. Ve hře postupně přibývalo osobních soubojů, hra se rázem otevřela i v útoku. Karlovy Vary zjednodušily hru a byly o mnoho aktivnější, domácí měli co dělat, aby neinkasovali. V závěru třetiny si Vítkovičtí vytvořili obrovský tlak. Závorka měl mnohokrát štěstí, dvakrát se mu puk svezl po masce, také ho zachránila tyč. Zmatek v obraném pásmu Energie vyvrcholil gólem. Energie si špatně rozebrala hráče, čehož využil Jan Štencel.

Jak skončila první perioda, tak začala druhá. Vítkovice na hosty vlétly a pouze nastřelená tyč dělila Energii od dvoubrankové ztráty. Karlovy Vary nezůstaly pozadu, Hruškův pokus putoval po brankové čáře a ven se odrazil od tyče. Flek srdnatě bojoval o puk za brankou, byl faulován a Energie si jako první zahrála přesilovku. Vítkovicím se nepodařilo vyhodit a musela strávit téměř celé oslabení v obranném pásmu. Následovala tvrdá šarvátka před Závorkou, ze situace vyplynula další přesilová hra hostů. Atmosféra v ČEZ aréně houstla, za velké nevole fanoušků byl vyloučen Kudělka. Ač se mohlo zdát, že bude Energie po první části působit odevzdaně, bylo tomu přesně naopak. Vítkovičtí nevěděli kam dřív skočit, střely přicházely ze všech stran a hosté byli na koni. Po faulu domácích zůstal na ledě jeden ze svěřenců Karla Mlejnka. Rozhodčí hru nepřerušili, to neunesl Radek Duda a za krosček si vysloužil dvě minuty. Po vypršení trestu sám ujížděl na Dolejše, byl neúspěšný. Do závěrečného dějství si domácí hráči odnesli početní výhodu.

Přesilovková parta kolem Burgera nic zvláštního nevymyslela, hosté byli při bránění velice úspěšní. Hra se motala kolem středního pásma, byla to spíše přetahovaná o puk. Vážnější šanci si vytvořili nejprve domácí, proti Olezsovi vytáhl Závorka perfektní zákrok. Západočeši dostali dvouminutový trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Domácí v přesilovce předváděli přímo koncert souhry, byli ale velmi neefektivní. Ani Sturc se ze samostatného úniku neprosadil. Šance na body se Energii vzdálila, když nehlídaný Peter Hůževka propálil Závorku z mezikruží. Hráči z lázeňského města se nevzdali, neustále bojovali o puk. Ve hře 4 na 4 se podařilo hostům snížit! Radim Bičánek napřáhl na modré a nechytatelnou střelou snížil náskok domácích. Následovala další přesilovka Vítkovic, Závorka se opět blýskl svými fantastickými zákroky a tým v těžkých chvílích podržel. Závěr přinesl drama, po vyloučení Huny přišla také power-play. Hosté si v tlaku vytvořili mnoho šancí, Dolejš však svůj tým podržel. A-tým Energie tak nedokázal napodobit starší dorostence, kteří si s Vítkovicemi v sobotu poradili 7:3, a veze z cizího kluziště další porážku.

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): Věděli jsme, že Karlovy Vary jsou organizované mužstvo. Venku sice prohrávají, ale všechno to jsou těsné porážky. Velmi těžko se jim dávají góly. Jedním z rozhodujících momentů utkání bylo, že jsme je na konci první třetiny drželi dlouho v útočné třetině a pak dokázali skórovat. Chtěl bych vyzdvihnout především náš týmový duch. Ten bude v závěru základní části rozhodovat. Se třemi body jsme velmi spokojeni.

Jaromír Kverka st. (HC Energie Karlovy Vary): Dostali jsme se do vedení šťastnou brankou, ale pak se nám nepovedlo udržet výsledek až do konce první třetiny. Soupeř nás tam minutu držel v pásmu a my nemohli vystřídat. Ve druhé třetině jsme měli dost přesilovek, ale nic jsme v nich nepředvedli. Po brance na 3:1 jsme začali hrát více aktivně, povedlo se nám snížit a při hře bez brankáře jsme měli další šance, vyrovnat se nám ale nepodařilo. Myslím, že soupeř byl o ten gól lepší.