Energie v Chomutově nezvládla závěr a přišla o 2 body

ELH: Piráti Chomutov - HC Energie 5:4 pr. (1:1, 1:3, 2:0 - 1:0)
Takový zápas může energetiky mrzet. Obnovené derby v Chomutově měli většinu utkání herně i výsledkově pod kontrolou, dvakrát vedli o dvě branky, přesto si nakonec odváží pouze bod. Piráti v závěru třetí třetiny trestali karlovarskou nedůslednost, dvěma brankami vyrovnali a obrat dokonali v prodloužení Frolíkem. První gól i bod v sezoně zaznamenal Michal Vachovec (na snímku).
Tipsport extraliga, 10. kolo, ne 7.10.2012
Chomutov
5:4p
1:1, 1:3, 2:0 - 1:0
Branky a nahrávky: 9. Rutta (Hafenrichter, Lušňák), 35. Lučka (Hromas, Duda), 57. Hřebejk (Kraft), 58. Hruška (Duda, Frolík), 63. Frolík (Lušňák, Pulpán) - 17. Skladaný (Kloz), 23. Vachovec (J. Látal), 32. Zaťovič (Pech), 36. Kumstát (Kloz). Rozhodčí: Turčan, Wagner - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 8:9. Bez využití. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:4, 5:4.
Chomutov: Kostúr - Palin, Pulpán, Rýgl, Mrázek, Lučka, Bartejs, Rutta, Macháček - Michael Frolík, Kraft, Hřebejk - D. Hruška, Duda, M. Procházka - Důras, Sikora, Hromas - Lušňák, Zálešák, Hafenrichter
Karlovy Vary: Mensator (17:35 na TS Závorka) - Gründling, Kohn, Kloz, Gřegořek, Nosek, Gulaši, J. Látal, Prošek - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Skladaný, Doležal - Klíma, Vachovec, T. Rohan

První minuty zápasu nepřinesly žádnou větší šanci. Kotouč spíše drželi domácí, ale k větší šanci se nedostali. Ani domácí brankář Kostúr se v prvních minutách příliš nezahřál. První vážnější ohrožení domácí branky přišlo až v sedmé minutě. Oživením prvních deseti minut tak byla i potyčka mezi domácím Dudou a hostujícím Kumstátem. Oba dostali trest čtyř minut za hrubost.

K otevření skóre došlo v desáté minutě, kdy se nenápadnou střelou od modré prosadil chomutovský bek Jan Rutta. Piráti byli první brankou očividně nabuzeni a začali se dostávat do zakončení. Trojice Frolík, Kraft a Zálešák ovšem během přesilové hry nenašla recept na Mensatora. Podobně na tom byli i Karlovarští, kdy se taktéž v přesilové hře neprosadil Nosek. Velkou zásluhu na tom měl především dobře chytající Kostúr. Domácí brankář si ovšem dokázal i správně postavit svou branku, když Gründling v patnácté minutě nastřelil tyč. Zvětšující se převahu hostů nakonec korunoval gólem František Skladaný. Sám ujel do brejku a domácího gólmana si vychutnal.

Chomutovští měli ovšem hned vzápětí šanci na opětovné získání vedení. Milan Procházka byl faulován a bylo nařízeno trestné střílení. Do branky se místo Mensatora postavil Tomáš Závorka a byl proti Procházkovi úspěšný. Chomutovský útočník svůj nájezd zakončil střelou mezi betony, ty sice prostřelil, ale kotouč o pár čísel minul branku.

Téměř na chlup stejná situace se opakovala i na druhé straně. Brankář Kostúr zabránil gólu hozenou hokejkou a hosté dostali výhodu trestného střílení. Kotouč si připravil Petr Kumstát, ale ani on nebyl při nájezdu úspěšný. Stav po první třetině tedy zůstal vyrovnaný 1:1.

Do druhé třetiny vstoupili lépe hosté, kteří byli ještě rozjetí z předešlé třetiny. Ve třiadvacáté minutě se gólově prosadil Michal Vachovec. Situace téměř stejná jako u předchozí branky hostů. Vachovec po dobré přihrávce ujel chomutovské obraně a zavěsil. Chomutovská obrana poté hrála jako opařená a Karlovarští přebrali iniciativu. Piráty ještě několikrát podržel Kostúr. Všechna jeho snažení ovšem byla marná. Energie v dvaatřicáté minutě své vedení ještě navýšila. Martin Zaťovič si zpracoval pěknou přihrávku a kotouč prostrčil mezi betony Kostúra. Rozhodčí si brankou nebyli jisti, ale po konzultaci s videorozhodčím gól uznali.

Chomutovští se krátce po třetím inkasovaném gólu dostali zpět do hry. Stejně jako u první branky se i tentokrát trefil obránce od modré lajny. Tím šťastným byl Martin Lučka. Karlovarští ovšem nechtěli nechat nic náhodě a již o pár minut opět zvýšili vedení, když se střelou z pravého kruhu prosadil Petr Kumstát. Domácí se poté ještě radovali z branky Davida Hrušky, ale místo toho byl pouze vyloučen Duda za sekání. Karlovy Vary tedy po druhé třetině držely vedení 2:4.

Třetí třetina začala málo zajímavým hokejem. I přesto byl vstup do ní mnohem lepší pro Energii. Karlovarští lépe kombinovali a nedělali téměř žádné chyby. To Chomutovští ovšem chybovali častokrát a nedokázali se prosadit ani v přesilových hrách. Pouze nemohoucnost karlovarských útočníků v zakončení zachránila Piráty od debaklu. Podržel i brankář Kostúr, ovšem i jeho několikrát zachránila tyč. Chomutov zkoušel oživit hru pozměněním útočných formací, ale ani složení Duda, Zálešák a Frolík se neprosadilo proti dobře zformované obraně. Hře neprospělo ani časté faulování na obou stranách.

Chomutovští se ovšem zázračně zvedli necelé čtyři minuty před koncem. Nejprve na rozdíl jednoho gólu snížil při hře čtyři na čtyři Štěpán Hřebejk, a vzápětí při přesilové hře David Hruška dokonce vyrovnal. Jelikož Energie již nedokázala vyrovnat, dospěl zápas do prodloužení.

Prodloužení začaly oba týmy zvolna. Ani jeden nechtěl udělat chybu. Ve třiašedesáté minutě ovšem udeřil Michael Frolík a svou technickou střelou z mezikruží zařídil Chomutovu dva body.

Jiří Doležal (Piráti Chomutov): Nehráli jsme hokej, který jsme chtěli hrát. Trvalo nám strašně dlouho, než jsme se k němu vrátili. V závěru jsme chtěli utkání zremizovat a to se nám povedlo. Druhý bod, který jsme zvedli z ledu, byl hodně těžký, ale je zasloužený.

Martin Pešout (HC Energie Karlovy Vary): Myslím, že jsme celý zápas kromě posledních tří minut byli lepší. Hráli jsme to, co jsme si řekli a domácí jsme přehrávali. Jenom škoda, že za stavu 4:2 jsme dali dvě tyčky a neodskočili na 5:2. To ale neomlouvá to, co jsme předvedli v závěru, kdy jsme udělali hrubé individuální chyby. Když jsme se dopustili takových chyb, tak nás za to soupeř asi po právu potrestal.