Derby ukončilo úspěšnou sérii energetiků

HC Škoda Plzeň - HC Energie 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Hokejisté Energie v západočeském derby nevyužili dobré šance přibližit se vyšším příčkám. Na ledě Plzně nezopakovali svou střeleckou efektivitu z předešlých utkání a po vyrovnaném průběhu zůstali bez bodu. Svou první branku za muže zaznamenal Milan Davídek, mezi střelci hostů však zůstal osamocen.
Tipsport extraliga, 24. kolo, pá 25.11.2016
Plzeň
3:1
1:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 5. T. Svoboda (Kratěna), 33. Lev (Stach), 60. D. Kubalík (P. Kadlec) – 14. Davídek (Harant, Flek). Rozhodčí: R. Svoboda, Pešina – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 5:6, navíc Pulpán (PLZ) 10 min. Bez využití. Diváci: 4128. Střely na branku: 41:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Plzeň: Machovský – Kvasnička, Čerešňák, Moravčík, P. Kadlec (A), Pulpán (A), D. Sklenička, Němeček – D. Kubalík, Kracík, T. Svoboda – Lev, Preisinger, Kratěna (C) – Kodýtek, Stach, Hrnka – Vracovský, Koreis, Vondráček
Karlovy Vary: Honzík (Závorka) – Harant, Dujsík, Rýgl, M. Rohan, Tomáš Dvořák, Benák, Sičák (A) – T. Rachůnek, Tuominen, Mikulík – Vachovec (A), Skuhravý (C), V. Tomeček – Mullane, Kindl, Gorčík – Davídek, Gríger, Flek

Indiáni do zápasu vstoupili velmi aktivně a měli jako první šanci. Miroslav Preisinger zpoza branky nahrál Jakubu Lvovi, který ale zamířil do betonu Davida Honzíka. V páté minutě se při hře čtyři na čtyři otevíralo skóre utkání. Ondřej Kratěna parádní křížnou přihrávkou vybídl Tomáše Svobodu, jenž touto šancí nepohrdl a dal na 1:0! Karlovarští postupně srovnali krok a začali také velmi nebezpečně operovat v útoku. Domácí defenziva v čele s brankářem Machovským se rozhodně nenudila. A derby to bylo se vším všudy, již od začátku nechyběly potyčky a tvrdé souboje. Diváci se rozhodně nenudili.

Na počátku druhé poloviny úvodní třetiny rozehrála Škoda přesilovou hru. V té nebezpečně pálil Čerešňák, jenomže rána byla sražena v poslední možnou chvíli nad bránu. Karlovy Vary si pak málem daly i vlastní branku, nicméně puk zapadl na Honzíkovu svatyni, kde už zůstal. Krátce nato indiáni chybovali při střídání a přišel trest ze strany Energie! Milan Davídek měl až příliš prostoru na pravém křídle a střelou zápěstím nedal Machovskému šanci, dal tak svůj první gól v extralize dospělých. Do konce třetiny už se nic vážnějšího neudálo, stav byl tedy po 20 minutách vyrovnaný – 1:1.

Na začátku dalšího dějství byl zápas velmi vyrovnaný. Šance moc nepřicházely. A to ani v přesilové hře, kterou dostala Škodovka ve 24. minutě zápasu poté, co Karlovy Vary hrály v šesti. Pár chvil po konci trestu se před brankou v nadějné pozici zjevil Milan Davídek, který ale tentokráte pálil nad branku. V podobné situaci se na druhé straně objevil Jakub Lev – v tomto případě se zaskvěl David Honzík, který prokázal parádní respekt a zabránil gólu. V průběhu 29. minuty přerušil Lukáš Pulpán šanci Energetiků sekáním, za což šel pykat na trestnou lavici.

Na šance to ale bylo paradoxně spíše vyrovnané, všechny však zůstaly neproměněny. Karlovarští posléze zazmatkovali v defenzivě, Tomáš Svoboda to ale potrestat nedovedl, když jeho střelu z mezikruží v pohodě viděl Honzík. Chyby na hostující straně se kupily a jedna z nich byla potrestána – David Stach pěkně nahrál na Jakuba Lva, který už měl jednoduchou úlohu a poslal Plzeň podruhé v utkání do vedení! Ke konci třetiny se podruhé v utkání mohl prosadit osmnáctiletý útočník Milan Davídek, nyní ale trefil tyčku. Po 40 minutách to na střely bylo 31:10, na góly však pouze 2:1.

V úvodu třetí třetiny mohli domácí pokračovat tlakem, neboť hráli přesilovku – jenomže v ní se nic moc zajímavého nestalo. Karlovy Vary tak opět měly útočnou snahu. Velké nebezpečí nastalo po střele Denise Kindla, hned několik hráčů se snažilo dorážet, ale místo branky přišlo vyloučení. Dobré šance přišly k jejímu konci, využity však nebyly. Defenziva Karlových Varů společně s Davidem Honzíkem si počínala velmi statečně. Modrobílí byli i nadále lepším celkem a tvořili si jednu šanci za druhou, svěřenci trenéra Jana Tlačila ale odolávali.

Hosté si byli vědomi, že se jim čas výrazně krátí, a tak začali postupně více a více útočit. Mezi 4128 diváky, kteří se v Home Monitoring Aréně sešli, se napětí dalo krájet. V 54. minutě si po faulu Davida Skleničky zahrála Energie početní výhodu. 74 sekund před koncem třetí třetiny zkusily Karlovy Vary hru bez gólmana. Této výhody ale nevyužily, naopak ještě jednou inkasovaly a bylo rozhodnuto – na konečných 3:1 upravil do prázdné branky Dominik Kubalík!

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Do utkání jsme vstoupili dobře, hráli jsme aktivně, byli na kotouči a pohybovali se často okolo branky soupeře. Skvělý gólman nám však pochytal mnoho šancí. Pak jsme sice gól dali, ale soupeř dokázal vyrovnat, protože konec první třetiny od nás nebyl dobrý. Ve druhé třetině jsme se tlačili víc do brány, udělali jsme změnu, ta nám vyšla – Kuba Lev dal branku. Třetí část od nás byla trochu ustrašená, moc jsme se báli o výsledek. Měli jsme i štěstí, Matěj Machovský pochytal mnoho šancí. Jsme ale strašně rádi, že jsme to zvládli a kluci to odmakali.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): Myslím si, že Plzeň zaslouženě vyhrála. Soupeř byl lepší, agresivnější, nás velmi dobře držel brankář. My jsme měli problémy s přechodem do útočného pásma, ani jsme neměli pohyb, jaký jsme chtěli, pouze čtvrtá lajna ho měla. A také přesilové hry nám nešly, s tím se potýkáme celou sezonu, určitě to musíme zlepšit.