Neměli svůj den, přesto Žraloci porazili Kolín a vyhráli základní část

Kvůli březnových paralympijským hrám je letošní program České sledge hokejové ligy mimořádně nahuštěný, a tak se o víkendu před Vánoci dohrávaly poslední zápasy základní části. Karlovarským sledge hokejistům už mohlo prvenství v tabulce uniknout jen teoreticky, proto se proti oslabenému Kolínu předpokládal bezstarostný průběh. Opak byl ale pravdou. V páté minutě Žraloci prohrávali už 0:3 a na konečnou výhru 7:4 se pořádně natrápili. Po základní části patří Karlovým Varům první příčka a v semifinále se střetnou se Zlínem.

SKV Sharks Karlovy Vary - SK Draci Kolín 7:4 (1:3, 2:0, 4:1)

Branky: 15. Hrbek (J. Berger), 30. M. Geier (J. Berger), 35. J. Berger, 44. J. Berger (Hrbek), 52. J. Berger (M. Geier), 54. Janko (Hrbek), 59. M. Geier - 4. Dobruský, 4. Raul (Kubeš), 5. Dobruský (Raul), 57. Bejvl. Rozhodčí: Fagan - Schopf, Weiner. Vyloučení: 0:2. Bez využití. Diváci: 32. Vývoj utkání: 0:3, 6:3, 6:4, 7:4. Hráno 19. prosince 2009 v Karlových Varech.

Karlovy Vary: Janoušek - Hrbek, Frous, Nejedlý - J. Berger, T. Berger, M. Geier, Janko, Jeřábek, Srb, J. Švec, Čolič.

Kolín: Glier - Kubeš, R. Buhr, Bejvl, Raul, V. Buhr, Štěpják, Dobruský, Nejbrt, Hrdý.

Obecně se předpokládalo, že Žraloci nebudou mít proti torzu kolínské sestavy problémy dojít k povinným třem bodům a naladit se na vánoční pohodu. Hosté přijeli bez Pabsta, Nováka nebo Hrona, zejména jim ale chyběl brankář Boček, kterého musel nahradit jinak v poli hrající René Glier. A právě všechny tyto okolnosti zřejmě přispěly k hrubému podcenění soupeře ze strany Žraloků.

Nadšeně bojující Draci třeskutě mrazivou venkovní atmosféru rychle přenesli i na domácí střídačku. Ve 4. minutě po chaosu v karlovarské obraně pohodlně otevřel skóre Radek Dobruský a o pouhých 21 sekund později nikým neatakovaný Jiří Raul dojel mezi kruhy pro přesnou střelu na 0:2. A to nebylo ze šokujícího úvodu vše. Další zmatky před Janouškem potrestal v polovině 5. minuty znovu Radek Dobruský. Během 72 sekund měl papírový favorit před sebou tříbrankové manko a úměrně tomu ostře kontrastovaly nálady na obou stranách červené čáry.

Žraloci se ze studené sprchy oklepali v 6. minutě, ale Nejedlý trefil Gliera do masky a Srb po ledě pro změnu nože sáněk debutanta v kolínské brance. Podívaná jak z divokého západu pokračovala vzápětí, když se proti Janouškovi hnal zcela sám Pavel Kubeš, ale tentokrát domácí muž s maskou vystihl záměr o kličku. Po zahozené karlovarské přesilovce zkusil štěstí z nulového úhlu Srb, kotouč se zastavil před brankovou čárou, odkud ho však v poklidu mohl vypíchnout Kubeš. Stejný hráč mohl zvýšit vedení Středočechů ve 13. minutě, tandem s Kubešem ale nadvakrát nepřetavil v branku. Podobně si vedl na druhé straně Geier, pálící v nájezdu dvou na jednoho mimo. Ujala se až střela Miroslava Hrbka od modré čáry, na kterou Glier nedosáhl. V předposlední minutě třetiny trefil ještě Jiří Berger tyč.

Stejně si počínal karlovarský kapitán i v úvodu druhé třetiny, už po 26 sekundách rozezvučel spojnici tyče a břevna Glierovy svatyně. Povedenější pokus ze 24. minuty nejproduktivnějšímu hráči ligy Glier zlikvidoval dobrým zákrokem. Do obrovské šance se dostal ve 27. minutě po buly Raul, jenže dorážkou přestřelil prázdnou horní polovinu branky a varoval tak Žraloky, že nadále není jejich obranná hra ideální. Neproměněná šance musela českého reprezentanta mrzet o pár chvil později. Čolič vybojoval puk u mantinelu pro J. Bergera na modré, ten posunul do jízdy Michalu Geierovi a jeho opakovaný pokus znamenal snížení na 2:3. Sharks se nadále snažili o střelbu na zastupujícího kolínského brankáře, jenomže puky příliš často míjely cíl. Až štěstí dopomohlo domácím k vyrovnání. Jiří Berger nahazoval puk z rohu před branku a tam si jej nechtěně srazil za záda dobře naladěného Gliera Richard Buhr.

Do vedení mohl poslat Sharks Tomáš Berger, to by ale musel ve 43. minutě vleže ze tří pokusů o dorážku alespoň jednou uspět. Nakonec vyslal vedoucí střelu jeho bratr Jiří Berger o několik sekund později. Od té doby ale většina karlovarských střel znovu začala míjet prostor vymezený třemi tyčemi. A tak se Drakům stále skýtala šance k vyrovnání. Ta největší přišla v 51. minutě, kdy se Frous s Hrbkem stáhli ke Kubešovi a Dobruský byl na středu úplně sám. Jeho levačka však mířila do připraveného Janouška.

V samotném závěru padly ještě další čtyři branky, tři z nich vylepšily karlovarské vedení a trochu napravily nedobrý dojem z předchozího vystoupení. Ve 53. minutě Jiří Berger uspěl v samostatném nájezdu a v 54. ze svojí oblíbené pozice na hranici brankoviště také Ludvík Janko. Čtyři minuty před koncem ještě snížil na 6:4 střelou přes hradbu hráčů Petr Bejvl, ale konečné slovo na 7:4 měla v předposlední minutě přesná muška Michala Geiera.

I přes nepřesvědčivý výkon Žraloci potvrdili své vedoucí místo v tabulce a můžou se těšit na lednové první semifinále se Zlínem.

Ohlasy po zápase

Stanislav Tejkal (trenér, Kolín): "Z mojí strany spokojenost. Přijeli jsme s torzem týmu a domácí nás dost podcenili. Díky tomu, že jsme neměli gólmana, tak jsme hráli mnohem zodpovědněji, drželi jsme si pozice přesně tak, jak si představuji. Pán Bůh ale nebyl doma, Vary několikrát daly tyč a kdyby víc trefovaly branku, nebylo co řešit. Renda Glier ale super."

Jiří Berger (útočník, Karlovy Vary): "Strašně jsme zápas od začátku podcenili. Asi jsme si snad mysleli, že se ty góly dají sami. K výhře jsme se vyloženě protrápili, ale i to pro nás bude pro příště ponaučení."

6. Studénka      10  0 0 0 10  15:72   0

Dvojice pro semifinále play-off, které startuje 9. ledna 2010: Karlovy Vary - Zlín, Praha - Kolín.