HC Energie Karlovy Vary

Vítězný vstup do extraligy! Dorost nedal Slavii šanci

Úspěšný vstup do sezony mají za sebou svěřenci Tomáše Andryse. V prvním extraligovém duelu hostili tým Slavia Praha. Pražané šli hned v úvodu zápasu do vedení. Energetikům se během necelé minuty podařilo třikrát skórovat a tento náskok už hráči Slavie nedohnali. První body sezony si tak zapsali naši mladíci.
Extraliga dorostu, 1., čt 7.9.2023, Karlovy Vary, KV Arena, tréninková plocha
HC Energie Karlovy Vary
HC Slavia Praha
8:3
3:1, 3:1, 2:1
Branky a nahrávky: 15:33 Kožík (Dyk, Wardas; 5/4), 15:56 Slavík (Čermák, Čihař; 5/5), 16:30 Dyk (Tomek, Postl; 5/5), 24:33 Čihař (TS), 38:46 Tomek (Blažek, Kváš; 5/5), 39:08 Čihař (Pelikán, Čermák; 5/5), 41:12 Blažek (Tomek; 4/5), 52:31 Blažek (Kváš; 5/5) – 05:18 Tittl (Matějovský; 5/5), 36:43 Tittl (Matějovský; 5/4), 41:37 Skyba (Tittl, Labuzík; 5/4). Rozhodčí: Kosnar – Baxa, Sýkora. Diváci: 45. Vyloučení: 7:3. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 34:33. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 7:2, 7:3, 8:3.
Rozhodčí: Kosnar – Baxa, Sýkora
vyloučení7:3
využití1:2
oslabení1:0
střely na branku0:0
zblokované střely0:0
hity0:0
vhazování0:0
diváci45
HC Energie Karlovy Vary: (Oršulák) – Postl, Kůrka, Pelikán, Dyk, Čermák, Kubizniak – Blažek, Tomek, Kožík, Šedivec, Slavík, Šilhan, Wardas, Čihař, Kváš.
HC Slavia Praha: Höhlig (Poletín) – Marek, Vrzal, Derka, Labuzík, Skyba, Lorenz – Šámal, Tichý, Egart, Matějovský, Tittl, Holejšovský, Kucharčík, Švancar.

Komentář k utkání

Čtvrteční utkání začali aktivněji hráči Slavie. Po šancích na obou stranách se z prvního gólu sezony radovali Pražané, když se v šesté minutě ke kotouči dostal Filip Tittl a z kruhu ho poslal nad lapačkou Michala Oršuláka do branky. Pobyt energetiků v pásmu nepřinesl kýžené výsledky. V polovině třetiny se do úniku ve vlastním oslabení dostal Artur Matějovský a pálil z těsné blízkosti, kotouč však sjel po betonech karlovarského gólmana. Následně zahrozil z úniku Šimon Šilhan. Krásná akce Vojtěcha Čihaře a Lukáše Slavíka v předbrankovém prostoru ztroskotala na Davidovi Höhligovi. Ten si následně poradil i s dělovkou Kryštofa Dyka.

Další početní výhodu už energetici využili. V čase 15:33 kombinace Kryštofa Dyka a Viktora Wardase stáhla stranou bránící hráče a gólmana a Šimon Kožík vzniklý prostor využil a zakončoval do prázdné části branky. V čase 15:56 tečoval Lukáš Slavík do branky střelu Filipa Čermáka. V čase 16:30, tedy padesát sedm sekund po prvním gólu energetiků, upravil skóre na 3:1 střelou z kruhu Kryštof Dyk po kombinaci Petra Tomka a Daniela Postla. Zbývající část první třetiny strávili energetici vesměs v oslabení. Z toho přes devadesát sekund dokonce hráli ve třech. Nejblíže ke skórování měl Matouš Jan Kucharčík, ale Michal Oršulák tým podržel.

Oslabení Energie pokračovalo i po přestávce, ale i přesto se energetici několikrát podívali do útočného pásma. Ve dvacáté páté minutě svým protivníkům znovu upláchl David Šilhan. Těsně před brankou však byl podražen a bylo nařízeno trestné střílení. Toho se ujal Vojtěch Čihař, která si krásným obloučkem najel k brance a poté co si položil brankáře poslal kotouč do prázdné branky.

Na dostřel dvou gólů dostal Slavii v čase 36:43 využitím početní výhody Filip Tittl. Zhruba o dvě minuty později vybojoval Michal Kváš u mantinelu kotouč a poslal ho za branku Slavie, kde byl připravený Vlastimil Blažek, ten okamžitě přihrával před branku kam si sjel Petr Tomek a ten se z první nemýlil - 5:2. Uběhlo pouze dvacet dva sekund a karlovarská střídačka slavila další gól. Filip Čermák po modré přihrál na Matěje Pelikána a kotouč do branky nasměroval Vojtěch Čihař.

Do branky Slavie se v poslední části zápasu postavil František Poletín. Pražané se snažili usadit před karlovarskou brankou, ale neuspěli. Následně získali početní výhodu. Jenomže karlovarští mladíci oprášili svůj tradiční způsob bránění oslabení z loňské sezony a dvanáct sekund po začátku oslabení už František Poletín ze své branky lovil kotouč. Vlastimil Blažek ukořistil ve svém pásmu kotouč a společně s Petrem Tomkem uháněli na branku. Před ní si ještě přihráli a akci zakončil Vlastimil Blažek - 7:2.

Po patnácti sekundách si gólovou radost díky Danielu Skybovi užili i Slávisté - 7:3. Vstřelená branka pražské mladíky nabudila a rozjeli několik pěkných akcí, jenže kotouč za záda Michala Oršuláka nedostali. Zato v čase 52:31 se ke slovu opět dostali energetici. Michal Kváš našel Vlastimila Blažka, který prokličkoval mezi soupeři a z mezikruží nedal Františkovi Poletínovi šanci. Skóre mohli v závěru energetici ještě navýšit, ale přes Františka Poletína už kotouč do branky nedostali.

Ohlasy trenérů

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary):

Do zápasu jsme vstoupili trošičku nervózně. Nechtělo se nám bruslit, nechtělo se nám jezdit. Slavie v tomto ohledu byla ze začátku lepším týmem. Nicméně po polovině třetiny se nám podařilo dát tři góly během jedné minuty. To nám hodně pomohlo. Pak jsme si zase něco řekli v kabině. Bylo vidět, že kluci zareagovali výborně a druhá část utkání už byla v naší režii a jsme rádi za první tři body. Opravdu jsme nevěděli, co očekávat vzhledem ke kvalitě Slavie.

Tomáš Kucharčík (HC Slavia Praha):

Z naší strany se to těžko hodnotí. Zápas byl z naší strany špatný. Soupeř byl lepší bruslařsky, individuálně. Zápas se rozhodl v padesáti sekundách, kdy jsme inkasovali tři góly. Pak se to celé rozsypalo a my jsme tahali za kratší konec a snažili jsme se, aby to nebyl úplně průšvih.