Chmurný závěr zlatého roku. Energie zničena Dynamem

HC Energie - Dynamo Minsk 0:8 (0:4, 0:3, 0:1)
Takhle se energetici loučit s rokem, ve kterém získali historický titul mistrů extraligy, loučit neměli. Už po čtyřech minutách totiž v duelu s Dynamem Minsk prohrávali 0:4. A podobně špatný měli i vstup do druhé třetiny. Snaha po korekci přinesla v závěru jen dvě nastřelené horní tyčky z holí Skuhravého a Deje (na snímku). Energie si v závěrečném boji Spengler Cupu pokazila dobrý dojem z předchozích zápasů a z Davosu odjíždí s bilancí dvou remíz a konečným pátým místem.
Spengler Cup, 0. kolo, út 29.12.2009, Vailant Arena Davos
Dinamo Minsk
0:8
0:4, 0:3, 0:1
Branky a nahrávky: 2. Meleško (Zadělenov, Lintner), 2. Čupris (Varlamov), 3. Hyvönen (Peltonen, Westcott), 4. Meleško (Zadělenov), 23. Westcott (Varlamov), 25. Hyvönen (Peltonen, Lintner), 29. Antonov (Lintner, Varlamov), 42. Kulakov (Děmkov). Rozhodčí: Bulanov, Looker - Arm, Werhli. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. Diváci: 5096. Střely na branku: 24:23. Průběh utkání: 0:8.
Karlovy Vary: Sáblík (od 4. Mensator) - Němec, Čutta, Dobroň, Loginov, Tribuncovs, Kutlák, Prošek, Parýzek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Pálffy, Kristek, Melenovský - Zucker, Pech, Pletka - Zaťovič, Dej, Hluchý
Dinamo Minsk: Mezin - Westcott, Jokela, Lintner, Ljutkevič, Beško, Antonov, Ternovski - Hyvönen, Platt, Peltonen - Michajlov, Zadělenov, Meleško - Čupris, Varlamov, Košetkov - Kulakov, Kovyršin, Děmko

Počáteční oťukávání soupeře. To v dnešním zápase rozhodně nebylo namístě, alespoň ze strany Dynama Minsk. Bělorusové se rozhodli jít do zápasu naplno již od úvodního hvizdu. První akci Dynama jsme mohli vidět již v první minutě, kdy obdržel Dmitrij Meleško přihrávku a otevřel tím skóre na 1:0.

Sílu soupeře okusili znovu energetici po třiadvaceti sekundách od obdrženého gólu. Vítězné buly Dynama s sebou přineslo další útok. Jaroslav Čupris se usídlil v prostoru mezi kruhy, a po přihrávce vystřelil k tyči, čímž zvedl skóre na 2:0.

Minsk karlovarským hráčům ukázal, jak se trestá vyloučení. Necelá minuta po faulu Proška jim stačila k tomu, aby na tomto turnaji ukončili působení Lukáše Sáblíka. Hannes Hyvönen, který po přihrávce od Westcotta tvrdou ranou odkryl volný prostor v horní části karlovarské branky. Po time outu, který si vzal Pavel Hynek, se v bráně pomalu rozcvičil Lukáš Mensator. Jenže hráčům Dynama stačilo pouhých jednadvacet vteřin i k pokoření druhého gólmana Západočechů. Neskutečně smolný začátek zápasu dokonal střelec první branky Dmitrij Meleško, který se spolu se spoluhráči dostal do přečíslení a z jízdy poslal kotouč za Mensatorova záda.

Tři a půl minuty hry, čtyři branky. To by psychicky rozložilo každého. Hlavní rozhodčí Bulanov nabídl Energii možnost zkorigovat nepříznivý stav alespoň přesilovou hrou. Nejenže jí Energie nevyužila, a krom Kumstátovy teče se na nic nebezpečnějšího ani nezmohla. Upravit stav mohl ve dvanácté minutě znovu Kumstát, který se s kotoučem řítil sám na branku. V posledním okamžiku ho zastavil Mezin. Vysoký forvard se v rychlosti nedokázal zastavit, a tak s sebou smetl i běloruského brankáře, kterému spadla z hlavy mask.

Ve druhé třetině dohrávala Energie přesilovou hru, a tak se hráči snažili útočit ihned. Jenže Mezin dnes lapal výborně a se všemi střelami si poradil. Na straně Energie je vidět obrovské trápení ve všech herních aspektech. Tři minuty ve druhé třetině stačily Energii k inkasování další branky. Druval Westcott obdržel přihrávku na modrou, odkud přesnou ranou trefil volný prostor mezi tyčí a karlovarským brankářem.

Po pátém gólu se Melenovský pokusil o své štěstí, když z bezprostřední blízkosti tečoval kotouč, ale Mezin mu ukázal, kdo je dnes na ledě pánem. Z dalšího útoku se radovalo znovu Dynamo. Hannes Hyvönen stál zcela osamělý před Mensatorem a přesnou střelou do poloprázdné brány potrestal karlovarskou obranu za další chybu.

Dynamu ani vedení 6:0 rozhodně nestačilo. Před polovinou utkání si Andrej Antonov najel s kotoučem do pásma, z velké dálky vyslal na Mensatora neuvěřitelnou ránu, kterou karlovarský brankář ani nestihl zahlédnout.

Kdo doufal, že alespoň ve třetí části přijde korekce, musel být zklamaný. Stav se totiž znovu měnil již ve dvaačtyřicáté minutě. Alexandr Kulakov předvedl, že Dynamo umí dát gól z jakékoliv situace, když se v pádu trefil naprosto přesně.

Chvíli po osmé brance poslal sudí Energii do tří, jenže Energie si aspoň zde připsala kladné body. Skvěle sehraným oslabením dokázala další nepříjemnou situaci ustát. Přestože snaha energetiků po čestném úspěchu trvala až do poslední vteřiny, více než nastřelené tyčky po střelách Deje a Skuhravého výborný Mezin nepřipustil.