Vlčí smečka nedala gól a sezona jí končí

MHL: HC Energie - MHK Spartak Moskva 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Stejně jako před rokem skončila cesta juniorů Energie v osmifinále, ve kterém je vyřadil Spartak. Moskevský klub na ledě KV Areny proměnil druhý mečbol, když Energii oslabenou o potrestaného Tomečka nepovolil ani jednu branku. Svěřencům Tomáše Marišky přesto patří za výkony v celé sezoně i play-off velké uznání.
MHL, OF4, út 18.3.2014
Spartak Moskva
0:3
0:0, 0:1, 0:2
Konečný stav série: 1:3. Branky a nahrávky: 40. Kučerkov (Alexejev, Pavljukov), 57. Krutikov (Vorobjov), 59. Vorobjov. Rozhodčí: Lavrentěv, Nosov – Ondráček, Komárek. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 2000. Střely na branku: 32:23. Průběh utkání: 0:3.
Karlovy Vary: Honzík – Kvapil, Dvořák, Škvor, Šimek, Troška – Flek "C", Vachovec, Koblasa – Harkabus, Vrána, Zadražil – Vachutka, Gorčík, Kohout – Beránek, Gríger, Fronk
Spartak Moskva: Šestjorkin – Kozlovskij, Děmidov, Solovjov, Sorokin, Kulik, Provolněv, Alexejev, Ablajev – Vorobjov, Pavljukov, Boldin, Ipatov, Chacej, Několenko, Lapšov, Krutikov, Kučerkov, Pešechonov "C"

Už čtyřicet vteřin od úvodní buly se dral do zakončení Harkabus, který po ideální přihrávce jen těsně minul branku. To bylo ale jen začátek utkání, které slibovalo vysoké nasazení obou týmů. Po krátké pasáži, kdy se hra přelévala od branky k brance bez výraznějších šancí, přišla naděje na vstřelení branky v početní výhodě. Tu nabídl Kohout za vysokou hůl. Soubor z Moskvy se v útočné třetině usadil a obránci posílali jednu střelu za druhou směrem k Honzíkovi, ten si ale se všemi střelami poradil, a tak Energie přečkala první oslabení bez výraznějších problémů. Hra se stále přelévala ze strany na stranu a z toho mohly těžit oba týmy. Vrána zkoušel ve 14. minutě Šestjorkina překvapit, avšak kotouč minul branku a skončil v rohu kluziště. Jednou z nejvýraznějších postav na straně energetiků byl například Dvořák, který se několikrát blýskl dobrým obranným zákrokem, zastavením kombinace soupeře nebo v 17. minutě střelou od modré, kterou ale Šestjorkin s přehledem zlikvidoval. V 17. minutě také přišlo na řadu další vyloučení, které ale trvalo pouhou minutu. Během této krátké početní výhody se zkoušel prosadit Troška po teči, kterou ale opět Šestjorkin vystihl a vyrážečkou vyrazil. V 19. minutě se Gríger dopustil nedovoleného bránění a tím srovnal stav hráčů na ledě. Více prostoru vyhovovalo Spartaku, který se usadil v obranném pásmu domácích a zkoušel kombinovat. Výraznou střeleckou šanci si ale žádný z hráčů MHK nevypracoval, a tak odcházela mužstva z první třetiny smirně, 0:0.

Na začátku druhého dějství to byli domácí, kteří se rychle dostali do dvouminutové početní výhody. Krutikov ji nabídl Vlčí smečce svým hákováním. Energetici ale měli problém s rozehrávkou a přechodem do útočného pásma a početní převahu nevyužili. Ve 23. minutě byl nucen Šestjorkin přerušit hru po střele Fleka od modré. Flek stál u šance i ve 27. minutě, kdy po nahrávce od Koblasy trefil boční síť brankové konstrukce. Menší počet střeleckých vložek byl dán také tím, že ani jeden z týmů nechtěl udělat chybu, která by mohla rozhodnout zápas. Střel a vyložených šancí tak bylo jako šafránu. Přesto ve 33. minutě dokázal alespoň Harkabus zvednout diváky ze sedadel. Jmenovaný po přihrávce do mezikruží vyslal pumelici, kterou brankář Spartaku jen se štěstím vytěsnil svým betonem. Ve 33. minutě Koblasa nabídl soupeři další přesilovou hru, tu však jeho tým přestál bez potíží. Spartak se nakonec přece jen ale prosadil. Přesně 35 vteřin před koncem druhé třetiny se prosadil Arkadij Kučerkov. Z tlaku okolo Honzíka se mu se štěstím podařilo propíchnout kotouč až za záda domácího brankáře. Domácí tak šli do třetí třetiny za nepříznivého stavu 0:1.

Energetici skočili do třetí třetiny jako opravdoví vlci hladoví po vyrovnání. K tomu jim mohlo i třináct vteřin po hvizdu pomoci vyloučení Kulika. Domácím ale početní výhodu nesehráli vůbec dobře. Až při standardním počtu hráčů na ledě se zkoušel prosadit Harkabus. Ve 44. minutě vyslal střelu po individuálním úniku, ale ani tento pokus neskončil za brankovou čarou. Na druhé straně o pár minut později prověřil Honzíka svým pokusem Pešechonov mířící do lapačky. Velká šance přišla ve 49. minutě. Gríger se Zadražilem a Harkabusem vyvinuli před brankou Šestjorkina závar, ze kterého padala jedna dorážka za druhou. Nejblíže měl k vyrovnání Gríger. Z otočky trefil brankáře hostů do výstroje. V 52. minutě mohl dát naději domácím Koblasa. I s jeho pokusem si Šestjorkin s přehledem poradil. Domácím tak utíkal cenný čas, který potřebovali k vyrovnání. Na jejich hře šlo znát, že hrají o vše, ale vyrovnávací branka se ne a ne dostavit. Bezzubost karlovrských útoků mohl ztrestat čtyři minuty před koncem Lapšov. Naštěstí pro Honzíka si se zakončením neporadil ideálně a kotouč skončil právě v lapačce brankářské jedničky energetiků. O minutu později svojí kvalitu Honzík předvedl i o minutu později, když si poradil fantastickým zákrokem při střele Pavljukova. V 57. minutě už ale na příležitost Jevgenije Krutikova nestačil. Jmenonavý dostal křižný pas od Vorobjova, se kterým se dostali za obranu domácích a ruský útočník se již střelou k pravé tyči nemýlil. V 58. minutě si vzal trenér domácích Mariška oddechový čas a následovala karlovarská power-play. Spartaku se podařilo vsítit branku do prázdné klece až napodruhé. Nejprve si ruští útočníci přihráli do ofsajdu. Minutu před koncem si ale už Dmitrij Vorobjov situaci pohlídal a po úniku po levé straně neměl problém zakončit. Spartak tak pojistil své vedení i postup do čtvrtfinále bojů o Gagarinův pohár. Pro Energii stejně jako před rokem skončilo play-off v osmifinále.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary):
V první řadě bych chtěl pogratulovat Spartaku Moskva za výhru nejen v sérii, ale i k postupu dále. Hráčům bych rád, nejenom za dnešní výkon, ale i za výkon v celé sérii a sezóně chtěl poděkovat, protože mi osobně bylo velkou ctí pracovat s tímto týmem a jsem opravdu hrdý na to, co letos předvedli. Spartak je výborný tým, který má v kádru mnoho hráčů se zkušenostmi z KHL a myslím si, že jsme byli velice důstojným soupeřem a nemáme se za co stydět. Ať už v této sérii nebo celkově v této sezóně. Bojovali jsme do posledního střídání, kdy jsme se rvali do úplného konce o vítězství. Mrzí mě, že jsme to dnes nedokázali dotáhnout do vítězného konce a vrátit sérii do Moskvy. Takový je ale hokej a v takových zápasech rozhodují detaily, ve kterých byl Spartak o malý krůček lepší. My se musíme do další sezóny připravit tak, abychom ten krůček příště zvládli. Také bych chtěl poděkovat všem divákům, kteří nám nejednou připravili v domácích zápasech skvělou atmosféru a patří jim velký dík za to, jakým způsobem a v jakém počtu nás přišli podpořit.

Oleg Brataš (MHK Spartak Moskva):
Nejenom dnešní utkání, ale i celá série byla těžká, protože Spartak narazil na opravdu silné mužstvo. Rád bych poděkoval svým svěřencům, že si dokázali poradit s tak silným soupeřem, jakým byla HC Energie Karlovy Vary. Nejen tato série byla pro nás cenou zkušeností a my tímto za ní děkujeme.