Vyrovnanou partii zvrátili Karlovarští na svoji stranu

24. kolo: HC Energie - HC Mountfield 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Páteční duel načal domácí Gründling svým prvním bodem v letošním ročníku. Hosté nalezli odpověď ve druhé třetině. Do závěrečné dvacetiminutovky se tedy nastupovalo za vyrovnaného stavu. Rychle do vedení se dostali Karlovarští po brankách Deje a Skladaného. Jako vítězná se však ukázala přesná trefa Františka Skladaného (na snímku), jelikož hosté ještě zkorigovali utkání na závěrečných 3:2. Energetici tak po více jak dvou letech zdolali České Budějovice a díky lepšímu skóre se odpoutali od 13. příčky.
Tipsport extraliga, 24. kolo, pá 25.11.2011, KV Arena
České Budějovice
3:2
1:0, 0:1, 2:1
Branky a nahrávky: 10. Gründling (Melenovský, Skladaný), 47. Dej (Pech, Zaťovič), 53. Skladaný (Zucker, Kupec) - 28. Červený (Sailer, Ptáček), 57. Mertl (Kuchejda). Rozhodčí: Fraňo, Turčan - Bejček, Charvát. Vyloučení: 5:5. Bez využití. Diváci: 2855. Střely na branku: 27:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2.
Karlovy Vary: Mensator - Nosek, Přindiš, Bombic, Mocek, Gřegořek, Gawryletz, Gründling, Gulaši - Kumstát, Skuhravý, Mikeska - Dej, Pech, Zaťovič - Skladaný, Melenovský, Košťál - Kuběna, Kupec, Zucker
České Budějovice: Kovář - Ptáček, Kranjc, Novák, Vydarený, Vráblík, Mikuš, Kolarz - Kotalík, Kašpařík, Šimánek - Gulaš, Langhammer, Martynek - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Červený, Podlešák, Sailer - Burian

Do utkání vstoupili aktivněji domácí borci. Již ve druhé minutě prověřil pozornost Kováře Zaťovič střelou z ostrého úhlu. Vzápětí však domácí kanonýr fauloval, ale v následné power play to byli Karlovarští, kteří se blýskli šancí, když Kumstát v úniku trefil betony budějovického fantoma. Následně se šance střídaly jako na houpačce. Mertl v dobré pozici před Mensatorem upadl, na druhé straně tečoval Dej střelu Zaťoviče vedle.

Skóre se měnilo v polovině úvodního dějství. Po nenápadném zavezení puku do pásma Mountfieldu se ke kotouči dostal Martin Gründling a plachtícím pukem do růžku branky od modré překvapil hostujícího brankáře. Vzápětí měli energetici další šanci díky přesilovce, ale trestuhodně ji ponechali nevyužitou. To hosté si ve 14. minutě vyloučení Noska neužili, jelikož za šest vteřin fauloval Šimánek a hrálo se čtyři na čtyři. Ve zbytku třetiny kontrolovali puk spíše domácí, ale bez výraznější šance.

Do druhé třetiny vstoupili domácí v nevýhodě, kvůli vyloučení Mikesky, ovšem hosté byli přesilovce znovu neškodní. Do 25. minuty byli opticky lepší Českobudějovičtí, a to především kvůli domácím nepřesnostem v přihrávkách. Nápor hostů vygradoval ve 28. minutě. Novákovo objetí karlovarské klece a následná střela z první ještě brankou neskončilo, ale následná šance Budějovic již skóre srovnala. Rudolf Červený v úniku trefil stejný prostor jako střelec první domácí branky.

Chvíli po inkasování šli domácí znovu do čtyř, ale i nyní se domácí s přehledem ubránili. Ve 36. minutě se blýskl Gulaši, když střelou s příklepem prověřil pozornost Kovářových betonů. Následně se hostující celek znovu nastěhoval do pásma Varů, ale případný nápor eliminovalo vyloučení Martynka. Dvěma šancemi se zaskvěl Gřegořek, ale ani střela a tečování v brance neskončily.

Třetí dějství začalo ohrožením domácí svatyně v podání přízemní střely Martynka těsně vedle levé tyčky. Následovala přesilová hra pro Energii, po hře hostů v šesti. Domácí měli potřebný tlak i střely, chybělo jen štěstí v zakončení. Ve 45. minutě pálil od modré Přindiš, ale Kovář včas zasáhl. O dvě minuty později však již gólman „Motoru“ kapituloval. Rastislav Dej si počíhal na pas Pecha od mantinelu a přesnou tečí poslal Energii znovu do vedení.

Od vstřelené branky šla hra domácích do útlumu. Budějovičtí měli tlak, ale domácí jej vždy zažehnali. Nejprve zahrozil Melenovský dělovkou z mezikruží – Kovář vyrazil. Následná akce hráčů v zeleném již brankou skončila. Zucker naservíroval puk Františku Skladanému, který pohotovou tečí navýšil vedení. Radost však netrvala dlouho. Naději pro hosty vykřesal Tomáš Mertl, jehož překvapivé střele pomohl v cestě za čáru i odraz od boční tyčky.

Hosté logicky zkusili power play a tlačili se za vyrovnáním. Nedařilo se jim však udržet útočné pásmo, a například Kumstát od půlky trefil tyč. Osm vteřin před koncem jihočeskou power-play vylepšilo vyloučení Zaťoviče, dlouho očekávané vítězství si už ale energetici sebrat nenechali.

Milan Kupka (HC Mountfield): Nebudu komentovat náš dnešní výkon, ten dokáže posoudit každý sám. Po přestávce se nám nedaří, chybí nám lehkost a přesnost při proměňování šancí. Když už si nějakou příležitost horko těžko vypracujeme, nedáme jí. Musíme na tom zapracovat a věřit, že se vrátíme k naší hře před přestávkou.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): Ani nám se nedaří navázat na výkony před přestávkou. O to více si ceníme dnešního vítězství nad soupeřem z čela tabulky, které měl relativně nahráno. Myslím, že jsme dnes ukázali větší vůli. Závěr jsme si sice zkomplikovali, ale nesmírnou obětavostí jsme výhru uhájili.