Dorost: Sedm vstřelených branek úvodem

P r a h a - Společně s juniorskou soutěží odstartovala dnes i extraliga dorostenců. V utkání s pražskou Slavií zvolili energetici vyčkávací taktiku, která se ukázala být správnou. Z rychlých brejků nasázeli soupeři postupně sedm branek, inkasovali pouze jedenkrát. Dvěma trefami vstoupil úspěšně do sezony Tomáš Rohan. HC Energie Karlovy Vary tak porazila HC Slavii Praha v obou mládežnických kategoriích.
Extraliga dorostu, 1. kolo, čt 8.9.2005, Zimní stadion Eden
Slavia
1:7
0:4, 0:1, 1:2
Branky: 60. Indra - 3. Mareček (Majer), 9. Záhora (Tomeček), 13. Topinka (M. Rohan), 14. T. Rohan, 39. Topinka (Polák), 43. T. Rohan, 44. Kellner (Topinka) Vyloučení: 9:5, navíc Uleščenko OK. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1.
Slavia: Brzbohatý (od 14. Furch) - Beránek, Koumal, Mazanec, Roth, Kotek, Gold, Gaisler, Hertl - Indra(C), Kauschitz, Stoklasa - Vokál, Petráň, Uleščenko - Charvát, Fára, Hafenrichter - Helmich, Doležal, Nestrašil
Karlovy Vary: Benda (od 47. Zrza) - Novák, Tollinger, Přindiš, Ryžuk, Tomeček, Jemeljanov, M. Rohan - Chocholáč, Mareček, Kellner, Hudák, Mistoler, Truhlář, Chaljavin, Záhora, Majer, Kicso, T. Rohan(C), Topinka, Polák

Na hráčích byla vidět natěšenost na sezónu a do zápasu se vrhli po hlavě a od začátku nastolili rychlé teplo.Úvodní minuty patřili Slávii, ale první vážnější ohrožení znamenala první šance hostů, když po střele Záhory zazvonila tyč. Druhá šance již skončila gólem. Mareček objel branku a našel skulinu ve výstroji gólmana Brzobohatého. Aktivnější směrem dopředu zůstávala Slavie, byla však také častějším producentem chyb. Krásný průnik přes celé hřiště předvedl obránce Hertl, po jeho přihrávce před bránu však nedokázal tísněný Vokál dát střele potřebný důraz. V 9. minutě se hosté radovali z využité početní převahy. První střelu Brzobohatý kryl, na následnou dorážku Záhory však nestačil. To však nebylo od energetiků vše. Po chybné rozehrávce domácích se dostal puk mezi kruhy k Topinkovi a na jeho střelu tahem nedokázal Brzobohatý zareagovat. Na nastalou situaci reagovali trenéři oddechovým časem, úspěch to ovšem nepřineslo. Slávistický brankář se srazil s dvěma hráči za bránou, puku se chopil Tomáš Rohan a v klidu do prázdné brány zvýšil už na 0:4 a vyhnal tak Brzobohatého na střídačku. V závěru třetiny dostali Slávisti dvě slepené přesilovky, ale i přes velké množství šancí se gólu nedočkali. Vary dohrávali třetinu pod velkým tlakem.

Od začátku druhé třetiny se Slávisté pustili do náporu. Pěkné střelecké pokusy zaznamenali Stoklasa a Vokál, Benda oba pokusy kryl. Furch byl takřka bez práce Slávie se tlačila do předu, ale obrana Varů pracovala spolehlivě. Domácí se s průběhem utkání jen tak smířit nechtěli a takřka celou první desetiminutovku druhé třetiny drželi soupeře ve svém útočném pásmu. Po krásné akci západočechů střílel Záhora a dobrým zákrokem se blýskl Furch. Utkání se začalo přiostřovat a občas se strhávaly potyčky. Rozhodčí rozdal několik trestů na obou stranách. Vary si chvíli zahráli i proti třem, však bez úspěchu. K opětovnému náporu nadechující se Slavia dostala utržila další ránu. Polák vyslal do brejku Topinku a ten samostatný nájezd proměnil.

I v úvodu poslední častí měli herní převahu domácí. Vary však těžili z brejků a po zaváhání bránícího slávisty využil samostatný nájezd Tomáš Rohan. Gól padl při přesilové hře Slavie. Po minutě hry zvýšil už na 0:7 Kellner. Ve 47. minutě hosté za jasného výsledku nechali odpočinout gólmana Bendu a nahradil ho Zrza. Toho hned vzápětí prověřil po dobrém průniku a přihrávce Indry Helmich. Utkání bylo rozhodnuté a moc hokejového na ledě vidět nebylo. V celém zápase byli hosté lepší v osobních soubojích, které slávisté jen zřídka ustáli. V 58. minutě rozezvonil obránce Gaisler po parádním najetí tyčku. 40 vteřin před koncem se doškala Slavia čestného úspěchu. Po samostatném nájezdu doputoval do brány i s pukem kapitán Slavie Marek Indra. Po závěrečném hvizdu se na ledě ještě několik hráčů postrkovalo a sudí udělil Uleščenkovi trest 5+OK.

Karel Mlejnek (HC Karlovy Vary): "My jsme to utkání vstoupili velmi dobře. Samozřejmě spadlo nám tam skoro všechno, přesto jsme ještě dvě další vyložené gólové šance nevyužili. Druhou třetinu byl soupeř lepší, snažil se o vyrovnání, což se mu nepodařilo a my jsme zvýšili na 0:5. V poslední třetině jsme už bez problémů dotáhli zápas do vítězného konce."

Jiří Kalous (HC Slavia Praha): "Opravdu jsme utrpěli těžkou porážku. Ale myslím si, že to bylo naprosto zasloužené vítězství Karlových Varů. Předčili nás bojovností, bruslením, nasazením. Nastoupili jsme do utkání jako když se nic nemůže stát a myslím si, že Vary nás z toho vyvedli velmi rychle. Možná je dobře, že se to stalo hned v prvním zápase. Bylo vidět, že někteří hráči se musí posadit na zem a ne se vznášet v oblacích. Musí hrát tak, že o každé vítězství se musí na ledě rvát a k tomu se musíme dopracovat."