HC Energie Karlovy Vary

Trenér Pešout: Chceme stabilizovat pozici Energie v extralize

Hlavní trenér A-týmu Martin Pešout se po konci první fáze letní přípravy rozpovídal o novinkách v karlovarském mužstvu, nové tváři v podobě Dominika Graňáka, prozradil plány do budoucna a mimo jiné odkryl, o jaké hráče měla konkurence zájem.

Pane trenére, tým má za sebou první část letní přípravy. Bude mužstvo čekat zužování?
My jsme kádr zužovat nemuseli, protože z důvodu, že se zavedl přímý postup a sestup, se nemusíme bát baráže, takže ani nemusíme držet pětadvacet hráčů, jako tomu bylo vloni. Máme jen devět obránců, dva brankáře a třináct útočníků, takže do obrany a útoku máme jen jednoho hráče navíc, což jsou navíc mladí hráči, kteří budou hostovat v Sokolově. Ta spolupráce se velice podařila a budeme v tom pokračovat dál, aby Sokolov hrál důstojně první ligu a my měli kam sáhnout v případě, že nás budou provázet zranění, stejně jako na konci loňské sezony. Kádr jsme se rozhodli zúžit a zkvalitnit, podepsali jsme jen to nejnutnější minimum. Rozpočet zůstal stejný, nedostali jsme přidáno, ale na úkor toho, že nemáme tolik hráčů věřím, že fanoušci ocení, že se nám podařilo kádr zkvalitnit.

Na hostování tedy budete využívat převážně Sokolov?
Máme jasnou dohodu se Sokolovem. První pětka Baníku budou naši hráči, které budeme moct využívat, ale budou probíhat v procesu v Sokolově, a to ve jak finančním, tak i tréninkovém. Velké téma byl Otakar Šik, takže to uvedu na pravou míru. Po rozhovoru s trenérem reprezentace U20 a šéfem litoměřického projektu panem Přerostem jsme usoudili, že pro něj bude lepší, aby hrál do Vánoc v Litoměřicích, kdy bude probíhat MS dvacetiletých v Ostravě a Třinci, tak, by měl vytížených patnáct až dvacet minut, chodil i na přesilovky. Tady by se ještě do prvních dvou formací nedostal, ale v momentě, kdy skončí mistrovství světa se přesune sem, zase využijeme toho jednoho místa v Litoměřicích a pošleme tam Křemena, který se bude připravovat na toto mistrovství zase za rok. I za spolupráci s Litoměřicemi jsme rádi. Na rovinu říkám, že Šik nám loni hodně pomohl a to místo by u nás měl od prvního kola i letos, ale pro budoucnost klubu je lepší, kdyby absolvoval mistrovství světa U20 a byl více vytěžovaný.

Po sezoně jste nastínil, že se vám bude hodit volno k posílení kádru. Vyšlo to tedy podle plánu?
Samozřejmě se nám volno hodilo, ale ono se to odrazí až pak ve výsledcích. Vždy tvrdím, že hokej se v létě nehraje, ale tvoří se tam základ toho, aby se v zimě mohlo dobře hrát. My jsme konečně po čtyřech letech mohli trénovat devět týdnů a určitě nám to pomůže. Jsem přesvědčený, že na těch výkonech se to pak odrazí, hlavně v druhé půlce sezony, kdy nám chyběly síly, to si musíme přiznat. Věřím, že letos se to nestane a že sezonu projdeme bez větších problémů, také díky tomu, že jsme mohli pořádně potrénovat. Máme mladé mužstvo, vlastně jen jednoho hráče přes třicet let a jednoho přes čtyřicet (úsměv), což v jiných klubech není. Hráči ten trénink potřebují, ještě nejsou ve věku, kdy je jejich výkonnost uzavřená a má se udržovat, takže i to jsme v přípravě zohlednili.

Velké téma je příchod Dominika Graňáka, co od něj očekáváte?
Jsou dvě roviny. První je výkonnostní, protože si myslím, že stále je to skvělý hráč a že nemusel odmítat pozvánku do slovenského nároďáku na mistrovství světa, ale asi sám cítil, že si potřebuje odpočinout. Půjde do nového angažmá, tak sem chce jít odpočatý. Druhá je ta rovina zázemí v kabině. Venca Skuhravý je tady sám na tu kabinu a tím, že odešli Balán se Sičákem, jsme potřebovali jednoho zkušeného hráče. Já osobně jsem za ním byl v Bratislavě, samozřejmě se hodilo, že bylo mistrovství světa a já tam působil jako komentátor. Několikrát jsme se tam sešli a domluvili se. Jsem strašně rád, že Vencovi pomůže i v té učitelské činnosti. Máme tu většinu mladých hráčů, kteří mají ještě celou kariéru před sebou a potřebují, hlavně v té obraně, jednoho zkušeného zadáka. Jsem rád, že jsme se s ním domluvili.

Byla jednání s ním nějakým způsobem náročná, či zdlouhavá?
Náročná nebyla, ovšem zdlouhavá ano. Vleklo se to asi měsíc, protože měl pochopitelně i jiné nabídky a také trošku uvažoval, že by kariéru ukončil, ale znovu říkám, že ta vize našeho agresivního hokeje a mladého mužstva, kde on by měl tvořit pilíř té obrany, ho zaujala a rozhodl se pro nás.

V obraně máte několik zvučných jmen, půjde někdo z kola ven?
Nikoho vyřazovat nebudeme, jednoho obránce poskytneme Sokolovu s tím, že jakmile se nám někdo ze základního kádru zraní, vezmeme si ho zpátky. S jedním obráncem jednáme o ukončení smlouvy, ale zatím jsme se nedohodli, kam odejde, i když nějaké nabídky již máme.

Po právě probíhající dovolené vás čeká příprava na ledě. Co říkáte na obsazení soupeřů?
Já neříkám nic, protože jsem to sám tvořil (smích). Jsem rád, že se nám podařilo sehnat co nejpestřejší soupeře, protože máme mladé mužstvo a ti hráči potřebují získávat zkušenosti. Kdo by vloni čekal, že po postupu z druhé nejvyšší soutěže se nám tři hráči objeví v národním mužstvu? Myslím si, že i pro český hokej je dobře, když mladí hráči získávají zkušenosti na co nejpestřejších soupeřích. Máme v programu tři zápasy proti celkům z KHL, které navíc odehrajeme doma, což je výborné i pro naše fanoušky a pro odbornou veřejnost v Karlových Varech ještě lepší, protože se poměříte s nejlepšími kluby v Evropě. Podařilo se nám vyjednat dvě utkání s Kasselem, to je taková zkušenost s kanadským hokejem, protože všichni ví, že v Německu jsou kanadští a američtí trenéři. Další přičuchnutí k tomu, jak se hraje hokej za hranicemi bude proti slovenským týmům - Slovanu Bratislava a Trenčínu. Oni hrají styl podobný nám, ale daleko agresivnější a malinko takový "hurá" hokej, ale pro nás velice poučný. Dále nás čekají soupeři z české extraligy a jsem rád, že jsme domluvili také přátelské utkání se Sokolovem, protože si myslím, že naší spolupráci bychom přátelským utkáním měli potvrdit. S výběrem soupeřů a sestavením jsem spokojený.

Kdo s týmem trénoval a koho ještě očekáváte?
V přípravě jsou všichni hráči kromě Matěje Stříteského a Dominika Graňáka, s nimiž jsme se domluvili, že je začneme platit až od nástupu na led. Dostali možnost připravovat se sami a po kontrole s jejich kondičními trenéry jsme jim to umožnili. Kromě těchto dvou hráčů trénovalo celé mužstvo.

Jak vnímáte, že vaši mladší hráči dostávají pozvánky do reprezentačních kempů?
Jako sportovní manažer z toho mám velkou radost. Máme tu hráče, o které je v reprezentaci zájem, je vynikající, že přijdou do velké konkurence hráčů z jiných klubů a zkusí si mezinárodní hokej

Dostávali jste nabídky na vaše nejlepší hráče?
Už během sezony jsme měli několik nabídek, ať to bylo na Fleka, Beránka, Kohouta, Grígera... o ty naše špičkové hráče zkrátka zájem je. Vezmu-li to z pohledu českého hokeje, tak nevím, proč by mělo pro český hokej být dobré, aby se všichni hráči koncentrovali do Brna, Liberce, Hradce a Třince, kde mají peníze. S kým by pak ty kluby hrály? Je dobré, že se tady tvoří jádro mladého mužstva, které za rok, za dva tyto velikány může potrápit jen na vlastních odchovancích. Kdybychom někoho z jádra pustili, byl by to jasný signál, od nás a od majitele, že to tady s hokejem nemyslíme vážně. Proto jsme už v průběhu sezony s nimi prodloužili smlouvy, namísto toho, abychom je za dobré nabídky prodali. Vyjma jednoho hráče, s nimž budeme jednat letos, máme celé mužstvo podepsané na dva roky. Je to také signál pro naše fanoušky, aby chodili a drželi nám palce, že tu hokej chceme brát vážně. Jsem přesvědčený, že až se tito hráči dostanou do toho nejlepšího věku, což znamená 26-28 let, tak jsme schopni bojovat o semifinále a když nám bude chytat gólman můžeme hrát i o medaile.

Když teď máte dokončenou stavbu kádru, můžete nastínit cíle do nadcházející sezony?
Náš největší cíl je stabilizovat kádr a pozici Karlových Varů v extralize. Já bych tu nechtěl říkat, že jsme posílili jen proto, abychom byli v desítce, to je nesmysl. Ta cesta je dlouhá, jestliže přišlo sedm nových hráčů, tak se mužstvo bude znovu tvořit a sehrávat. Samozřejmě chceme hrát o desítku, ale my si na sebe nebudeme vytvářet tlak, potřebujeme mužstvo nejdříve stabilizovat tak, aby nehrálo každý rok o sestup.