Střelecká dominance víc jak bod nepřinesla

HC Energie - BK Mladá Boleslav 2:3sn (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)
Karlovarským hokejistům se nepodařilo zvítězit ani v druhém střetnutí s přímým konkurentem v boji o desátou pozici. Proti Mladé Boleslavi se od počátku prezentovali pohlednou aktivní hrou, jenže po pěti minutách již prohrávali od dvě branky a střídali gólmany. Téměř pětinásobná střelecká převaha pak stačila pouze na vyrovnání v podobě dvou branek Jana Košťála (na snímku), úspěch v rozhodujících samostatných nájezdech už ale zajistit nedokázala.
O2 extraliga, 30. kolo, pá 4.12.2009, KV Arena
Ml.Boleslav
2:3sn
1:2, 1:0, 0:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 7. Košťál (Skuhravý, Kumstát), 32. Košťál (Parýzek) - 3. Macho (Kracík, Fabuš), 6. Fabuš (Frolo), rozhodující nájezd Král. Rozhodčí: Jebavý, Kubeš - Kis, Prchal. Vyloučení: 4:9. Využití: 1:0. Diváci: 3704. Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 2:2 - 2:3.
Karlovy Vary: Sáblík (6. Mensator) - Němec, Čutta, Dobroň, Mucha, Parýzek, Tribuncovs, Prošek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Pletka, Kristek, Melenovský - Skladaný, Dej, Hluchý - Zaťovič, Kuběna, Zucker
Ml.Boleslav: Schwarz (od 3. nájezdu Valent) - Žabka, J. Kasík, Šterbák, Duben, Lehikoinen, Frolo, Jindra - Pabiška, Král, Sup - Nouza, T. Sýkora, Boháč - Fabuš, Kracík, Macho - Bahenský, Vrbata, Handlovský

Od první vteřiny zápasu měli ze hry více domácí. První dvě minuty stačili k tomu, aby hostujícího gólmana již plně zaměstnali. Ovšem úplně první šance hostů byla pro domácí šokem. V čase 2:24 vystřelil od modré směrem k Sáblíkovi Kracík a Michal Macho stačil kotouč ještě špičkou hole tečovat, a tak překvapený brankář Energie lovil ze sítě kotouč již po první střele. Karlovy Vary po této situaci trochu zvolnily ve svém snažení, ale i tak byly stále aktivněšjším celkem. Jenže v čase 5:22 přišel pro domácí další šok. Tomáš Frolo nastřelil masku domácího brankáře, a tak většina domácích hráčů přestala hrát. Ale poněvadž Peter Fabuš stále neslyšel hvizd píšťalky rozhodčího doklepl touš za již stojícího a nechytajícího Sáblíka. Šokem pro domácí hokejisty i příznivce bylo, že oba hlavní sudí branku uznali a ani po velké nevoli karlovarské střídačky, která reklamovala i poškozenou masku po střele od Frola, si nevyžádali videozáznam. Po této zvláštní situaci tedy vedli hosté již 0:2 a do branky se místo rozhozeného Sáblíka postavil Mensator. Domácí na odpověď nemuseli čekat dlouho. Po necelé minutě po přesné přihrávce Muchy se trefil nad Schwarzovo lapačku Jan Košťál. Ke konci prvního dějství se dostali Středočeši pod drtivý nápor, ovšem bez brankového vyjádření. Naopak v naprostém závěru mohl zvýšit Pabiška, ale z voleje minul odkrytou branku.

Úvod druhého dějství přinesl spíše rozkouskovanou hru s nepříliš šancemi po obou stranách. Toto trvalo přibližně do poloviny třetiny, kdy hra, zejména z domácí strany, začínala nabírat na obrátkách. K tomuto výrazně přispěli hosté, kteří často pobývali na trestné lavici. Přesilovky z karlovarského pohledu nebyly sehrány špatně. V jednom případě byla slyšet i zvonící tyč Schwarzovy branky. Nakonec se svěřenci trenéra Hynka dočkali v čase 31:33. Jan Košťál přibližně z prostoru mezi modrou a levým kruhem mocným nápřahem vypálil a Schwarz na jeho dělovku nestačil zareagovat. V závěru třetiny byl ze strany Energie viděn hezký, kombinační hokej, s mnoha šancemi. Ovšem hostující mužstvo svými bezchybnými zákroky podržel Mensatorovo kolega z reprezentace, Marek Schwarz. Po dvou třetinách byl tedy vyrovnaný stav 2:2, ovšem více ze hry měli domácí. Jen chybělo více štěstí v koncovce.

Všichni diváci v ochozech si přáli, aby tempo, které bylo rozehrané v druhé části vydrželo i do té poslední. Ovšem, vše bylo jinak a tak začátek třetí třetiny přinesl spíše hru zaměřenou na bránění a pohyb ve středu hřiště. Ve veliké ojedinělé šanci byl domácí Kristek, který z úhlu nastřelil tyč odkryté Schwarzovo branky. V dnešním zápase se povedlo Kristkovi nastřelit již druhou tyčku.. Na Energii bylo vidět, jak se snaží urvat všechny tři body a dotáhnout se v tabulce právě na dnešního soupeře. Ovšem štěstěna a zejméne velmi dobře chytající Schwarz byly proti. Do konce posledního dějství se již nic nestalo a tak zápas postoupil do prodloužení. V něm měli opět více ze hry domácí. Dva body mohl připsat například opět Kristek, který využil chyby jednoho z boleslavských beků a řítil se po straně sám na golmana. Ovšem Schwarz byl opět pozorný. Energie se nakonec dočkala vstřelení branky, ovšem ta padla až po odpískání, takže radost dlouhého trvání neměla. Na druhé straně mohli z jedné jediné šance prodloužení vytěžit maximum Boleslavští. Do samostatného úniku se vydal Bahenský, klečícího Mensatora chtěl přehodit, ale rozezvučil jen horní tyčku. Do konce se již nic nestalo, a tak po malé úpravě ledu se mohlo začít s nájezdy.

V těch se prosadili první čtyři hokejisté a to Melenovský s Košťálem na straně domácích a Fabuš s Vrbatou na straně hostů. V poslední sérii ani Němec, ani Nouza na brankáře nic nevymysleli, a tak na řadu přišla náhlá smrt. Jako první si připravil kotouč Melenovský, jenže svůj blafák neproměnil tak, jak by si přál. Do středu hřiště tedy nastoupil vetrán extraligy, Richard Král, který dnes hrál svůj 900. zápas. Ten dovedl do vítězného konce, když svou přesnou trefou k pravé tyči rozhodl o dvou bodech pro hokejisty z Mladé Boleslavi.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): Vstoupili jsme bohužel do utkání velice špatně, dovolili jsme soupeři skórovat po chybách obránců. Poté jsme byli padesát minut lepší a měli jsme zvítězit v řádné hrací době. Naše snaha však bohužel končila na Schwarzovi, když jsme nevyužili ani přesilovou hru pět na tři. Pokud si vzpomínám na hokejová pravidla, po střele, která zasáhne brankáře do masky a ohrozí ho na zdraví, se přerušuje hra.

Vladimír Čermák (BK Mladá Boleslav): Věděli jsme, že nás čeká těžké utkání, protože Vary v poslední době sehrály kvalitní utkání. Připravovali jsme se proto na obranu. Dobře jsme do zápasu vstoupili, bohužel jsme inkasovali v přesilových hrách. Jsem rád, že jsme na nájezdy vyhráli. Ke vstřelené druhé brance si myslím, že je plně v kompetenci rozhodčího rozhodnout, zda po zásahu brankáře pukem do masky hru přeruší, či nikoliv.