HC Energie Karlovy Vary

Nejvyšší představitelé KHL a MHL pochválili vedení Energie za práci s mládeží a přínos juniorského týmu pro MHL

Do Karlových Varů u příležitosti zápasu Gazprom Export a petrohradského SKA zavítaly i dvě osobnosti mezinárodního hokeje. Čestné buly společně s GM Miroslavem Vaňkem vhodili člen představenstva společnosti Gazprom, zástupce Ruska v IIHF a prezident KHL Alexandr Medveděv (na fotografii uprostřed) a Dmitrij Jefimov, ředitel MHL. Oba hosté si našli čas na krátký rozhovor.

Alexandr Medveděv (prezident KHL): Vím, že váš klub výborně pracuje s mládeží a toho si nesmírně vážím. Vrcholem vašeho úsilí je kvalitní tým juniorů, který v MHL dobře reprezentuje vaši zemi jak po společenské, tak po sportovní stránce.
Junioři HC Energie Karlovy Vary již druhým rokem působí v nejlepší mládežnické soutěži v Evropě. Jak jste spokojeni s jejich dosavadním působením v této soutěži?

Alexandr Medveděv: Myslíme si, že rozvoj mládežnického hokeje do Evropy je správným krokem. Mimo sportovní stránky, je tady i stránka lidská. Líbí se mi, že kluci jezdí do světa, do Ruska, mezi kluky jsou dobré vztahy. Hokej jim pomáhá poznávat svět. Jsem stoprocentně přesvědčený, že MHL se bude dál rozšiřovat.

Dmitrij Jefimov (ředitel MHL): Jsme velice rádi, za to, že máme v soutěži tak kvalitní juniorský tým, který do MHL přináší typickou školu českého hokeje. HC Energie Karlovy Vary je velkým přínosem pro naši soutěž.
Dmitrij Jefimov: Myslím, že s vystoupením týmu by měl být spokojen hlavně sám klub. A klub k tomu má všechny předpodklady, protože se Energii v MHL daří velmi dobře. Je pro nás velmi důležité a prestižní, že v naší lize hraje tým z Česka, což je velmi silně hokejově založená země. To hovoří o tom, že klub má velké uznání v Evropě. Je zajímavé, že když tento tým nastupuje, tak prezentuje v soutěži českou hokejovou školu. Častěji se stává, že k nám do ligy přichází někdo, aby se naučil ruskou školu. Tady ale přichází česká škola, která obohacuje celý ruský hokej. Takže ve výsledku jsme rádi, že v soutěži hraje i tým z Karlových Varů.

Vedení HC Energie deklarovalo, že účast jejich juniorů v MHL je pro klub velkým přínosem. Je i pro MHL přínosem konfrontace českého a ruského hokeje?

Alexandr Medveděv: Nikdy to nebyla konfrontace, ale spíše konkurence. Vždy to byla derby mezi Československem a Sovětským svazem, dnes je to boj mezi Českem a Ruskem, či Českem a Slovenskem. Český a slovenský hokej dnes přitahuje mnoho fanoušků. Hodně českých hráčů také hraje v KHL a získali si srdce ruských fanoušků.

Jak vnímají ruské juniorské týmy možnost hrát s týmy z Evropy, jako jsou Karlovy Vary a Salzburg?

Alexandr Medveděv: Je to velmi dobré. Osobně jsem mluvil s několika trenéry i manažery klubů a všichni říkali, že to přispívá k rozvoji hokeje v Rusku a zlepšování vztahů mezi Evropou a Ruskem.

Ze všech domácích zápasů nově můžete na našich stránkách sledovat video-stream ve vysoké kvalitě.

Další informace o MHL najdete na oficiálním webu soutěže mhl.khl.ru

Počítáte s rozšiřováním MHL do dalších evropských zemí, jako jsou Švédsko, Finsko, Německo, či Švýcarsko?

Alexandr Medveděv: Máme plány rozšířit jak KHL, tak i MHL. Příští rok bude hrát v KHL Jokerit Helsinky a také máme zájem hrát tam i MHL. Jsem přesvědčen, že rozvoj do Evropy bude stále větší, tento trend nelze zastavit. Je to dobré jak pro hokej, tak pro fanoušky.

Dmitrij Jefimov: Rozšíření ligy není jako cíl, avšak liga je otevřená a budeme rádi, když nějaký tým projeví zájem o účast. Jsou jak otevřené ligy, tak i ligy uzavřené. Ačkoliv je Švédsko velmi uzavřená země, úzce s nimi spolupracujeme a doufáme, že se k nám přihlásí.

Jokerit Helsinky bude hrát od příští sezóny v KHL. Budou mít také svoji juniorku v MHL? A co týmy jako Lev Praha, Slovan Bratislava, či Medveščak Záhřeb? Budou mít v juniorské soutěži také své zastoupení?

Dmitrij Jefimov: Je jedno ruské přísloví, které říká, že: "Kvůli jednomu klásku, nebudeme startovat kombajn." Jokerit v KHL zatím nehraje, přijdou až od příští sezóny. U každého ruského klubu, který startuje v KHL, je předepsané, že musí mít také svůj tým v MHL. U zahraničních mužstev to tak ale být nemusí. Jsme v kontaktu se Slovanem Bratislava, který zájem o účast v MHL má.

Jak se vám líbí v Karových Varech a naše KV Arena?

Alexadr Medveděv: Arena je velmi komfortní a příjemná, máte tu velmi dobré pivo.

Dmitrij Jefimov: Karlovy Vary se nemůžou nelíbit, je to staré evropské krásné město. Jsem tady moc rád a často. U nás v lize je 66 týmů a jsem rád, když jednou ročně navštívím každý stadion, ale v Karlových Varech jsem několikrát ročně. Máte moc hezkou a pohodlnou arenu.


Generální manažer HC Energie Miroslav Vaněk a ředitel MHL Dimitrij Jefimov


Prezident KHL Alexandr Medveděv v utkání starých gard


Prezident KHL Alexandr Medveděv a generální manažer HC Energie Miroslav Vaněk