Energie se trápila, body bere Sparta

ELH: HC Energie - HC Sparta Praha 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Na tisící extraligové kolo nebudou energetici vzpomínat v dobrém. Proti rozjeté Spartě předvedli matný výkon, jejich ojedinělé pokusy končily na spolehlivém brankáři Melicherčíkovi. Pražané si z KV Areny zaslouženě odvezli všechny body.
Tipsport extraliga, 40. kolo, ne 13.1.2013
Sparta
0:2
0:1, 0:1, 0:0
Branky a nahrávky: 20. Gřegořek (Ton, Tenkrát), 24. Hlinka (Tenkrát, Jánský). Rozhodčí: Trombík, Mikula - Podrazil, Kajínek. Vyloučení: 4:7. Využití: . V oslabení: . Diváci: 3381. Průběh utkání: 0:2.
Karlovy Vary: Závorka - Drtina, Nosek, Gulaši, Prošek, Grman, Gründling, J. Látal, Kloz - Zaťovič, Pech, Bicek - Doležal, Vlach, Pohl - Košťál, Skuhravý, Zucker - Koblasa, Vachovec, Skladaný
Sparta: Melicherčík – Sičák, Pilař, Gřegořek, Milam, Hanzlík, Philipp, Krstev, Kočí – Tenkrát, Hlinka, Ton – Sekáč, Broš, Hovorka – Přibyl, Rachůnek I., Treille – Jánský, Bahenský, Forman

Do historicky jubilejního 1000. kola základní části extraligy v ledním hokeji vstoupili aktivněji Pražané. Ti ihned v úvodu několikrát prověřili domácího brankáře Tomáše Závorku. Největším nebezpečím pro Závorku byla střela Petra Tona směřující mezi betony. V šesté minutě ale začala opadat z domácích počáteční nervozita. To vedlo k zajímavé šanci Doležala, který stál sám čelem k Melicherčíkovi. Ani tato šance ale nepřinesla první branku v utkání.

V polovině první třetiny byl vyloučen Jánský. Nabídnutou přesilovou hru ale domácí nevyužili a naopak děkovali Závorkovi, který vychytal nájezd právě Jánského, který se vrátil do hry z trestné lavice. Tempo zápasu se velice rychle zvyšovalo. Ve 14. minutě zavařila obraně hostí formace Pecha. Její kombinace přinesla vše důležité pro zakončení. Branka nepadla ale ani při této, zatím největší šanci utkání.

Závěr třetiny se zdramatizoval až při vyloučení Jiřího Drtiny. V nabídnuté přesilové hře Pražané velice dobře kombinovali a to vedlo k první brance v utkání. Po zamknutí obranné čtyřky domácích se dostal k zakončení Petr Gregořek. Jeho střela skončila za zády Závorky. Bývalý energetik tak poslal mužstvo domácích do šaten s jednobrankovou ztrátou.

Úvod druhé třetiny patřil už domácím. Jejich počáteční nátlak přinesl několik šancí, které přímo ohrožovaly Melicherčíka. Častá vynucená vhazování před brankou Sparty dokazovala vzrůstající tlak Energie. Spartě se ale nabídlo o to více šancí z brejků. I když Sparta nebyla ze začátku třetiny aktivnější, dokázala využít ve 24. minutě únik Tenkráta a Jaroslava Hlinky, který přinesl druhou branku utkání. Hlinku našel po levé straně najetý Tenkrát, který poslal učebnicovou přihrávku přímo před branku Závorky. Jaroslav Hlinka se nemýlil a nabídnutou šanci bez problémů využil.

Druhá polovina prostřední třetiny znamenala pro Energii šanci v podobě přesilové hry. Domácí si ale nedokázali za celou přesilovou hru vytvořit šanci pro střelu a naopak jim zatrnulo, když si atakovaný Gründling při rozehrávce málem vstřelil vlastní gól. Hráčům v zelených dresech ubýval čas. Před přestávkou se jim ještě jedna šance naskytla. Treille oslabil své mužstvo a Energie měla dvě minuty na sehrání přesilové hry. Ta se ale energetikům vůbec nepovedla a i nadále se trápili při založení kombinace. Minutu před koncem třetiny pak následovalo další vyloučení na straně hostí. Jánský šel opět pykat, protože zapomněl zahodit zlomenou hůl. Branka sice padla, ale Zaťovič puk za záda Melicherčíka sklepl z vysoké výšky, a tak nebyla branka správně uznána. Do druhé třetiny tak odcházela Sparta opět s vedením. Nyní ale už s dvoubrankovým.

Třetí třetina ihned v první pětiminutovce přinesla oslabení na straně pražského týmu. Domácí ale měli velké problémy při usazování se v útočném pásmu a veškeré přihrávky na modrou zpoza rohu končily mimo třetinu. Energie tak nedokázala využít ani pátou přesilovou hru. Hra se poté přiostřovala. Několik sporných momentů na obou stranách vyburcovalo obě strany fanoušků k nepříjemnému hvizdu. Rozhodčí přesto nechával ruku dole a nevylučoval. Vyloučení přesto přišlo až v začátku druhé půlky třetiny. Energie měla už šestou šanci v podobě hry v přečíslení. Domácí sice dokázali už zahrozit a vytvořit si i nátlak před brankou Melicherčíka, ale i po skončené přesilové hře kostka ukazovala nezměněný stav.

Závěr utkání znamenal pro karlovarský celek ztrátu nadějí. Sparta mohla povolat při signalizovaném vyloučení brankáře na střídačku a vpustit na led šestého hráče. Sparta dokázala kotouč udržet na čepelích skoro celou minutu a tím ukrojila další čas z časomíry - čas potřebný pro Energii na zdramatizování utkání. Poslední tři minuty se navíc odehrávaly před brankou Závorky. Sparta si dokázala pečlivě pohlídat kotouč a při jeho ztrátě to byl právě jeden ze sparťanských obránců, kdo byl první u puku. Energie zkoušela ještě patnáct vteřin před koncem třetí třetiny hrát s odvolaným brankářem. Ale jako v předchozích situacích, i tato hra v přečíslení kýženou branku nepřinesla.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Nepovedl se nám vstup do první třetiny. Sparta měla hodně nebezpečných šancí, ze kterých hrozila. V té chvíli bylo naším přáním vydržet bez inkasované branky. V závěru první třetiny ale branka padla. Gól do šatny je pro každého hodně nepříjemný. Vyrovnat hru jsme dokázali až v půlce druhé třetiny, ale poté přišlo několik přesilových her, které jsme nedokázali využít. Sparta bránila velice dobře. Ve třetí třetině si pak Sparta dokázala zkušeně pohlídat nulu. Největším problémem je pro nás nevstřelení branek. Bez vstřelené branky se zápas vyhrát nedá.

Jan Votruba (HC Sparta Praha): Bylo to pro nás velice těžké utkání. Do Karlových Varů jsme přijeli po velmi fyzicky náročném utkání v Brně, kde jsme odevzdali hodně sil. Začátek byl tedy pro nás hodně rozpačitý, ale důležité také bylo, že jsme dokázali na konci první třetiny vstřelit branku v přesilové hře, což nás hodně uklidnilo. V začátku druhé třetiny jsme dali branku pro změnu z brejkové situace a od té doby jsme se snažili hrát ze zabezpečené obrany. Výborně jsme odehráli také oslabení, a když už se nějaká šance domácích naskytla, tak stál v brance bezchybný brankář. Proto jsme získali tři body a jsme za ně velice vděční.