Tomáš Klíma se uvedl dvěma brankami za juniorku

Junioři: HC Energie - PSG Zlín 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
V pátečním odpoledni dokázali junioři Energie oplatit svým vrstevníkům ze Zlína porážku z prvního kola. Proti převaze Energie sice Valachy dlouho držel brankář Kašík, ale ve třetí třetině už ani on nedokázal čelit útočným formacím posíleným o Čechoslováka Tomáše Klímu. Nová posila A-týmu zaznamenala hned dvě branky, se dvěma body se dařilo i obránci Martinu Funkovi (na malém snímku).
Noen Extraliga Juniorů, 15. kolo, pá 29.10.2010, KV Arena
Zlín
4:2
0:0, 1:1, 3:1
Branky a nahrávky: 32. Klíma (Funk), 45. Půlpán (Kverka), 51. Hudák (Funk, Kentoš), 53. Klíma (Kverka) - 27. Musil (Fořt, Finsterle), 57. Merta (Fořt, Blinka). Rozhodčí: Kostourek - Gerát, Sentenský. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 79. Střely na branku: 59:22. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2.
Karlovy Vary: Habal - Urbančok, Valeš, Šik, Schusser, Funk, M.Rohan - Hudák, Klíma, Koblasa, Kentoš, Sýkora, Vaněk, Vachovec, Baar, Kverka, Záhora, Půlpán
Zlín: Kašík (od 53. Zavadil) - Hampl, Valenta, Zámorský, Musil, Zábojník, Vodák - Merta, Kundera, Fořt, Haloda, Finsterle, Jurík, Romig, Šoula, Blinka, Sedláček

První třetina se odehrála ve vysokém tempu a zásluhu na tom měly oba celky. Přece jen více aktivity ale předvedli hokejisté Energie, kteří hosty napadali v hloubi pásma a nedopřáli jim klidnou rozehrávku. K útočně laděné hře jim pomohl i dvacetiletý útočník Tomáš Klíma, který byl po svém příchodu ze Slovenska poslán do juniorky k aklimatizaci. A právě nová posily z Dukly Trenčín si připsala první tutovku zápasu. V osmé minutě vypíchl Klíma na útočné modré puk protihráči, postupoval sám na branku, ale ležícího Kašíka nakonec přehodit nedokázal. Zlínský gólman byl hlavní postavou první třetiny, dokázal v ní zlikvidovat všech 21 střeleckých pokusů Energie. Té ke skórování nepomohlo ani vyloučení Juríka, a po dvaceti minutách se tak hrálo stále bez branek.

První změnu skóre přineslo až druhé vyloučení Zlínských, bylo to však na té méně očekávané straně kluziště. Uchlácholeni předešlým dlouhotrvajícím tlakem polevili energetici v defenzivě a nechali soupeře ujet do přečíslení třech proti jednomu. Fořt s Jakubem Musilem předvedli ukázkové řešení této situace zakončené střelou druhého jmenovaného do odkryté horní části branky. Jako přes kopírák přesilová hra předznamenala gól i na druhé straně. Krátce po návratu vyloučeného Rohana na led se ze své premiérové trefy ve Varech radoval Tomáš Klíma. Zbytek třetiny se i navzdory několika dalším vyloučením odehrál v klidu a bez výraznějších šancí.

Třetí dvacetiminutovku načali energetici dohrávanou přesilovou hrou, která jakoby je navnadila k dalším útočným aktivitám. Vedení na jejich stranu strhnul až rychlonohý Aleš Půlpán, když ve 45. minutě v bruslařském souboji předčil zlínského obránce, natlačil se z úhlu před branku a přesně zamířil do mezery, kterou Kašík nechal u tyče. Hosté poté pohrdli šancí na vyrovnání v podobě vyloučení Šika a v 51. minutě je Miroslav Hudák ztrestal dalším zásahem. Valaši byli nuceni vrhnout všechny síly do útoku, domácí ale chytře bránili své pásmo a spoléhali na brejky. Po necelých dvou minutách tak už Tomáš Klíma za čáru usměrnil Funkovu přihrávku, a využil tím přečíslení dva na jednoho. Zlínský hrdina z první třetiny přenechal místo v brance Zavadilovi. Tříbrankový náskok Energie značně ubral utkání na tempu. Když už se zdálo, že poslední minuty se dohrají jen z povinnosti, snížil Milan Merta na 4:2. To bylo ale ze strany hostů vše. Nic jim nebyla platná přesilovka při vyloučení Kverky ani závěrečná power play, domácí si taktickým výkone v obraně body pohlídali.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): První dvě třetiny jsme odehráli dobře, ale brankář Zlína chytal výborně. O druhé přestávce jsme klukům říkali, že vyhraje ten, kdo takticky zvládne třetinu třetí. Nám se to povedlo i díky dvěma individuálním akcím a jedné krásné kombinaci. V závěru jsme si to trochu zkomplikovali gólem na 4:2 a oslabením, ale nakonec jsme uhráli 3 body, za které jsme rádi. Na druhou stranu to pro nás nic neznamená, jsme stále jen na půli cesty. Abychom mohli být v klidu, potřebujeme být 17. ledna do dvanáctého místa. Tomáš Klíma dnes hrál za juniorku jen za účelem krátké adaptace, protože oba bratři nebyli přes týden na ledě. V krátké době by se ale Tomáš měl připojit k A týmu.

Co se týče mojí nominace na asistenta reprezentační dvacítky, rád bych touto cestou poděkoval všem, kteří mi to umožnili. Bude to nová zkušenost, které si nesmírně vážím a těším se na ní. ČSLH má eminentní zájem na tom, aby kluboví trenéři vstřebávali informace z reprezentace a mně asi nahrálo i to, že se jedná o akci v Karlových Varech.