HC Energie Karlovy Vary

Po hrubém faulu Skleničky skončil Rodin v nemocnici

L i t v í n o v, K a r l o v y V a r y – Taková situace se nevidí příliš často. V utkání karlovarské Energie s Chemopetrolem Litvínov byl na ARO mostecké nemocnice převezen obránce Dmitri Rodin poté, co byl v bezvědomí odnesen z ledové plochy. Hříšníkem byl Zbyněk Sklenička. Hráč, který svými je hrubými zákroky velmi dobře znám. Teprve jednadvacetiletý střední útočník má na svém kontě již slušnou řádku zraněných soupeřů.

Co se stalo

Píše se čas 17:28 obránce Dmitri Rodin odjíždí v předklonu na hráčskou lavici (střídačku), navíc měl být otřesen po zásahu některého z hráčů Litvínova vysokou holí do obličeje. Po cestě se s ním z pravého zadního boku střetá jednadvacetiletý střední útočník Zbyněk Sklenička, který také pravděpodobně mířil na střídačku a karlovarskému obránci způsobuje těžký otřes mozku. Po pěti minutách na ledě, kdy je Rodin ošetřován, se lékaři rozhodnou důrazného beka z ledu odnést. Bezvládné tělo však opět klesá k ledu a nakonec musí přijít na řadu nosítka. Rodin odjíždí do mostecké nemocnice na ARO již v bezvědomí. Prognóza zní - otřes mozku a možné porušení páteře a míchy, to se naštěstí posléze vylučuje.

Rozhodčí Petr Bolina zprvu vůbec nechce poradu s asistenty, přestože situaci vidět sám nemohl. Nakonec se dlouze radí se svými asistenty a za zákrok jednoznačně z řady likvidačních nevylučuje. Protesty realizačního týmu Karlových Varů a hráčů nikterak nepomáhají. Hraje se dál! Sklenička později dává třetí branku Litvínova.

Kdo je Zbyněk Sklenička

Sklenička se narodil 15.12.1981. Je odchovancem litvínovského hokeje v němž vyrostl do úctyhodných 196cm a 92kg. Svými zákroky je pověstný. Za poslední rok, kdy hraje v soutěžích mužů, dostal do nemocnice s vážnými zraněními již tři hokejisty! Další pak se zraněními lehčími. V loňském zápase SK HC Baník Most – HC Baník Sokolov zranil v dresu Mostu sokolovského mladíka Hájka, kterému u mantinelu nasadil hrazdu. „Hokej není pro panenky,“ takto se měl tehdy údajně k zákroku bez sebemenší lítosti vyjádřit a narážel přitom na subtilní postavu sokolovského obránce.

Zákrok nám detailně popsal v té době útočník Sokolova Bronislav Píša. Hájkovi bylo asi šestnáct. Jel si k mantinelu pro puk a Sklenička mu nasadil hrazdu do hrudníku. Nehrál více než půl roku!,“ vybavuje si rok starý otřesný zážitek při níž spoluhráč bojoval o život, jako by se situace stala včera. Přitom zákrok byl zcela zbytečný, v zápase vyhrál Most 10:1 a zákrok samotný se udál za již dávno rozhodnutého stavu 8:0! První zprávy zněly o zlomeném obratli a ochrnutí. Obratel zlomený opravdu byl, ale naštěstí v místě, kde mohl srůst bez následků.

Dalším skalpem se Skleničkovi stal hráč HC Prostějov Dušan Bařica. I ten střet s útočníkem v jihlavské dresu málem nepřežil! Těžký otřes mozku, zapadlý jazyk, vykloubené rameno, hluboká tržná rána a podezření na poranění páteře a míchy. To je výčet zranění které si odnesl osmadvacetiletý útočník. Zápas byl ve 13. minutě ukončen a později byl stornován. Hlavní rozhodčí zápasu Milan Minář neshledal v počínání skleničky žádný špatný úmysl a nepotrestal jej.

„Při založení útoku z obranného pásma přihrává hráč Prostějova Světlík (který byl poslední v držení kotouče), puk dojíždí hráč číslo 8 Dušan Bařica, v tomto momentě se rozjíždí hráč Jihlavy číslo 22 Zbyněk Sklenička bez zájmu hrát s kotoučem (nechává jej projet mezi nohama) a hrubě sráží Bařicu, který po celou dobu nebyl v držení kotouče, přičemž mu způsobí vážné poranění hlavy,“ takto zní oficiální tisková zpráva prostějovského klubu. Vedení celku se hodně snažilo o potrestání jihlavského hráče, ale boj s větrnými mlýny v podobě vedení ligy prohrálo.

Život Dušana Bařici zachránil bývalý útočník Karlových Varů Radek Procházka. Ke spoluhráči přijel jako první a vytáhl mu do krku zapadlý jazyk. „Hned mi na pomoc přijeli ostatní kluci. Rvali jsme to, nakonec se nám podařilo ten jazyk vytáhnout. Ale byla to hrůza! Dušan syčel, měl pěnu u pusy a obrovskou křeč, která stále sílila. Doktor mu dal později do úst fáče, společnými silami jsme to zvládli. Pak mi lékař řekl, že rozhodovaly sekundy. Všechno mohlo skončit tragédií,“ popisoval bezprostředně po události pro hokej.cz

„Nikdy jsem nic podobného nezažil. Vím o různých případech, třeba o Luďku Čajkovi, nebo o nehodě Vládi Vůjtka. Když se to Dušanovi stalo, řídil jsem se instinktem. Bylo mi jasné, že musím být u něho co nejdřív. Už když jel proti Skleničkovi, tušil jsem, že je zle,“ pokračuje v popisu.

Neděle 30.11.2003

Zatím poslední obětí jednadvacetiletého středního útočníka se stal Dmitri Rodin. Důrazný osmadvacetiletý obránce Energie je přitom sám pověstný tvrdou hrou do těla. Výškou zaostává za Skleničkou jen o deset centimetrů a váhově se navzájem vyrovnají. Tentokrát litvínovský odchovanec přešel od menších subtilních hráčů k zákeřnému faulu na jinak tvrdého karlovarského borce. „Já jsem celou situaci zcela celou neviděl, puk už byl jinde. Rodin ale jel se skloněnou hlavou a projíždějící Zbyněk Sklenička jej zasáhl loktem do hlavy,“ popisuje Richard Farda. „Puk byl úplně jinde a pozornost šla tedy za pukem. Hlavní rozhodčí to neviděl, ale 100% to musel vidět pomezní. Byl to zákeřný faul a hráč Sklenička by měl být potrestaný.“

„Musíme nejprve důkladně prozkoumat záznam na videu a poté podáme protest. Nejde nám o potrestání hlavního rozhodčího, ten se nám i omlouval že bohužel situaci neviděl, jelikož šel pohledem po puku, ale vidět to musel čárový rozhodčí. Hlavně však chceme, aby byl potrestaný hráč! Takový hráč musí být přísně trestán. Není možné aby si mladý holub dovoloval na starší hráče tímto způsobem. Hrát tvrdě může, tento styl mu nikdo brát nebude, ale takto agresivně a zákeřně faulovat?! Kdyby měl Rodin puk, tak mu nikdo nic neřekne, ale takový zákrok bez puku by se neměl v lize objevit!“

Celou situaci s přehledem ze střídačky viděl útočník Vojtěch Polák. „Puk byl v našem rohu, jejich útočník jel asi střídat a před naší střídačkou loktem trefil Dmitriho Rodina. Trefil jej v pohybu přímo pod bradu. Při takové situaci je to totální knockout!“

Podle dobře informovaného zdroje se ihned po utkání funkcionáři domácího klubu odebrali k důkladnému prozkoumávání videa. Výsledkem zkoumání bylo - video je neprůkazné, jelikož litvínovský kameraman se v záběru věnoval místu, kde se nacházel puk. V této věci výrazně vypomohla Česká televize, která celý incident natočila a na jejím základě mohl být zákrok prozkoumán.

„Určitě podáme protest!“ sdělil v pondělí dopoledne sportovní manažer Energie Bronislav Píša. „Sklenička šel do našeho hráče loktem a kolenem. Rodin pouze odjížděl na střídačku a vůbec o Skleničkovi nevěděl. Ten jej fauloval zboku, spíše zezadu. Musíme záběry kamer ještě prostudovat, ale protest určitě podáme.“ Vyjádření tiskového mluvčí klubu Jiřího Holého je jasné - Rodin bude chybět minimálně do prosincové přestávky.

Podle posledních zpráv potrestala disciplinární komise APK LH pod vedením Stanislava Šulce faulujícího hráče zákazem startu na pět mistrovských utkání nepodmíněně.

Související články

Reportáž | ne 30.11.2003

Litvínov po dvou letech porazil Energii