Zářijové gólové hody, Energie nasázela Kladnu šest branek

HC Energie – Rytíři Kladno 6:2 (3:0, 2:1, 1:1)
Předposlední start před ostrou sezonou dal vzpomenout na nedávné zápolení z baráže, do Karlových Varů přijeli kladenští Rytíři. Energetici se již ve druhé minutě dostali do vedení a s ledovým klidem si drželi trápícího se soupeře daleko od branky, zatímco sami bez větších komplikací navyšovali své vedení. Zelenobílou kanonádu zastavila závěrečná siréna na skóre 6:2 a na tomto úspěchu měl nemalý podíl kapitán Václav Skuhravý, který skóroval hned dvakrát a připsal si své vůbec první body v přípravě.
Příprava na sezonu, přát., út 4.9.2018
Kladno
6:2
3:0, 2:1, 1:1
Branky a nahrávky: 2. Gríger (Kohout, Podlipnik), 13. Skuhravý (Vágner), 14. Kohout (Gríger), 21. Flek (Havránek), 35. Skuhravý (Flek, Gríger), 55. Rachůnek (Flek) – 37. Hajný (Bláha), 57. Zelingr (Vildumetz). Rozhodčí: Pešina, Pražák – Jelínek, Brejcha. Vyloučení: 5:4, navíc Hajný (KLA) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1893 Střely na branku: . Průběh utkání: 5:0, 5:1, 6:1, 6:2.
Karlovy Vary: Novotný (Závorka) – Vágner, Krejčí, Podlipnik, Rohan "A", Kovačevič, Šenkeřík, Šafář, Tomeček – Rachůnek, Mikůš, Flek – Havránek, Gríger, Kohout – Lapšanský, Skuhravý "C", Gorčík – Stloukal, Kverka, Švec
Kladno: Cikánek (41. Brízgala) – Svedlund, Nash, Volráb, Hořava, Veber, Zelingr – Redlich, Kaut, Kružík – Strnad, Kubík, Vildumetz – M. Bláha, Filip, Jelínek – O. Bláha, Š. Bláha, Hajný

Už od úvodního buly ukazovali energetici, proč se po dubnové baráži do extraligy vrátili zrovna oni. Domácím totiž trvalo jen 70 sekund dostat kotouč do soupeřovy branky, skvělou křižnou přihrávku předvedl Martin Kohout a Dávid Gríger bez zaváhaní doklepl do zcela odkryté svatyně. Karlovy Vary ve svém famózním náporu vytrvaly a během několika málo následujících minut jim hned několikrát chyběly k další gólové radosti pouhé centimetry. Přesto se nedalo mluvit o nějaké vyloženě divoké hře, Rytíři se takřka vůbec nepřiblížili k Novotnému a Energie si byla tohoto jejich trápení vědoma, tudíž sama hrála spíše rozvážně s minimalizací chyb. Již tak výrazná dominance Západočechů se ještě znásobila při první přesilové hře krátce před polovinou úvodní periody, kdy se Kladenští dotkli puku přesně jednou a připomínali spíše klubko vlny, se kterým si spokojeně hraje šelma s éčkem na hrudi. V oné početní výhodě se sice Karlovarští prosadit nedokázali, ale ve 13. minutě se už zadařilo. V rohu kluziště si vzal kotoučVáclav Skuhravý, který zcela nehlídaný probruslil na dva metry k Lukáši Cikánkovi a ačkoliv svou střelu netrefil dle představ, puk si však cestu za brankovou čáru našel. Hlasatel v karlovarské aréně sotva stihl ohlásit druhou trefu Energie a už si musel vzít mikrofon do ruky znovu. V oslabení totiž skrz kladenské beky prosvištěl Martin Kohout a i zásluhou školácké chyby gólmana Rytířů zvýšil už na rozdíl tří branek. V samém závěru třetiny sice Západočeši soupeři nabídli možnost skórovat při přesilovce, tu ale hosté nepříliš překvapivě nevyužili.

Zatímco v první periodě se Filip Novotný s pukem pořádně nepotkal ani jednou, ve druhé dvacetiminutovce se musel činit už od začátku, Kladenští během první půlminuty vystřelili víckrát než za celý dosavadní průběh zápasu. Odpověď Energie však byla blesková, na kostce ještě stále svítila devatenáctka u počtu zbývajících minut a skóre se měnilo počtvrté. První domácí útok v prostředním dějství parádně zakončil nejlepší střelec karlovarské přípravy Jakub Flek, když si udělal dobrý den z Cikánka a jako by nic z otočky vymetl šibenici hostující klece. Brzy se ukázalo, že na oněch povedených 30 sekund už Rytíři jen tak nenaváží. Karlovarští se totiž znovu uhnízdili v útočném pásmu a dávali zcela jasně najevo, že jim taková situace vyhovuje a nehodlají na ní cokoliv měnit. Kdo byl ale pevně rozhodnut tuto pevně utaženou zelenobílou smyčku uvolnit, to byl celý hostující tým a ač Kladno nedokázalo pravidelněji procházet k Novotnému, zvládlo alespoň poměrně slušně bortit propracované karlovarské kombinace. Na ledě se tak utvořil poměrně konstantí obrázek – ofenzivní nápor Energie končí po dvou zachycených přihrávkách, následuje kladenský neúspěšný pokus o rychlý brejk a znovu od začátku. I přes monotónnost hry se ale bylo stále na co dívat, ať už to byl tryskový úprk Marka Švece či šikovné ručičky mladého Josefa Zajíce. Pět minut před druhou sirénou navíc toto defenzivní období zlomil Václav Skuhravý, který si po svižné kombinaci v početní výhodě připsal druhý přesný zásah v utkání. Radost z „bůra“ ale domácím fanouškům vydržela jen lehce přes minutu, až katastrofálně nedůsledný přístup karlovarské obrany totiž potrestal i za menší pomoci od paní Štěstěny Jakub Hajný a alespoň na moment vykouzlil úsměv na obličejích všech devíti diváků v sektoru hostí. Nicméně domácí si své pohodlné vedení bez dalších zaváhání pohlídali i do druhé přestávky.

Třetí třetina přinesla změnu ještě před svým zahájením, do hostujícího brankoviště totiž nevbruslil Lukáš Cikánek, nýbrž jej mezi třemi tyčemi nahradil Adam Brízgala. Na Kladenských nebyla ani přes výraznou ztrátu znát jakákoliv odevzdanost, naopak se všemi možnými způsoby snažili svému soupeři zkazit závěr utkání. Ovšem jedna věc je snažit se a druhá to skutečně provést, precizně pracující energetici totiž nadále nepouštěli Rytíře byť jen na dohled Novotného svatyni. Zato na opačné straně kluziště se ofenzivním mužům dařilo podstatně více, Brízgala se ještě ani nestihl pořádně přivítat se svými třemi kovovými kamarády a už musel likvidovat pořádnou nálož karlovarských projektilů. Západočeši si byli moc dobře vědomi toho, že se nemusí nikam hnát a pokud si pohlídají zadní vrátka, nemuselo by pro ně být složité dotáhnout utkání do vítězného konce. To se samozřejmě projevovalo i na ledě, s postupujícím časem byly zelené dresy stále více nahuštěné před domácí brankou a po dobrých 50 minutách abstinence se s pukem začaly potkávat i kladenské hokejky. Rytířům však v arzenálu pořád chyběla zbraň s cedulkou Zakončení, ať už příčinou efektivně zorganizovaných obranných řad Energie nebo nedostatečně průbojných hostů. Energetiky tento styl hry nakonec přece jen omrzel, a tak šest minut před koncem zařadili zpět vyšší rychlostní stupeň. Odezva na sebe nenechala dlouho čekat, Tomáš Rachůnek zpoza kruhu bravurně vymetl růžek klece Rytířů, a i Adam Brízgala se tak musel sklonit před zelenobílým ofenzivním rychlovlakem. Přesto měli ale poslední gólové slovo Kladenští a konkrétně Matyáš Zelingr, jenž přesnou střelou k tyči krátce před závěrečnou sirénou korigoval na konečných 6:2 ve prospěch domácí Energie.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Jsem rád, jak k utkání naši hráči přistoupili. Od začátku jsme měli dobrý pohyb, měli jsme chuť a objevovaly se tam věci, které budeme potřebovat a chtít od hráčů v začátku sezony. Řekl bych, že diváci minimálně prvních čtyřicet minut viděli parádní akce a jsem rád, že se nám dařilo nejen ofenzivně, ale ani jsme nepouštěli soupeře do větších šancí. Odehráli jsme to zhruba tak, jak jsme chtěli a potřebovali. Ve třetí třetině hráči trošku polevili, měli v hlavě svůj náskok, ale přesto si myslím, že utkání bylo z naší strany povedené.

Jindřich Lidický (Rytíři Kladno): Karlovy Vary byly lepší, rychle vedly 3:0, a pak si náskok už pohlídaly. My jsme se ve druhé třetině trochu zvedli, ale byli jsme zakřiknutí a měli přílišný respekt k soupeři. Jak jsem říkal, domácí hráli dobře a my jsme jednoduše nestíhali.