HC Energie Karlovy Vary

Mládež dosáhla historického úspěchu. Kam až dokráčí?

K a r l o v y  V a r y - Výborného výsledku dosáhli v základní části nejvyšších mládežnických soutěží karlovarští junioři a dorostenci. Oběma výběrům se podařilo proklouznout do vyřazovacích bojů, kde se budou dále prát o největší úspěch v historii hokejové mládeže v Karlových Varech. Dorostenci v prvním kole vyzvou Pardubice. Úvodní utkání se hraje na hřišti soupeře, odveta ve čtvrtek od 18:15 na zimním stadionu v Rybářích. Junioři začínají sérii doma v úterý od 18:15. Soupeřem jim budou České Budějovice. V sérii se hrají pouze dva zápasy, pokud každý tým vyhraje jedno utkání, rozhoduje o postupujícím lepší skóre.

Junioři: HC Energie vs. HC České Budějovice

Tým trenéra Mikuláše Antonika se po slabším vstupu do soutěže úžasně chytil v soubojích s moravskými soupeři, kde si připsal jedenáctizápasovou šňůru bez porážky. Junioři se pak drželi na pomezí postupu, který si nakonec zajistili až v předposledním kole díky remíze z ledu Českých Budějovic, svého soupeře v prvním kole play off.

Nejstarší mládežnická kategorie vychází z propracované defenzívy podpořené brankářem Ondřejem Jirkůvem. Právě Jirkův, jenž dostal příležitost i v prvním týmu Energie, je patrně největší hvězdou mužstva. S úspěšností zákroků těsně pod 95 procenty s obrovskou převahou dominuje celé soutěži, průměr 1,61 obdržených branek na zápas je také zcela ojedinělý.

Týmové tabulce kanadského bodování i hodnocení střelců vévodí útočník Jakub Bauer. Útočnou sílu mužstva by měl posílit seniorskými soutěžemi protřelý Vojtěch Polák.

Karlovarští junioři se v základní části umístili na šestém místě, proto na ně v prvním kole čeká soupeř ze třetí příčky - HC České Budějovice. Lepší vzájemnou bilanci mají Jihočeši, kteří letos jedno střetnutí vyhráli, zbylá dvě skončila nerozhodně. Českobudějovičtí hodně spoléhají na útočné schopnosti pátého muže kanadského bodování Martina Hanzala, prosazuje se i jeden z nejvytěžovanějších brankářů soutěže Alexandr Salák.

První utkání úvodního kola vyřazovacích bojů hostí Karlovy Vary. V úterý od 18:15 přivítá Energie juniory Českých Budějovic. Ve čtvrtek se série přestěhuje na jih Čech. Při výsledkové rovnosti rozhodne o postupujícím do dalších bojů lepší skóre.

V dalších kolech se již budou vzájemně utkávat týmy české skupiny s celky moravskými, a to tak, že ve čtvrtfinále nastoupí nejlepší české mužstvo (první dva týmy z každé skupiny jsou nasazeny přímo do čtvrtfinále) proti tabulkově nejhoršímu klubu skupiny moravské.

Dorost: HC Energie vs. HC Moeller Pardubice

Dorostenci HC Energie si od počátku soutěže vedli ještě lépe než jejich starší kolegové. Play-off si svěřenci mladého trenéra Karla Mlejnka zajistili již dříve i díky úspěšnému tažení přes moravské týmy, s nimiž ztratili při dvaceti příležitostech jen tři duely.

Rovněž dorostenecké mužstvo má velkou oporu ve svém brankáři. Stejně jako Jirkův v juniorech, i Marek Benda mezi mladšími hokejisty zcela dominuje hodnocení mužů s maskou. V útoku se letos velmi dařilo nováčkovi v týmu Vítu Budínskému (před sezónou přišel z Ústí, 26+25 ve 45 zápasech), který vyhrál klubové kanadské bodování. Nejlepším střelcem mužstva je s 27 zásahy Tomáš Sláma.

Karlovarští dorostenci skončili po 47 utkáních základní části na čtvrté příčce, a proto v play-off vyzvou pátý celek soutěže z Pardubic. Moeller disponuje obrovskou silou v útoku. U Východočechů se trochu opakuje situace, která panuje v Tipsport extralize. První tři místa kanadského bodování ligy totiž obsadili právě reprezentanti klubu z Duhové arény. V čele s obrovským náskokem trůní Ladislav Jindřich (53+31), jenž je i nejlepším kanonýrem soutěže. S velkým odstupem jej následují kolegové Zohorna (30+39) a Semorád (29+35). Problém Pardubických možná bude vězet v postu brankáře. Marek Čaladi a Filip Landsman se podělili téměř spravedlivě o zápasovou porci, jenže ani jednomu se nepodařilo svou procentuální úspěšnost zásahů vytlačit nad 90 %.

Herní systém je stejný jako u juniorů. Protože tabulkově lepší tým má výhodu domácího prostředí ve druhém střetnutí, začíná se v úterý na pardubickém ledě, odveta je na programu ve čtvrtek od 18:15 v Karlových Varech.