V šílené přestřelce uspěla Slavia

HC Slavia - HC Energie 6:5 (2:1, 1:3, 3:1)
Dvě branky dole, dvě branky nahoře a nakonec tři puky za Mensatorem v závěrečné desetiminutovce a obrovské zklamání. Tak by se dalo ve zkratce zhodnotit neuvěřitelné utkání karlovarských hokejistů na ledě pražské Slavie. Když ve 49. minutě zvyšoval Zaťovič už na 5:3 pro energetiky, zdálo se být vše jasné. Jenže drtivý závěr úřadujícího mistra odsoudil Západočechy ke smutné cestě do lázeňské metropole. Další trefy Karlových Varů přidali Kristek, Košťál, Melenovský (na snímku) a Sailer.
O2 extraliga, 19. kolo, ne 26.10.2008, O2 arena
Slavia
6:5
2:1, 1:3, 3:1
Branky a nahrávky: 3. V. Růžička ml. (Vondrka), 13. D. Hruška (Kadlec, Červenka), 26. Červenka (Bednář, Žižka), 51. Bednář (Tomica, Drtina), 54. P. Jelínek (Micka, Kolařík), 57. Doležal (Kolařík) - 11. Kristek (Grof, Melenovský), 27. Sailer (Pech), 34. Košťál (Skuhravý), 40. Melenovský, 49. Zaťovič (Dej). Rozhodčí: Fraňo - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 4209.
Slavia: Furch - Kadlec, Drtina, J. Novák, Vašíček, Kolařík, Žižka, Sloboda - D. Hruška, Beránek, Vondrka - Bednář, Červenka, Tomica - Micka, Kraft, Sklenář - P. Jelínek, V. Růžička ml., Doležal
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Čutta, Grof, Duben - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Skladaný, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Sailer - Zucker, Dej, Zaťovič

Utkání začalo velmi zostra a už ve třetí minutě se domácí mohli radovat z vedení. Při signalizovaném vyloučení objel karlovarskou branku Michal Vondrka a krásně předložil puk úplně volnému Vladimíru Růžičkovi, pro kterého už nebyl problém skórovat – 1:0.

V čase 10:28 střílel v přesilové hře hostů od modré Jakub Grof. Dominik Furch jeho pokus pouze vyrazil a před brankou zcela nekrytý Jaroslav Kristek dokázal ze vzduchu trefit plachtící puk, který doskákal až za brankovou čáru - 1:1.

Dvě minuty poté dostali červenobílí výhodu přesilové hry pěti proti třem, ale paradoxně to byli hosté, kteří mohli skórovat jako první. Do samostatného úniku se dostal Václav Skuhravý, ale Furch jeho úmysl dobře vystihl, a tak udeřilo na druhé straně. Po závaru před Mensatorovou brankou se puk dostal až k Petru Kadlecovi, jehož střelu ještě před brankou stačil tečovat David Hruška - 2:1.

Na konci 17. minuty ještě zahrozili hosté. Petr Sailer nahrával zpoza branky Lukáši Pechovi, ten však střílel pouze do připraveného Furcha. Zbytek třetiny se odehrál v poklidném tempu.

Do druhé dvacetiminutovky nastoupili aktivněji slávisté. Ještě nedávno karlovarský útočník Milan Kraft umě obkroužil braku hostí a stihl i nebezpečně zakončit, Mensator byl tentokrát na místě. V šestadvacáté minutě nejprve pálil do tyče Jakub Sklenář a poté se kotouč dostal k Jaroslavu Bednářovi, který našel úplně volného Romana Červenku. Ten propálil vše, co mu stálo v cestě, a zvýšil tak už na dvoubrankový rozdíl - 3:1.

Poté se začaly dít věci na druhé straně. V obranném pásmu Slavie obral Tomicu o puk hostující Lukáš Pech a situaci dva na nikoho vyřešil přihrávkou na Petra Sailera, který střelou pod břevno nedal Furchovi žádnou šanci - 3:2. V čase 33:50 si před domácí brankou nedůsledně počínali Kraft s Kadlecem a nechali Václava Skuhravého přihrát svému parťákovi z útoku Janu Košťálovi, který prostřelil klečícího slávistického brankáře - 3:3. Asi minutu před koncem druhého dějství se Karlovarští dokonce dostali do vedení. Slávističtí obránci zapomněli ve svém obraném pásmu na Marka Melenovského, který z pravého kruhu nikým neobtěžován poslal puk za bezmocného Furcha - 3:4. V druhé třetině se tedy vývoj zápasu zcela obrátil a do kabin tentokrát odcházeli spokojenější hosté.

Sešívaní hned v úvodu třetí třetiny hosty zatlačili před jejich branku. V 45.minutě se před branku hostí tlačil slávistický kapitán Josef Beránek, Mensator však stačil jeho pokus vyrazit. O čtyři minuty později se vlnila síť na druhé straně. Rastislav Dej vyhrál vhazování v útočném pásmu a Martin Zaťovič pohotové vystřelil. Trefil se přesně do pravého horního rohu Furchovy branky - 3:5.

Nicméně Slavia se nevzdávala a Jaroslav Bednář vykřesal v 51. minutě jiskřičku naděje, když přesně trefil Tomicovu přihrávku - 4:5. A červenobílí zůstávali v tlaku. O vyrovnání se postaral Tomáš Jelínek, když zužitkoval přesnou zadovku Tomáše Micky a situaci tváří v tvář Lukáši Mensatorovi přetavil v pátou branku domácích - 5:5.

Na konci 57. minuty dokončil velký slávistický obrat Jiří Doležal. Lukáš Mensator totiž neudržel střelu Pavla Kolaříka a volně ležící puk dopravil prvně jmenovaný do klece - 6:5. A mohlo to být dokonce o dvě branky, kdyby Jaroslav Bednář proměnil svoji další velkou šanci. Jeho blafák však pouze orazítkoval tyč hostující branky.

Karlovy Vary se nedokázaly v závěrečném tlaku prosadit a nakonec tento pro ně dobře rozehraný zápas skončil výhrou Slavie, která si po dvou porážkách na své konto připisuje důležité tři body.

Jiří Kalous (Slavia): Bylo to hodně svižné utkání po celých 60 minut. Jsme rádi za závěr, který vyzněl pro nás, i když byl hodně dramatický. Musím poděkovat týmu, že nesložil zbraně ani za nepříznivého stavu, kdy jsme prohrávali o dvě branky deset minut před koncem. Jinak to ale bylo naprosto vyrovnané utkání a za body jsme hodně rádi.

Josef Paleček (Karlovy Vary): Hráli jsme dobře, bohužel, jen ve druhé třetině. Jinak byl soupeř lepší, prokázal svoje kvality. Ve druhé třetině jsme zápas otočili. Po čtvrtém gólu, který jsme dostali, jsme ale šli do útlumu. Myslím, že jsme se porazili sami, protože jsme dělali chyby a soupeř, který je v útočném pásmu silný, je využil. Prohra je hodně bolestivá, protože jsme se v minulých zápasech střelecky trápili. Teď se nám dařilo, ale prohráli jsme. Tak zkušené mužstvo by mělo zápas poté, co ho otočí z 1:3 na 5:3, udržet.