HC Energie Karlovy Vary

Trenéři

Pavel Patera – hlavní trenér, * 6.9.1971

Olympijský vítěz z Nagana, čtyřnásobný mistr světa, vítěz tří lig, to je jen ve zkratce úžasná hráčská vizitka Pavla Patery, bývalého legendárního centra, který jen za národní tým odehrál takřka 200 utkání.

Během klubové kariéry si zahrál i nejslavnější hokejovou soutěž světa NHL, válel ale i v KHL nebo ve Švédsku, nebo na domácí scéně především v dresu Kladna či Vsetína. Bohatou hráčskou kariéru ukončil po sezoně 2014-15 v Olomouci.

Tu trenérskou načal u dorostu kladenského PZka, hned rok nato se ale poprvé v kariéře stal trenérem extraligového Áčka, kdy dvě sezony vedl Kladno. Od sezony 2018-19 koučoval po čtyři sezony tým Mladé Boleslavi, nejprve jako asistent, poté společně s Radimem Rulíkem. Mužstvo v sezoně 2020-21 dovedli až do semifinále, kde ve velké bitvě padli v sedmi zápasech s Třincem.

Před sezonou 2022-23 zamířil do pražské Sparty, angažmá ale Paterovi úspěch nepřineslo a v listopadu u týmu skončil. V letošním ročníku vedl reprezentační sedmnáctku společně s Davidem Moravcem, se kterým rozjede i ročník následující, tentokrát už jako hlavní kouč Energie.

David Moravec - asistent trenéra, * 24.3.1973

Hráčský životopis Davida Moravce není o nic chudší než jeho trenérského parťáka. S ním vyhrál legendární olympiádu v Naganu a také dvě mistrovství světa. To v roce 2001 navíc rozhodl finálovým gólem v prodloužení Legendární hlášku „Vítej, zlatý hattricku“ Roberta Záruby zná každý.

Opavský rodák velkou část kariéry strávil v nedaleké Ostravě, Vítkovice vedl i jako kapitán. Zahrál si ale i v Evropě ve Švédsku, Finsku či Německu, jeden zápas okusil v dresu Buffala i NHL. Brusle pak definitivně pověsil na hřebík po ročníku 2012-13, který strávil v druholigové Karviné.

K trenérství se dostal postupně, roli funkcionáře totiž odstartoval jako týmový manažer. Plnohodnotně se pak do koučování zapojil v Porubě, kde v posledních letech vedl dorost, juniorku i celou mládež. V aktuální sezoně pak společně s Pavlem Paterou reprezentační sedmnáctku.

Lukáš Mensator - trenér brankářů, * 18.8.1984

Muž, kterého snad netřeba karlovarským fanouškům představovat. Legendární fantom naší svatyně, který v roce 2009 pomohl vychytat historický extraligový titul, o rok dříve stříbrné medaile. Rodák ze Sokolova strávil ve Varech většinu své kariéry, zahrál si ale i za Plzeň či Kladno. Hráčskou kariéru pak zakončil v Německu.

Lukáš Mensator byl v roce 2002 draftovaný Vancouverem, v zámoří odchytal dvě sezony v Ontario Hockey League, do nejslavnější soutěže světa ale nikdy nenaskočil. I proto mohl později sbírat klubové vavříny v Energie, díky výkonům v jejím dresu se dostal i do národního týmu, se kterým se podíval i na mistrovství světa.

Trenérskou kariéru započal nejprve v Sokolově jako asistent a trenér brankářů, následoval logický přesun do Varů a přes krátkou zastávku opět v Sokolově přesup do Mladé Boleslavi. Tam v posledních třech letech zastával pozici trenéra brankářské akademie i Áčka, stejně jako funkci týmového vedoucího. Nyní se už ale populární Mensi vrací konečně zpátky do Varů.