Jako na fotbale. Záruba dvěma góly rozsekl derby juniorů

Jen jedna jediná branka z plnohodnotné hry padla v podkrušnohorském derby juniorů mezi Chomutovem a Karlovými Vary a diváci si na ni museli počkat opravdu dlouho. Dvanáct sekund po zahájení třetí třetiny konečně prolomil střeleckou smůlu obou celků energetik Richard Záruba a jeho trefa se nakonec ukázala jako ta klíčová, právě karlovarský útočník totiž v poslední minutě do prázdné branky upravoval na konečných 2:0 pro zelenobílé.
Turnaj O Pohár DHL, 24. kolo, pá 6.12.2019
Chomutov
0:2
0:0, 0:0, 0:2
Branky a nahrávky: 41. Záruba (Černý), 60. Záruba (Černý). Vyšší tresty: 13. Seemann (CHM), 5 + do konce utkání (zásah do oblasti hlavy a krku).
Rozhodčí: Micka – Šimánek, Lhotský
vyloučení2:4
využití0:0
střely na branku36:34
diváci74
Chomutov: Běhula (29.–30. Malant) – M. Pöschl, Šuráň, Seemann, Ludvík, D. Vaněk, Jungvirt – Vrhel, Dospěl, Dani, Popelka, L. Benda, Prokop, Janeček, Koláček, T. Svoboda, Lobodowski, Jiří Kulich, Pech
Karlovy Vary: Horák (Š. Jiskra) – Stejskal, Kořán, Mikulec, Patzelt, V. Benda, Cestr – Seidler, Záruba, Šťastný, Bašo, Rozhon, Konášek, Novotný, Křehlík, Holub, Černý, Adámek

Ve svižné úvodní třetině žádný gól nepadl, přestože byl k vidění na každé straně jeden samostatný únik. Hostující Rozhon v osmé i domácí Popelka v osmnácté minutě si však vylámali zuby na gólmanech. Ve druhé polovině třetiny hrála Energie pětiminutovou přesilovku, jenže si ji zkrátila vlastním faulem a nevyužila ji. V závěru ještě střílel v klasické početní výhodě z mezikruží domácí Vaněk, ale ani on stavem utkání nepohnul.

Podobně jako v zahajovacím dějství i v tom prostředním bylo opravdu velkých šancí zpočátku poskrovnu. V první polovině zaujal jen krátký Malantův pobyt v chomutovské brance, když Běhulovi odlétl nůž z brusle. Ve 33. minutě se Prokop ve vlastním oslabení natlačil do zakončení, ale v tísni mířil jen do Horáka.

O chvíli později nesedla rána z mezikruží osamocenému Popelkovi, na druhé straně z protiútoku pálil jen do Běhuly karlovarský útočník Černý. Domácí gólman si do druhé sirény poradil i s výpadem Bača, únikem Záruby vracejícího se z trestné lavice a pokusem Kořána z hranice brankoviště, který v poslední minutě vykopl špičkou brusle.

O osudu utkání de facto rozhodla první akce třetí části hry. Po dvanácti vteřinách od úvodního vhazování se z dorážky prosadil Richard Záruba – 0:1. Ve 45. minutě vytěsnil Adámkův pokus na břevno Běhula, horní tyč zvonila i na druhé straně o pět minut později po bombě Vaňka.

Když se v 55. minutě hostující Záruba podruhé vrátil z trestné lavice, znovu se ocitl sám před Běhulou, jenže přestřelil i plexisklo. O chvíli později neuspěl s dlouhým blafákem karlovarský Černý, do třetice si Richard Záruba vylámal zuby na domácím gólmanovi v polovině 58. minuty. Západočeský kanonýr si vše vynahradil 26 vteřin před závěrečnou sirénou při pirátské power-play, kdy ve středním pásmu zachytil chomutovskou rozehrávku a obloučkem poslal puk do prázdné branky – 0:2.

Jaroslav Beck (Piráti Chomutov): Přestože jsme hned v první třetině přišli o dva klíčové hráče, přičemž u Seemanna jsem bytostně přesvědčený, že se o zásah do hlavy nejednalo, odehráli jsme jeden z nejpovedenějších zápasů sezóny. Diváci viděli vyrovnaný zápas, ve kterém jsme hlavně v první třetině předváděli kvalitní hokej. Bohužel ztráty Seemanna s Vrhelem tým trochu rozhodily. Na obou stranách byly šance, jenže my jsme bohužel byli trochu nepozorní po prvním buly třetí třetiny, což rozhodlo. Podobné momenty nás provází od začátku sezóny, i když se to lepší. Šancí jsme si vypracovali dost, jenže gól jsme nedali. Problémy se zakončením nás provází i v tréninku. Bohužel koncovku neumíme, takže ji musíme víc trénovat, jinak se to v takhle vypjatých zápasech nezlepší. Nicméně až na tu koncovku musím kluky pochválit za velice slušný výkon.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): V první řadě nás mrzí zranění dvou našich klíčových hráčů, protože už takhle jsme na tom početně nedobře. Myslím, že k vidění bylo vyrovnané utkání, ve kterém měli domácí v první třetině jednoznačnou převahu. Od druhé třetiny se hra srovnala a my jsme rádi, že jsme tady vydolovali tři body, když jsme zvládli spoustu složitých situací ve všech směrech.