Sparta padla po bitvě v prodloužení a junioři jsou znovu krůček od postupu

Junioři PO: HC Energie - HC Sparta Praha 3:2 pp. (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)
Stav série: 1:0
Karlovarští mladíci znovu prokázali bojovnost a i ve druhém zápase play-off, hraném na své půdě zvládli. Tentokrát se tak stalo v semifinále se Spartou, který byl již karlovarským borcům větší překážkou než vítkovický Steel. Domácí sice vedli 2:0, ale hosté stačili do konce třetí třetiny srovnat. V prodloužení se dlouho hrálo vabank ze strany na stranu až v 67. minutě vystřelil Energetikům mečbol Tomáš Klíma v prodloužení.
Noen Extraliga Juniorů, SF1, út 22.3.2011, KV Aréna
Sparta
3:2p
2:0, 0:1, 0:1 - 1:0
Branky a nahrávky: 16. Klíma (Kverka, Kentoš), 17. Vaněk (Vachovec, Záhora), 67. Klíma (Kverka, Rohan) - 33. Švaříček, 48. Žalčik (Eis). Rozhodčí: Svoboda - Suchánek, Brejcha. Vyloučení: 8:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 370. Střely na branku: 36:49. Průběh utkání: 2:0, 2:2 - 3:2.
Karlovy Vary: Habal (Endal) - Valeš, Šik, Schusser, Tomeček, Funk, Rohan - Klíma, Koblasa, Kentoš, Vaněk, Vachovec (C), Baar, Švec, Kverka, Záhora.
Sparta: Sedláček (Kocián) - Sobotka, Švaříček, Veselý, Kolář, Drvota, Žovinec, Dvořák - Kniazev, Forman, Přibyl, Kučera, Antončík, Rubeš, Eis, Žalčik, Sovík (C).

Zápase začal obrovským náporem hostujícího celku. Sparťané se hnali do útoku od úvodních minut, a skoro to vypadalo, jako by měli o jednoho hráče v poli navíc. Snad nejblíže skórování byl Antončík, ale dělovka do odkryté brány jen těsně minula svůj cíl. Domácí ohrozili klec brankáře Sedláčka až v 5. minutě, kdy Vaněk pálil mimo. Pražané však i nadále tahali za delší konec. V 8. minutě pálil Eis z mezikruží a gólman Habal zastavil jehio pokus až na brankové čáře. V polovině třetiny hra playnula spíše ve středním pásmu bez náznaku gólových příležitostí. Pak se však karta obrátila. Nejprve o sobě dal vědět Martin Rohan bombou od modré, která orazila Sedláčkův pozorný beton. V 16. minutě se však již domácí prosadili. Tomáš Klíma se v přesilové hře dostal k odraženému kotouči a po bleskurychlém zpracování překonal fantoma Sparty mezi tyčemi - 1:0. Studená sprcha pro aktivnější hosty však neskončila. O minutu později předvedli parádní souhru Michal Vachovec s Dominikem Vaňkem, který naservírovaný puk před poloodkrytou branku zužitkoval parádně - 2:0. V závěru měli ještě hosté výhodu přesilové hry po vyloučení Vachovce, ale karlovarská obrana již hosty ke snížení nepustila.

Druhé dějství nabídlo od počátku to samé co to první. Od úvodních minut se tlačili do ofenzivy hosté, ale už ne z důvodu ujmutí se vedení, ale vyrovnání karlovarského dvoubrankového náskoku. Vše vygradovala ještě navíc při vyloučení Švece. Sparta točila Energii v jejím vlastním pásmu a i ochránci domácí svatyně Habalovi bylo často velmi horko. Ve 32. minutě se karta znovu obrátila a domácí na chvíli vystrčili drápky - bohužel pro domácí jen nachvíli. Ve 33. se ujal jeden z hostujících brejků a Pražané se mohli radovat ze snížení. Filip Švaříček ujel všem borcům v poli a nekompromisní dělovkou nedal Habalovi šanci - 2:1. Ve 37. minutě mohlo dokonce na světelné tabuli svítit 2:2, nebýt neskutečného Habalova zákroku proti dorážce Dvořáka do téměř odkryté klece. Závěr druhé dvacetiminutovky se již nesl na vyrovnané vlně bez šancí.

Třetí třetina začala z obou stran hodně opatrně. Bylo vidět, že si oba týmy uvědomují krátkost sérií v play-off, kdy i chyba menších rozměrů série často rozhodne. Po vlažném startu jako první vážněji zahrozil až kapitán domácích Vachovec ve 46. minutě, když neuvěřitelnou bombou nastřelil tyč. Nic na plat, vyčkávaná se hostům vyplatila. Ve 48. minutě se sice Habal blýskl porti první šanci Sparty, ale na následnou bekhendovou dorážku Lukáše Žalčika byl již krátký - 2:2. Ve zbytku třetiny byl k vidění už spíše jen dohrávaný hokej bez šancí. Náznakem mohly být přesilové hry v závěru po jedné na obou stranách, ale ztužené defenzivy již gól nepřipustily.

Do prodloužení šli domácí v nevýhodě o jednoho muže při dohrávané přesilové hře a i přes tlak Sparty se ubránili. Domácí pak při hře 4 na 4 kontrolovali puk a vyčkávali na chybu hostů. Ta přišla! V 66. minutě zamířil za katr Forman a předčasně ukončil naděje Pražanů na mečbol. Vary si sice s využitím dávalina čas, ovšem akce ze 67. minuty podtrhla skvělý karlovarský výkon. Martin Rohan vyšachoval hosty na modré a nahrál Kverkovi, který s pukem zamíchal u Sedláčka a vyhnal jej z branky. Na poslední chvíli nahrál Tomáši Klímovi, který si letící puk do zcela odkryté sparťanské klece náležitě a se vší parádou vychutnal. - 3:2.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Jednalo se o vyrovnané utkání. Soupeř dnes potvrdil své kvality. My jsme do zápasu nevstoupili moc dobře. Soupeř měl prvních deset minut převahu, poté se nám ale podařilo hru vyrovnat a odskočit na 2:0. Před třetí třetinou jsme hráčům kladli na srdce, že nejdříve musíme udělat první krok a až pak můžeme myslet na ten druhý. Bohužel soupeř srovnal. V prodloužení už jsme za výhrou šli, soupeř sice taky, ale k nám se přiklonilo štěstí.

Pavel Arnošt (HC Sparta Praha): V úvodu utkání jsme soupeře dostali pod tlak, neproměnili jsme hromadu šancí a poměrně lacino jsme inkasovali. Dali jsme soupeři možnost utéct do dvoubrankového vedení. V průběhu druhé části jsme se zvedli a vytvořili jsme si několik šancí a podařilo se nám vstřelit kontaktní branku. Ve třetí třetině jsme byli podle mě lepší, šli jsme za vyrovnáním, což se nám také podařilo. Měli jsme řadu šancí, které jsme bohužel neproměnili. V prodloužení jsme bohužel inkasovali po zbytečném faulu, který brance předcházel.