Z ocelového města bez bodů

Oceláři Třinec - Energie Karlovy Vary 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Především zásluhou neproměněných šancí a skvělého Vojtka podlehla Energie klubu z nejvzdálenější extraligové výspy, a z trojdílného představení na hřištích soupeřů si přiváží pouhé dva body. Podobně jako v Pardubicích hrály i v Třinci velkou roli přesilovky, ve kterých domácí vsítili úvodní dvě branky. Brankostroj červených se nezadrhl ani v druhé části, a do klece se poprvé v sezoně postavil Lukáš Sáblík. V polovině zápasu sice energetici snížili na 4:1, ale Michala Dobroně již žádný z jeho spoluhráčů nenapodobil. Smutnou zprávou je také zranění kotníku Vítězslava Bílka, který zřejmě nebude moci nastoupit k pátečnímu utkání se Slavií Praha.
O2 extraliga, 15. kolo, út 23.10.2007, Zimní stadion Třinec
Oceláři Třinec
4:1
2:0, 2:1, 0:0
Branky a nahrávky: 7. Tomík (Korhoň), 16. Květoň (Peterek), 23. Květoň (Pavelek), 24. Štefanka (Kolusz) - 34. Dobroň (Hanzlík). Rozhodčí: Husička - Guth, Rittich. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. Diváci: 2946. Průběh utkání: 4:0, 4:1.
Oceláři Třinec: Vojtek - Sekeráš, Pácal, Seman, Malec, Andersons, Kroupa - Tomík, Štefanka, Kolusz - D. Květoň, Peterek, Pavelek - Korhoň, Martynek, Tomas - od 26. navíc Pánik, Hampl, Steber
Karlovy Vary: Mensator (23. Sáblík) - Dobroň, Hanzlík, Němec, Řezníček, Grof, Duben, Mudroch, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Hluchý - Melenovský, Kristek, Skladaný - Zucker, Pech, Procházka

Do zápasu aktivněji vstoupili domácí hokejisté a to napříč faktu, že jim chybělo několik hráčů a sestavu museli vyspravit junioři Richard Pánik (16 let) a Tomáš Kundrátek (17 let). Střely Korhoně, Tomíka a na druhé straně Skuhravého oba gólmany spíše jen rozehřály, více pozornosti už Lukáš Mensator musel věnovat akci z páté minuty. Od zadního mantinelu přihrál Tomas před branku Martynkovi, ten s příležitostí ale nenaložil dle svých představ. O minutu později se už Oceláři mohli radovat, byť jim ke vstřelení branky pomohl i kousek štěstíčka. V přesilové hře se Pácalova střela od modré odrazila od mantinelu k druhé tyči a slovenský střelec Róbert Tomík puk zametl do brány dříve, než se Mensator stačil přesunout.

Inkasovaná branka energetiky nabudila, ale v cestě jim stál výtečný Vojtek, který opět dostal šanci potvrdit své pozoruhodné statistiky. Třinecká dvojka vychytala jak tvrdý Kumstátův pokus z mezikruží, tak i Kristkovu pozdější šanci včetně následných dorážek. Honbu za vyrovnáním zkomplikovalo hostům vyloučení Ustrnula za zdržování hry, ve kterém padla druhá branka Ocelářů. Od Peterka u mantinelu putoval kotouč před branku na hůl Davida Květoně a ten technickou ranou propálil Mensatora. I poté si aktivitu udržely Karlovy Vary, ale do přestávky se již skóre nezměnilo.

Nástup do prostředního dějství parádně vyšel domácím, kteří v rozmezí jedné minuty skórovali hned dvakrát. Mladík David Květoň nejprve přesně zakončil ukázkovou spolupráci s Peterkem a Pavelkem a za chvíli tribuny počtvrté rozjásal Juraj Štefanka, když se prosadil ranou z mezikruží. V té době již branku Energie hájil Lukáš Sáblík, který si tak na svou letošní šanci v extralize musel počkat až do 15. kola.

Do zápasu se Karlovarští mohli vrátit při Pavelkově vyloučení, ale lehkost a nápaditost v přesilové hře chyběla i tentokrát. Lepší to bylo až při vyloučení hákujícího Tomase, kdy spolupráce obránců Jiřího Hanzlíka a Michala Dobroně vyústila v úvodní branku Energie. Méně veselo na střídačce hostů bylo o chvilku později, když se Vítězslav Bílek vracel z ledu na nosítkách a pod dohledem lékaře. Před druhou přestávkou pak ještě zaujala akce Davide Květoně, který před odrytou klecí pohrdl možností vsítit čistý hattrick.

Úvod třetí dvacetiminutovky sice herně patřil energetikům, ale co jim to bylo platné, když se jeden jejich pokus za druhým odrážel od Vojtka. Domácí zároveň hrozili z jedovatých protiútoků. Po chybě Řezníčka v přesilové hře tak například na jediného obránce uháněli dva hráči a proti individuálně zakončujícímu Peterkovi musel Sáblík sáhnout hluboko do krabičky svých kvalitních zákroků.

Čas hrál pro domácí hokejisty a když v 54. minutě Melenovský v krátkém úniku trefil jen lapačku, začal se bodový zisk z Třince stávat utopií. Nic na tom nezměnilo ani Pavelkovo vyloučení dvě minuty před koncem, které si v euforii hrající domácí již pohlídali.

Jiří Juřík (Třinec): "Rozhodla zřejmě první třetina, ve které jsme proměnili obě dvě naše přesilovky, a pak povedený nástup do druhé části, kdy jsme vstřelili dva slepené góly. Celistvější tlak soupeře jsme ustáli velice dobrým bruslením, výborně jsme pokrývali i předbrankový prostor a naší oporou byl už tradičně i brankář Vojtek. Výtečným pohybem jsme pak vedení kontrolovali. Měli jsme problémy se sestavou, po utkání se Znojmem z ní vypadli Polanský a Skořepa, ale pomohl nám Pavelek. Celý tým bych proto chtěl pochválit."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Ráz zápasu určily dvě třinecké přesilovky v první třetině, kdy jsme inkasovali branky. Hokej, jaký jsme chtěli předvádět, se nám dařilo hrát až od poloviny zápasu, ale to už bylo pozdě. Nevím, čím to je, ale poslední tři roky Třinci moc těžko dáváme góly. Měli jsme i nějaké šance, jednou jsme trefili tyčku, ale nepadá nám to tam. Navíc jsme přišli o Vítězslava Bílka, který teprve odjel se zraněným kotníkem na další vyšetření do nemocnice, ale je skoro jisté, že jej budeme v pátek postrádat. Mensatora jsme střídali proto, že dostal tři góly, tak bylo zbytečné riskovat, že by inkasoval ještě i další. Navíc jsme prohrávali, tak jsme chtěli zkusit nějakou změnu."