S Novgorodem rozhodovaly nájezdy, Energie padla

Torpedo Nižnij Novgorod - HC Energie Karlovy Vary 3:2 sn. (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
Středeční úkol zněl pro hráče karlovarského A-týmu jasně, uspět v Jihlavě i ve svém druhém utkání na Dukla cupu, v němž narazili na těžkého ruského soka. Energie s ním ale dokázala držet krok, stejně, jako s Jihlavou, opět musela několikrát dotahovat náskok soupeře. Otočit stav se jí však tentokrát už ale nepodařilo a utkání došlo až do samostatných nájezdů. Ale ty Energii zatím letos nevycházejí, a to se potvrdilo i proti ruskému soupeři. Energie tak nakonec má pouze bod. Zatím je však o bod druhá a pokud porazí ve čtvrtek Olomouc, může z toho být první letošní triumf Energie.
Příprava na sezonu, Turnaj, st 17.8.2016
Novgorod
3:2sn
2:1, 0:1, 0:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 5. Urakov (Osipov, Gračjov), 16. Pettersson (Daugavinš, Galuzin), rozh. náj. Galuzin – 10. Stloukal (Rachůnek, Skuhravý), 35. Vachovec (Flek, Dvořák. Rozhodčí: Pešina, Pražák – Kotlík, Polák. Vyloučení: 19:15. Využití: 1:2. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2.
Novgorod: Proskurjakov (32. Kasutin) – Jegoršev, Pepeljajev, Budkin, Osipov, Višněvskij, Marakov, Aljajev – Daugavinš, Galuzin (A), Pettersson – Mozer, Žerděv, Ashton – Potapov (C), Urakov, Gračjov – Žarkov, Iljin, Verjajev – Bogoslovskij. Trenér: Peteris Skudra
Karlovy Vary: Honzík – Sičák, Lisov, Harant, M. Rohan, Dvořák, Benák, J. Tomeček, Dujsík – Rachůnek, Matuš, Stloukal – T. Rohan, Skuhravý, V. Tomeček – Vachovec, Kindl, Flek – Harkabus, Gríger, Kohout. Trenér: Jan Tlačil

První gól čtvrtého zápasu na Dukla Cupu přišel poměrně brzy. V polovině třetí minuty se ještě Galuzin svojí dělovkou zastřeloval, když poslal kotouč půl metru nad horní tyč, ale za dvě minuty již přišel gól Torpeda. Osipovovu střelu zblízka ještě stačil Honzík výborně vyrazit. Puk se dostal znovu ke střelci, jenž tentokrát přihrál na volného Kirilla Urakova a proti jeho zakončení zblízka byl se gólman Energie musel rozdvojit, aby jej marně se natahujíc zneškodnil. Obrana Varů v tento okamžik dost zaspala. Po inkasovaném gólu vystrčili růžky i karlovarští hokejisté a Proskurjakov se musel činit proti střele Matúše z mezikruží i dorážce Stloukala ze stejné pozice. Velkou šanci měl v přesilovce Skuhravý, kterýho zblízka vychytal ruský gólman. Karlovy Vary poté nevyužily přesilovku pět na tři, avšak hned po jejím konci vypálil z levého kruhu Petr Stloukal. Ačkoliv Proskurjakov puk dobře viděl, tvrdou ránu propustil mezi betony.

Po vyrovnání odstartovala vylučovací řežba. Za branou Honzíka došlo k pořádné mele a rozhodčí během této šarvátky rozdal dvacet trestných minut, deset na každé straně. O minutu později již Torpedo hrálo přesilovku, po další potyčce šel ven jen Petr Stloukal. Ač se Karlovy Vary ubránily, při dalším oslabení již inkasovaly. Pěknou kombinaci první lajny Torpeda zakončil Fredrik Petterssen, z bezprostřední blízkosti po souhře s Daugavinšem a Galuzinem nedal gólmanovi šanci.

Ve druhé dvacetiminutovce se prvních šest minut nic pořádného nestalo, hra se po sérii vyloučení z prvního dějství lehce zklidnila. Na konci sedmé minuty našel Pettersson zpoza klece před branou číhajícího Galuzina a Honzík fantasticky zamezil téměř jisté brance. Za dvacet vteřin ujel do úniku dva na jednoho Skuhravý a rozezvučel za Proskurjakovem pravou spojnici. Varským hráčům se poté nabízela šance na srovnání v podobě téměř minutu a tři čtvrtě dlouhé přesilovky pět na tři, šanci si při ní ale žádnou nevypracovali. Mrzet je to ale nemuselo, v další početní výhodě, nyní již klasické, vznikl před brankou Torpeda velký závar. Kasutin, v polovině zápasu střídající Proskurjakova, v něm byl bezmocný proti Michalu Vachovcovi, kterému přistrčil puk před volnou klec Jakub Flek. Když ani ruský tým nevyužil dvojnásobnou výhodu, trvající přes minutu, šlo se do kabin za stavu 2:2.

Slibnou šanci měl hned v úvodu třetího dějství Matuš. V přesilovce jej našel před brankou hezky Rachůnek, proti jehož střele zápěstím se zaskvěl levým ramenem Kasutin. O chvíli později si to Stloukal namířil individuálně po pravé straně před branku, gólman Rusů však prostor u bližší tyče zavřel. Na druhé straně Honzík zamezil pravým betonem v Galuzinově prostčení puku do sítě. Všechny tyto šance byly k vidění znovu v přesilových hrách, sudí neměl jinou šanci, než posílat hráče ven, aby se nesemlela nějaká větší strkanice. Závěr třetiny orámovala další dvojnásobná početní výhoda Energie, tentokrát 64 vteřin dlouhá, jenže nebyla využita ani před koncem základní hrací doby, ani v prodloužení. Zajímavou nadstavbu při hře tří proti třem mohl využít šest vteřin před sirénou Žerděv. Vyměnil si puk na modré s Višněvským a sjel blíže k brance, ovšem milimetrově minul levou tyč. Zápas tak rozhodly samostatné nájezdy a hned první série v podání Vladimira Galuzina, který před brankou změnil pohyb a puk poslal k levé tyči Honzíka. Zbylí exekutoři již úspěšní nebyli, Torpedo tak vyhrálo 4:3 na nájezdy.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Pro nás to byl dobrý zápas, protože každý takovýto kvalitní soupeř, se kterým se můžeme v přípravě potkat, je pro nás pozitivní. Kluci odehráli velice slušný zápas a v naší hře se objevovaly věci, které chceme přenést i do extraligy. Hráli jsme bojovně, s nasazením a obětavostí. Torpedo není žádný lehký soupeř, patří k lepší části KHL a pro náš mladý mančaft to byla obrovská zkušenost. Akorát mě trošku mrzí, že z přesilových her a hlavně při dvou přesilovkách pět na tři jsme nepřeklopili zápas na naší stranu, protože to jsou situace, které v důležitých zápasech rozhodují. Bohužel jsme přesilovky nesehráli nijak dobře a budeme na nich muset ještě hodně zapracovat.