Smolný vstup Žraloků do play-off

SF 1: Zlín - Karlovy Vary 4:3, stav série 1:0. Karlovarští sledge hokejisté si ze dlouhé cesty na Moravu první bod ze semifinálové série nepřivezli. V dramatickém utkání ve Zlíně Žraloci dvakrát dotahovali dvoubrankové manko a když ve třetí třetině vyrovnali, inkasovali čtyři minuty před koncem rozhodující trefu z hole Pavla Juliny, se čtyřmi kanadskými body hráče odpoledne. Série bude pokračovat na západě Čech 30. ledna.

ZAS Zlín - SKV Sharks Karlovy Vary 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)

Branky: 3. Julina (Fojtík), 20. Palát (Julina), 33. Palát (Julina), 56. Julina (Hábl) - 25. M. Geier (Kvoch), 46. J. Berger (M. Geier), 48. M. Geier. Rozhodčí: Hradil, Pelant. Vyloučení: 2:3, navíc M. Geier (Karlovy Vary) 10 minut. Bez využití. Diváci: 30. Vývoj utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3. Hráno 9. ledna 2010 ve Zlíně.

Zlín: Molek - Sigmund, Šojdr - Hábl, Stodůlka, Palát, Julina, Štít, Herink, Mach, Fojtík.

Karlovy Vary: Janoušek - Hrbek, Kvoch, Frous - J. Berger, M. Geier, T. Berger, Čolič, Forgo, Srb, J. Švec.

Od úvodního buly měli v překvapivě liduprázdné PSG aréně více aktivity na hokejkách domácí žlutomodří, kteří byli za svůj nástup odměněni vedoucí brankou už na konci 3. minuty. Pavel Julina se mezi kruhy otočil a Janoušek si na jeho dloubák sáhl, zastavit ho však nedokázal. Úspěšný střelec pokoušel štěstí vzápětí i střelou přímo zbuly v pravém kruhu, tentokrát ale vítězila Janouškova lapačka. Žraloci poprvé zatopili v 6. minutě, když nejprve Forgo nedokázal usměrnit svůj bekhend a následnou bombu Jiřího Bergera z mezikruží zlikvidoval Molek vyrážečkou.

Zlínští hráči i po zbytek první třetiny lépe bruslili a napadali soupeře, ten je ale do většího tlaku nepouštěl. Až v 16. minutě znovu vyzkoušel Julina svou fintu se střelou z buly, po které se opět natáhla lapačka karlovarského brankáře. Ten musel řešit i několik dalších střel z velké dálky, aby nakonec 23 sekund před první sirénou kapituloval paradoxně zblízka. U pravého hrazení vyhrál souboj Hábl, kotouč se dostal až na hranici brankoviště k nikým nehlídanému Davidu Palátovi a ten, i když netrefil puk ideálně, zvýšil po ledě na 2:0 pro domácí.

Prostřední třetina odstartovala únikem Michala Geiera, který však vystřelil přímo do povyjetého Molka. Následnou přesilovou hru Žraloci nesehráli dobře, jenže krátce po jejím skončení se Michal Geier nenechal odstavit od puku a prudkou ranou z levého kruhu překvapil Molka. Zanedlouho mohlo být vyrovnáno, ale stopku rychlému kontru Jiřího Bergera vystavila Molkova vyrážečka. Zlínský gólman musel zasahovat netypicky i při karlovarském oslabení a zákroky to byly důležité. Ve 33. minutě totiž Janoušek vyrazil další střelu Juliny z bodu pro vhazování v útočném pásmu a David Palát dorážkou do odkryté branky vrátil Zlínu dvougólový náskok.

Po dalším ubráněném karlovarském oslabení dělily centimetry od kontaktní trefy Hrbka, který skrytou střelou od modré čáry zacinkal na spojnici břevna a levé tyče. Další utěšený pokus stejného obránce zpoza clony pak domácímu gólmanovi přistál v lapačce, ani nevěděl jak. Zdálo se, že Žraloci získávají herní převahu. Těsně před přestávkou navíc unikal Michal Geier od poloviny hřiště do samostatného nájezdu, ve kterém byl nedovoleně zastaven Fojtíkem. Karlovarští se v čase 39:59 dožadovali trestného střílení, nicméně sudí Hradil dal na radu svého zkušenějšího kolegy z rozhodcovské dvojice a zlínskému útočníkovi pouze udělil menší trest za hákování.

Početní výhodu v počátku třetí třetiny Žraloci nevyužili, zvýšené úsilí o záchranu zápasu se jim ale nakonec vyplatilo. Jiří Berger pronikl po vzoru extraligového Petra Kumstáta přes tři hráče podél mantinelu a po neúspěšné Geierově dorážce sám snížil na 2:3. Sedící Medvědi mohli okamžitě znovu odskočit, agilní Julina tečoval před Janouškem, ten však i přes problémy změnu skóre nepřipustil. A tak mohl Michal Geier slavit ve 48. minutě po dorážce ve zmatku před Molkem vyrovnání, jež bylo pro trenéra Vrbku signálem pro oddechový čas.

Sedící Medvědi si po jeho vybrání vytvořili tlak, kterému však scházelo zakončení. Z defenzivy se v 51. minutě utrhl opět Michal Geier, avšak i tentokrát jeho samostatný nájezd vystihl padající Molek. Zákrok se později ukázal jako klíčový, protože v čase 51:50 byl Geier sporně vyloučen za zákrok tělem u mantinelu na Fojtíka a za neslušný komentář obdržel od rozhodčího Pelanta navíc desetiminutovou prémii. Tím byl nejaktivnější karlovarský hráč pro zbytek zápasu i případné samostatné nájezdy vyřazen ze hry.

Zlín přesilovku nevyužil, ale zaváhání karlovarské obrany na konci 56. minuty ano. Jiří Berger se stáhl za své pozice levého obránce, čehož Hábl s Davidem Palátem využili k dokonale provedenému nájezdu dvou na nikoho. V hektickém a nervózním závěru sáhl trenér Berger 50 sekund před koncem k time-outu a následné hře bez brankáře. Z velkého boje před Molkem vytěžili Žraloci jen Kvochovu střelu do vyrážečky, a tak domácí tým mohl po šedesáti minutách slavit vedení v semifinálové sérii.

Odveta je na programu 30. ledna a zápas se bude konat tradičně na ostrovském stadionu. K prodloužení série do rozhodujícího utkání, které by se odehrálo hned o den později, musejí Žraloci zvítězit.

David Vrbka (Zlín): "Zezačátku jsme na to vlítli a to si myslím, že některé hráče soupeře překvapilo. Později ale začaly Vary hrát úplně jiný hokej. Kromě nasazení to dnes bylo i o gólmanovi, který nás hodně podržel. My jsme chtěli co nejvíc střílet s tím, že třeba tam něco padne. Ohledně těch sporných situací... Co se týká Michala Geiera, tak si myslím, že faul to byl, protože Erik Fojtík byl otočen směrem k hrazení a to se píská. Myslím si, že i varští kluci by se opačně dožadovali odpískání faulu, i když do něj mohl jít ramenem. Co se týká trestného střílení, mohlo být a nemuselo. Je to na posouzení rozhodčího. Celkově si myslím, že rozhodčí dnes zapískali dobře a že si nikdo z nás nemůže stěžovat."

Jiří Berger st. (Karlovy Vary): "Zlín začal lépe, jezdili a napadali nás, hráli dobře. Mají dvě vyrovnané pětky a my jsme dneska nehráli v ideální sestavě, odtáhli to za nás vlastně čtyři hráči. Penaltu jsme bezesporu měli jet, ve vyložené šanci byl na našeho hráče faul zezadu. Vyloučení Geiera ke konci absolutně nechápu, v souboji šli oba hráči tělem do sebe. Přišli jsme tak v rozhodující chvíli o jednoho z nejlepších hráčů. Potom jsme chtěli udržet alespoň remízu, ale Zlínu se povedlo dát gól z naší chyby. Můžeme litovat šancí, které jsme nevyužili, jen nájezdů jsme měli několik. Příště nesmíme zaspat a hned od začátku nenechávat Zlíňákům prostor, protože jinak hodně koušou. Potřebujeme zjednodušit vyhazování puků z obrany a být důraznější před brankou."

Série Sparta - Kolín

V úvodním utkání souběžně hraného semifinále mezi Prahou a Kolínem se Draci na svém ledě ujali nadějného vedení 2:0, které ale ve druhé třetině rychle ztratili a nakonec prohráli se Spartou 2:5. V rudém dresu gólově úřadoval tradičně Zdeněk Krupička.

Draci Kolín - Sparta Praha 2:5 (1:0, 1:3, 0:2), stav série 0:1.
Branky: 19. Dobruský (Kubeš), 24. Hornich (Pabst) - 28. Z. Krupička (Zikmund), 29. Z. Krupička, 36. Z. Krupička, 45. Z. Krupička (Zapletal), 53. Zapletal (Z. Krupička).