Energie prožila smolný zápas a bez elitní formace podlehla Davosu

HC Davos - HC Energie 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Bez odpočívající elitní formace vyrazila karlovarská Energie do boje s hostitelským mužstvem turnaje o pohár doktora Spenglera. Na vedoucí gól domácí hvězdy Ambühla dokázal přesnou tečí odpovědět Jan Košťál, ale pak už střílel jen Davos. Na soupeřovu efektivitu nedokázali energetici v celé řadě výborných šancí odpovědět, a tak se musí po zítřejším střetnutí s moskevským Dynamem s turnajem rozloučit. Na karlovarské straně i přes čtyři inkasované branky zazářil Lukáš Mensator, který se blýsknul například fantastickým zákrokem proti úniku Petra Sýkory.
Spengler Cup, 5. kolo, ne 28.12.2008
Davos
4:1
1:1, 2:0, 1:0
Branky a nahrávky: 10. Ambühl (Guggisberg), 22. Ambühl (Guggisberg, J. von Arx, 23. R. von Arx, 57. D. Wieser (M. Wieser) - 17. Košťál (Dej). Rozhodčí: Zalaski, Prugger - Wehrli, Wirth. Vyloučení: 5:7, bez využítí. Diváci: 6746, vyprodáno. Střely na branku: 35:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
Davos: Berra - Von Arx Jan, Rurrer, Gianola, Grossmann, Naumenko, Blatter, Gerber, Niinimaa - Guggisberg, Rizzi, Ambühl, Wieser Dino, Von Arx Reto, Wieser Marc, Sykora, Marha, Sonnenberg, Pohl, Taticek, Salmelainen
Karlovy Vary: Mensator - Mudroch, Čutta, Němec, Prošek, Černý, Duben, Dobroň, Schmidt - Dej, Kristek, Sailer, Melenovský, Pech, Skladaný, Zucker, Bauer Jakub, Zaťovič, Rohan, Bauer Jan, Košťál

Trojice karlovarských hvězd Řezníček, Skuhravý a Kumstát se před utkáním pohodlně usadila na jižní tribunu Vailant Areny, aby ve společnosti dalších karlovarských fanoušků sledovala třetí vystoupení Energie na letošním Spengler Cupu. Místo odpočívajících opor dostaly opět příležitost mladší ročníky.

Hned na úvodu se pokoušel soupeře zaskočit nepříjemnou střelou Sailer, jenže jeho rána do cíle nedorazila a neradoval se ani Pech, který po souhře se Skladaným poslal kotouč do boční síťky. Připomněl se i Davos, když zejména Guggisberg nechápavě hleděl na Mensatora, jenž mu bleskovým přesunem k tyči zabránil ve skórování.

Jeden z klíčových okamžiků utkání přišel už v 9. minutě. David Zucker byl v úniku faulován a k nařízenému trestnému střílení se postavil Jaroslav Kristek. Zlínský odchovanec nezapřel svůj původ a vyzkoušel „hamrlíkovský“ široký oblouk. Úspěšnější byl davoský brankář Berra a trochu tak předznamenal smolný Kristkův zápas.

Navíc hned v následující minutě udeřili domácí. Zmatku v obranné třetině Varů využil přesnou ranou švihem z blízkosti Andres Ambühl. Energie se chvíli sbírala z nečekaného úderu a jen další výborný zákrok Mensatora ji zachránil od gólu z hole Salmilainena.

Jenže přišla 17. minuta, na ledě se po vyloučeních na obou stranách trochu vylidnilo a více prostoru využil dočasný kapitán Jan Košťál k přesné teči Dejovy střely. Do konce třetiny mohl opět Košťál poslat Vary dokonce do vedení, jenže jeho dělovka z kruhů našla domov v brankářově náruči.

Optimismus v karlovarských myslích vydržel jen do začátku druhé dvacetiminutovky. Během jedné minuty poslal tvrdou ránu mezi brankářovy betony Ambühl a po něm využil šikovného odrazu puku k bezproblémovému blafáku i vyhlášený raubíř Reto von Arx. A mohlo být ještě hůře. Do brejku našlápl Sýkora, bekhendovou kličkou si položil brankáře a už zvedal ruce nad hlavu. To, co předvedl Mensator v pádu a zády ke střelci svou lapačkou nemá smysl obsáhle popisovat. I brankový rozhodčí, který předčasně rozsvítil červené světlo, se večer jistě rád podívá na oblíbenou rubriku „Borec na konec“.

Další minuty ale přesto patřily Davosu. Hodně mu k tomu pomohla častá vyloučení na hostující straně. Energetici si na hru v oslabení zvykli natolik, že si v početní nevýhodě vypracovali i několik šancí. Zejména dva úniky dvojice Sailer, Kristek si o branku říkaly.

Smolný večer Energii ještě více opepřila 45. minuta. V útočném pásmu byl nešťastně do obličeje zasažen bruslí Jaroslav Kristek. O pár vteřinek později se do samostatného úniku dostal Pech, jenže se mu do cesty přimotaly zapomenuté části Kristkovy výstroje a skvělá šance jaksi vyšuměla. Pro Kristka skončil zápas cestou do nemocnice na zašití krvavého šrámu.

Přestože i v dalších minutách sahali oslabení Západočeši po zdramatizování a třeba Košťálovu jedovku srazil gólman jen těsně vedle své svatyně, nakonec se ještě jednou radovaly vyprodané tribuny dřevěné arény. Rodinnou souhru se svým bratrem Markem zakončil Dino Wieser.

Energie se s turnajem rozloučí v pondělí utkáním s Dynamem Moskva, Davos bude naopak stále doufat v silvestrovské finále.