HC Energie Karlovy Vary

Karlovarský sledge hokej na vzestupu

K a r l o v y  V a r y - Poslední dobou získávají karlovarští sledge hokejisté jeden vavřín za druhým. Příznivé výsledky z průběhu sezóny završili ziskem bronzových medailí a tento týden byli vyhlášeni nejlepším družstvem handicapovaných sportovců v Karlovarském kraji. Jiří Berger, kapitán SKV Nowaco Sharks, je při svém hodnocení jak jinak než spokojen.
Karlovarští Žraloci se letos probojovali poprvé do play-off a skončili na pěkném třetím místě. V semifinále prohráli s Olomoucí, zápas o bronz pak zvládli proti Českým Budějovicím lépe. “Ale mohli jsme být třeba i první,“ je na oko nespokojený Jiří Berger. ”Prohráli jsme si to s Olomoucí, budoucím mistrem ligy, vlastními chybami. Dali jsme gól už ve dvacáté sekundě a pak jsme úplně přestali hrát naši hru, kterou po nás vyžadovali trenéři,” přibližuje zážitky ze Zlína, kde se mistrovské souboje odehrály. I tak jde o skvělý úspěch, vždyť v Karlových Varech se sledge hokej hraje pouhé dva roky.

A že se na západě Čech bere sledge hokej vážně, o tom už se na ledě přesvědčili i zkušenější soupeři. Někomu by nová konkurence možná nemusela být úplně po chuti, to však karlovarský kapitán vyvrací. ”Mezi kluby jsou teď opravdu bezvadné vztahy! Ostatní nás jako soupeře uznávají a celé play-off se odehrálo korektně a férově. Loni, to jsme ještě nepostoupili, prý byly zápasy dost vyhrocené. Letos ale proběhlo všechno v pohodě, společně jsme pak i závěr ligy oslavili,” uznale chválí dobrou atmosféru ve sledge hokejové soutěži.

S jídlem roste chuť, a tak si Žraloci určitě budou brousit zuby na další vylepšení umístění v příští sezóně. Cesta k vysněným metám však bude možná zase o něco těžší. Po prvotním fiasku se zdá, že dosavadní pětici klubů nakonec na sledge hokejové mapě přece jen rozšíří pražská Sparta a ledy se pohnuly i v Plzni. ”Až začne Sparta, tak asi budeme druzí,” prohlašuje s humorem nejproduktivnější karlovarský hráč a pokračuje ve vysvětlení: ”Hodně dobrých kluků z okolí Prahy totiž hraje na Moravě a v Kolíně a právě oni by do Sparty přešli. Aspoň budeme hrát víc zápasů, snad to nebude na úkor kvality. Chtělo by to, aby vznikl klub v oblasti, kde se sledge hokej ještě vůbec nehraje, třeba v severních Čechách nebo na Ostravsku.”

Zpočátku spousta lidí ani nevěděla, co sledge hokej vlastně je. Situace se však zlepšuje a ačkoliv na mistrovské boje ve Zlíně moc fanoušků nezavítalo, je znát zvýšený zájem médií. Jiří Berger potvrzuje, že ani Karlovaráci nezůstávají stranou. ”Rozhodně pociťujeme, že se média o sledge hokej zajímají. Těší nás to. Někdy sami od sebe zavolají z novin. Taky Česká televize o nás v Poděbradech natočila docela dlouhou reportáž a ptala se i na nábor mládeže, který jsme uskutečnili.” V České republice zatím ojedinělá snaha vybudovat si mladou členskou základnu, to je další fakt, který potvrzuje, že sledge hokej má v Karlových Varech budoucnost. SKV Nowaco Sharks v tomto směru spolupracuje s občanským sdružením „Kontakt bB“ a desítka mladých zájemců o hokej na speciálních sáňkách je více než potěšující.

Samotné zprávy v médiích zatím na zimní stadiony nějaké davy fanoušků nenalákaly. Nejlepší propagací by byla živá ukázka sledge hokeje před velkou návštěvou extraligového utkání. Dočkáme se něčeho podobného i o přestávce zápasu HC Energie? “Doufám, že ano, jednáme o tom,“ říká s nadějí v hlase Jiří Berger. “V příští sezóně by to mohlo vyjít. Například ve Zlíně je to už celkem běžná praxe, při extralize se tam sledge hokej předvádí čtyřikrát ročně. Osobně mám úžasný zážitek z Třebíče, kde jsem byl na soustředění reprezentace. Na poslední chvíli se povedlo domluvit ukázku sledge hokeje během zápasu 1. ligy. Diváci byli skvělí, tleskalo nám dva tisíce lidí,“ potvrzuje útočník, že podpora publika je vždy příjemná.

Ve Zlíně se právě dokončuje nový stadion, který svými parametry vyhovuje speciálně sledge hokeji. Od 10. dubna se na něm uskuteční týdenní Mistrovství Evropy, kde budou nejlepší sledge hokejisté České republiky bojovat v konkurenci Švédska, Itálie, Anglie, Estonska a Německa o postup na paralympiádu do Turína. Švédové a Italové mají účast jistou, největší boj o poslední postupové místo se tak strhne mezi zbývající čtveřicí. V souvislosti s novým stadionem se v Karlových Varech rozeběhla v posledních týdnech veřejná diskuse ohledně uvažovaného multifunkčního areálu v Tuhnicích. Sledge hokejisté by nové zázemí přivítali: ”Nový stadion by už musel být postaven bezbariérově a to by nám samozřejmě vyhovovalo. Ale ani ten současný není špatný. Klidně bychom i potom mohli hrát na něm, tak trošku nám přirostl k srdci.”

Výstavba stadionu je však zatím hudbou budoucnosti. Aktuálnější je pro Žraloky letní příprava. “Ta se uskuteční možná v Klášterci. Mají tam led po celý rok, blízko jsou Nechranice a našli jsme i bezbariérové ubytování. Takže ideální podmínky,“ uzavřel Jiří Berger nástinem plánů karlovarských sledge hokejistů náš rozhovor.