I po porážce od Dynama si Energie užila potlesku vestoje

HC Energie - Dynamo Moskva 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
To nejlepší přišlo na konec. Karlovarští hokejisté ve svém závěrečném utkání na Spengler Cupu vyzvali rozjeté Dynamo Moskva, a přestože se nakonec ze zisku obou bodů radovali ruští hokejisté, Energie svým výkonem musela potěšit každého fanouška kvalitního hokeje. Mimořádně atraktivní duel ovládli v úvodu Moskvané, jenže s přibývajícími minutami se aktivita přesouvala na hole Karlových Varů, které v závěru dokonce sahaly po vyrovnání. Dílčí úspěchy si v utkání připsali Prošek, Zucker (na snímku) a Košťál. Západočeši končí na prestižním turnaji na čtvrté příčce.
Spengler Cup, 7. kolo, po 29.12.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Dynamo
3:4
0:2, 2:2, 1:0
Branky a nahrávky: 21. Prošek (Pech), 35. Zucker (Sailer, Dej), 58. Košťál (Kumstát) - 2. Afanasenkov (Pestuško, Vyšedkevič), 14. Čajánek (Weinhandl, Landry), 22. Razin (Kaljužny, Jačmeněv), 32. Něprjajev (Vyšedkevič, Afanasenkov). Rozhodčí: Römm, Zalaski - Müller, Fluri. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 5230. Střely na branku: 36:27. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4.
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Řezníček, Němec, Prošek, Mudroch, Schmidt, Duben, Černý - Košťál, Skuhravý, Kumstát - Skladaný, Pech, Melenovský - Sailer, Dej, Zucker - T. Rohan, Jakub Bauer, Jan Bauer
Dynamo: Jeremejev - Razin, Žitnik, Denisov, Rachůnek, Vyšedkjevič, Afanasenkov, Valentěnko, Gorošansky - Zinovjev, Jačmeněv, Kaljužny - Landry, Čajánek, Weinhandl - Něprjajev, Rylov, Pestuško - Šikikov, Tolpeko, Isajev

Karlovy Vary nevstoupily do svého závěrečného utkání na Spengler Cupu šťastně a už po dvou minutách se musel Sáblík smutně ohlížet za svá záda. Dynamo dokázalo vybojovat za brankou kotouč a Afanasenkov prudkou střelou švihem nedal brankáři šanci. A i nadále byl v permanenci především vysoký karlovarský gólman. Rychlý přístup Moskvanů dělal Západočechům velké problémy. Výborné čtení hry předvedl Weinhandl, který se z ničeho nic objevil sám před brankou, ale nakonec ztroskotal na dobře povyjetém Sáblíkovi. Energetici si na druhé straně počínali dlouho spíše nesměle. Mladické sebevědomí ukázali jen Rohan s Jakubem Bauerem, jejichž střely zaměstnaly betony Jeremejeva.

Ve 14. minutě už se měnilo skóre podruhé. Nestalo se tak ale po žádné z řady povedených kombinačních akcí celku z hlavního města Ruské federace. Čajánek pouze nahazoval směrem k brance, nejprve zasáhl brusle Lukáše Pecha a těsně před brankou se puk odrazil ještě od výstroje Romana Proška. Sáblík neměl šanci. Dvoubrankové vedení Dynama Energii trochu srazilo a hráči viditelně ocenili příchod první přestávky.

Po ní se začaly na ledě dít velké věci, které plná davoská hala nepřestávala odměňovat bouřlivým aplausem. Hned po návratu hráčů na led napřáhl od modré Roman Prošek a jeho projektil si tentokrát našel cestu do té správné sítě. Karlovarské myšlenky na úspěch rychle zmrazil Razin, který zůstal před brankou sám po výborně provedeném protočení trojice hráčů v modrých dresech v rohu kluziště. Sáblík se na brankové čáře roztáhl, ale u tyčky přece jen zůstal prostor pro puk.

Energie si svůj poslední zápas v kalendářním roce nechtěla nechat zcela utéct, a tak se na Jeremejeva řítil jeden útok za druhým. Jenže se opět projevila ne zcela efektivní koncovka energetiků. Dej napálil Sailerovu těžkou přihrávku v přečíslení jen do boční síťky, lahůdková souhra bratří Bauerů skončila na skvělém brankařově přesunu ke vzdálenější tyči a dvě střely Ondřeje Němce po dobrých přesilovkových kombinacích na vyrážečce a chráničích Jeremejeva. Obrovský závar vytvořili v brankovišti Pech a Skladaný, jenže ani jim nebylo přáno.

Naopak to byl Něprjajev, kdo stál na konci další série přesných přihrávek v obranné třetině Energie a zvýšil na 4:1. V pravou chvíli proto přišel ve 35. minutě druhý zásah Varů. Dej v rychlém protiútoku mířil s přihrávkou do brankoviště, kde se dravě prosazoval Zucker, od jehož hole proskočil kotouč do sítě.

Energetici vrhli ještě více sil do útočení a přirozeně při tom trochu otevírali zadní vrátka. K vidění tak byl útočný hokej evropské úrovně. V zelených dresech byli blízko úspěchu prudkou střelou z kruhů Pech a při přesilovkových ranách také Němec a Melenovský. Na protější straně kluziště prokazovala kvalitu v kombinaci Čajánkova formace a také Sáblík lapající Zinovjevovu jedovku do rukavice.

Maximální zápletka se přesto dostavila. Přesně 150 vteřin před koncem zachytil Kumstát chybnou rozehrávku moskevského obránce, a přestože z ideální pozice neskóroval, vše dokončil důraznou dorážkou Jan Košťál. Téměř celý zbytek utkání odehráli Karlovarští v power play, jenže ani jeden z nadějných závarů k vyrovnání nevedl.

I tak se dočkaly oba týmy velkého aplausu velmi dobře zaplněné Vailant Arény. Karlovarští hokejisté zanechali v Davosu velmi sympatický dojem a jejich účast rozhodně nemůže být hodnocena negativně. Jak se na Energii projeví náročný program ze závěru roku, se ukáže již 4. ledna, kdy na domácím ledě přivítá České Budějovice.