Energie dobyla ostravskou ČEZ Arénu

ELH: HC Vítkovice Steel - HC Energie 1:3 (0:1, 1:0, 0:2) Příjemně překvapivý start výjezdu na východ republiky zaznamenali hokejisté Energie. Na ledě Vítkovic vedli už od 5. minuty brankou Jiřího Doležala a díky dalším zásahům Skladaného a Zuckera a kvalitnímu výkonu brankáře Závorky zde vybojovali cenné vítězství.
Tipsport extraliga, 34. kolo, st 16.1.2013
Vítkovice
1:3
0:1, 1:0, 0:2
Branky a nahrávky: 25. Svačina (Huna, Roman) - 5. J. Doležal, 41. Skladaný (Pohl, J. Doležal), 60. Zucker (Vachovec). Rozhodčí: Minář, Šír - Dřínovský, Skopal. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 4604. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3.
Vítkovice: Málek - Stehlík, Kudělka, Sloboda, Voráček, Štencel, Rehák, Malík - Klimek, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Ujčík, R. Hruška (22. Šedivý), Strapáč - Kucsera, Kolouch, Szturc
Karlovy Vary: Závorka - D. Nosek, J. Drtina, Gulaši, Prošek, Gründling, Grman, J. Látal, Kloz - Bicek, Pech, Zaťovič - Pohl, Skladaný, J. Doležal - Zucker, Skuhravý, Košťál - Koblasa, Vachovec, T. Rohan

Utkání samotné načali lépe hostující hráči. Hned svou první vážnější akci dokázali přetavit v úvodní branku. Po zmatku před Málkem trefil poskakující kotouč přesně Jiří Doležal a propálil vše, co měl v cestě, včetně bezmocného domácího brankáře. Svěřence trenéra Oremuse inkasovaný gól evidentně zaskočil. Dokázali poté sice Energii zmáčknout, avšak bez gólového vyjádření. V obrovské šanci se z ničeho nic zjevil mladý Vachovec. Jeho koncovka ale postrádala přesnost. Na druhé straně se ve slušně šanci ocitl obrozený střelec Huna. Ani on, ani dorážející Svačina však skvělého Závorku nepřekonali. Velký vzruch tak nabídla až závěrečná minuta úvodního dějství. Byl to opět agilně hrající Vachovec, jenž mohl deset vteřin před koncem třetiny navýšit náskok svého týmu. Ve stoprocentní šanci však mířil nepřesně.

Hned v úvodu druhé třetiny několikrát zakončoval domácí kapitán Burger, naštěstí pro Západočechy nepřesně. Vítkovický nápor však pokračoval. Karlovarský útočník Doležal si pak pomohl faulem a nabídl Vítkovicím početní výhodu. S tou však Ostravané nenaložili vůbec dobře, naopak museli dávat pozor na výpady hostí. Přesto se jim nakonec vyrovnat podařilo. V přečíslení dva na jednoho se Huna neukvapil a parádně předložil před poloodkrytou branku Vladimíru Svačinovi, který neměl se zakončením problém. Od vstřelené branky domácích neuběhla ani minuta a mohli se opět radovat hosté. Obránce Nosek však napálil pouze tyč Málkovy klece. Závěr druhé třetiny patřil poté domácímu celku. V největší příležitosti se ocitl Kucsera. Jeho zakončení však skončilo stejně jako to Noskovo, tedy na tyčce. I proto se šlo do šaten za vyrovnaného stavu.

Do závěrečného dějství vstoupili hosté doslova fantasticky. Z pravého kruhu vyslal na nebezpečnou střelu Pohl, brankář Málek pouze vyrazil před sebe a František Skladaný bezpečně dopravil kotouč do sítě. Hosté se podruhé v zápase ujali vedení. Domácí hokejisty jakoby v těchto okamžicích utkání přepadla křeč. Přestože prohrávali, nedokázali si vytvořit souvislejší tlak, a pokusit se tak vyrovnat. Ve 47. minutě fauloval loktem Skuhravý, slavící v tento den 34. narozeniny. Ostravanům se tak nabídla slibná šance na vyrovnání v podobě přesilové hry. V té nebezpečně střílel urostlý bek Stehlík. Jeho pokus ale Závorka viděl a bez obtíží ukryl ve výstroji. A tak to byli opět hosté, kteří zazlobili i při oslabení. Jmenovitě kapitán Zaťovič. Střela, kterou se prezentoval však neměla gólové parametry. Trenér Oremus si poté vyžádal oddechový čas, kde se snažil hráče nabudit do závěrečných minut. Žádný velký nápor se však ze strany jeho svěřenců nekonal. Nepomohlo ani odvolání brankáře, naopak. Vteřinu před koncem utkání zpečetil zasloužené vítězství Energie David Zucker.

Vítkovičtí tak pokračují ve své smolné domácí sérii. Po Českých Budějovicích si dnes odváží další body z Ostravy i karlovarská Energie. Ta Vítkovice porazila už počtvrté v řadě.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): Vysoká nespokojenost s přístupem k zápasu. Nezodpovědnost, lajdáckost, laxnost. Za těch osmnáct utkání, co jsem v Ostravě, jsem tak špatný zápas ještě nezažil. Odrazí se to v sestavě na příští zápas.

Jaromír Kverka (HC Energie Karlovy Vary): Myslím, že to byl jeden z nejlepších zápasů, které jsme letos venku odehráli. Vítkovice jsme skoro k ničemu nepustili, dobře jsme bránili. První třetina byla velmi dobrá. Mrzelo nás, že jsme pět sekund před koncem neproměnili samostatný nájezd. Ve druhé třetině Vítkovice trošku tlačily a hra se více vyrovnala, ale my jsme opět dobře bránili. Čekali jsme na brejky a je škoda, že jsme nevyužili šance. V závěru to ale kluci odmakali na sto procent.