Naděje se rozplynula v oslabeních

Team Canada - HC Energie 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)
Karlovy Vary ve své premiéře na Spengler Cupu rozhodně nezklamaly, ale oba body za vítězství si připisuje reprezentace Kanady. Energetici v úvodní třetině svého slavného soupeře výrazně přehrávali, jenže vedoucí branka nepřišla. Ve druhém dějství se Západočeši nevyvarovali celé řady nedovolených zákroků a v přesilovkách hráči ze zámoří trestali. Na tři přesilovkové zásahy dokázal odpovědět jen Lukáš Pech (na snímku), a tak se energetici budou muset o první úspěch poprat v sobotu proti německému Ingolstadtu.
Spengler Cup, 2. kolo, pá 26.12.2008
Kanada
3:1
0:0, 3:1, 0:0
Branky a nahrávky: 30. Isbister (Ritchie), 35. Dupont (Robitaille, Domenichelli), 37. Trudel - 33. Pech (Melenovský). Využití: 3:0. Diváci: 7480. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Kanada: Machesney - Heins, Clarke, Scalzo, Jackman, Kemp, Kwiatkowski, Harrison, Dupont - Toms, Aubin, Kariya - Fata, Pittis, Trudel - Domenichelli, Robitaille - Ritchie, Roest, Isbister
Karlovy Vary: Mensator - Řezníček, Dobroň, Čutta, Mudroch, Prošek, Němec, Duben, Černý - Košťál, Skuhravý, Kumstát - Sailer, Kristek, Dej - Skladaný, Pech, Melenovský - Zaťovič, J.Bauer, Zucker

Premiéra Energie ve velkém mezinárodním hokeji začala pěkně zostra. Kanadští bojovníci překypovali rychlostí a nápady a Mensator se musel hodně ohánět. Pořádně mu asi zatrnulo při ráně Jeffa Tomse, jeho bleskové zakončení z mezikruží chyběly snad jen milimetry. S postupem času se Západočeši rozkoukali a rázem měla Kanada problémy. Krásnou otočkou se uvedl David Zucker, následná střela z kruhu mířila jen do brankářovy náruče. Rostoucí nápor Karlových Varů museli hráči ze zámoří řešit nedovolenými zákroky, v závěru úvodního dějství si čeští hokejisté dokonce zahráli i dvojnásobnou přesilovku. Na konci pohledné kombinace stál Sailer, jenže jeho sražená střela skončila jen na bočním brankovém oblouku, Řezníček trefil svou pumelicí jen výborně chytajícího Machesneye a Dobroň v podobně slibné pozici zlomil hůl. O nebojácném vstupu Energie do turnaje svědčí i výrazně pozitivní poměr střel v úvodní třetině 14:3.

Druhá část už byla úplně o něčem jiném. Kanaďané nevídaně ožili a přísní rozhodčí měli najednou příležitost trestat muže v zeleném. A trestali pořádně. První dvojnásobnou přesilovku si borci ze zámoří zahráli hned v úvodu. Mensator přesně sklapnul betony proti Jackmanově pokusu a vytáhnul se i přesným zásahem holí proti gólové přihrávce Scalza. Jenže na trestnou usedal jeden energetik za druhým a v polovině duelu se už měnilo skóre. Přihrávku zpoza branky získal mezi kruhy volný Isbister a lapačka máchla naprázdno. Karlovy Vary odpověděly záhy. Pechova formace dělala delší dobu neplechu před kanadským brankářem, nakonec se chytrou přihrávkou od Melenovského uvolnil již jmenovaný karlovarský centr, rychlou stahovačkou se zbavil posledního obránce i brankáře a bez problémů vyrovnal.

To nejhorší ale mělo pro Energii teprve přijít. V rychlém sledu usedli na trestnou lavici hned čtyři hráči Energie a Kanada ukázala svou sílu. Ve dvojnásobné přesilovce se radoval dělovkou od modré Dupont a po velmi pěkné kombinaci na jeden dotek i u tyče osamocený Trudel. Západočeši tak odcházeli po dvou třetinách se sklopenými hlavami.

Do třetí dvacetiminutovky vstoupili lépe Kanaďané, kteří nepouštěli svého soupeře do výraznějších šancí, navíc několikrát sahali po pojištění svého náskoku. Nejblíže tomu byl Rico Fata, jenž se po dvou dorážkách svých spoluhráčů dostal do ideální pozice před Mensatorem. Karlovarský gólman byl ale opět tou pravou oporou. Poslední naději na bodový zisk ztratili energetici pět minut před koncem, kdy neproměnili dvojnásobnou přesilovku. Němcova výborná rána trefila kanadského brankaře do ramena. Závěr už si zkušení borci s javorovým listem na hrudi pohlídali a mohli se těšit sobotní duel s místním Davosem. Energetici se zítra utkají v důležitém souboji s Ingolstadtem.