Dřina, nervy, bitky, góly, krev... a nakonec i tři body

HC Energie - HC Liberec 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Tak to bylo drama! Energetici vlétli na soupeře z Liberce ve velkém stylu a hostujícího brankáře Faltu v první třetině zaměstnávali doslova bez přestávky. Jenže se ujala jen lahůdková teč Skladaného. Postupem času nabíral Liberec dech na začátku třetí třetiny byl rázem stav 2:2. V té chvíli se mohl osud utkání přehoupnout na kteroukoli stranu. Jenže štěstí měli tentokrát Západočeši. V přesilovce se ke Skuhravému s Kumstátem posunul Milan Kraft, který pohotovou ranou z kruhu zajistil domácím tři body. Vše do prázdné branky jistil Petr Kumstát. Utkání nedohrál Košťál, vyloučený do konce utkání za vražení na hrazení a Melenovský, který zkusil štěstí v pěstním souboji s Čermákem. Asistenci na posledním gólu si připsal brankář Sáblík.
O2 extraliga, 44. kolo, út 22.1.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Liberec
4:2
1:0, 1:1, 2:1
Branky a nahrávky: 9. Skladaný (Řezníček), 27. Skuhravý (Košťál), 57. Kraft (Skuhravý), 60. Kumstát (Sáblík) - 27. Derner (Krstev), 43. Pletka (Jiruš). Rozhodčí: Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:11, navíc Košťál, Melenovský - Krstev 5 minut do konce utkání, L. Čermák 5 minut a trest ve hře, Pletka 10 minut. Využití: 2:1. Diváci: 2920.
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Schmidt, Grof, Řezníček, Němec, Duben, Prošek, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Pech, Hluchý - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Dej, Kraft, Skladaný
Liberec: Falta - J. Moravec, Zíb, Hunkes, Krstev, Jiruš, Derner, Kočí, Holub - L. Čermák, Kašpařík, Pletka - Bartovič, Dušek, Víšek - Vantuch, Rapáč, Jech

Ke čtvrtému střetnutí v letošní sezoně nemohli Tygři ani energetici nastoupit v plné sestavě a i v průběhu utkání museli trenéři Gregor a Venera se složením útoků notně experimentovat. Zdecimované řady liberecké ofenzivy měl zalepit čtvrtý útok složený z obránců Holuba, Krsteva a Dernera, kteří svůj dobrý výkon ozdobili i vstřelenou brankou. V dresu Energie si pak svojí extraligovou premiéru odbyl junior Tomáš Schmidt.

Domácí do zápasu vlétli s taktikou zlomit odpor soupeře co nejrychleji, v první polovině zápasu jasně dominovali, ale liberecký brankářský náhradník Falta se činil. První nebezpečnou situaci vymyslel domácí Kristek, když od zadního mantinelu našel nikým nekrytého Procházku, ten v překvapení ale ani netrefil branku. Vzrůstající tlak Západočechů pak ale začal Liberecké nutit k nedovoleným zákrokům. Hákování Kočího ještě přežili bez újmy, hůře již dopadli při trestu pro Jiruše. Domácí je uzavřeli v pásmu, puk doputoval na modrou k veteránovi Řezníčkovi, jenž své zkušenosti přetavil v milimetrový střílený pas na Františka Skladaného. Slovenskému útočníkovi již stačilo jen nastavit hůl. Šokované Tygry mohl na kolena vzápětí poslat Skuhravý, po vylákání Falty a pokusu o objetí branky však domácí kapitán ztroskotal na rychlých rukách obránce. Hosté poprvé vystrašili Sáblíka až v přesilové hře při vyloučení Procházky. Jirušovu střelu dvakrát dorážel Kašpařík, domácí gólman si ale svůj postoj u tyčky pohlídal. Šestnáctá minuta přinesla krvavé zranění v obličeji Ondřeje Němce a následný čtyřminutový trest pro Jana Holuba. Domácí v těchto chvílích vyvinuli obrovský tlak, k úspěchu však potřebovali méně přihrávek a více střel. Na krásu tak zemřela i akce, kdy Skuhravý od mantinelu našel z modré sjíždějícího Dubna, jenž místo střely raději poslal puk na Kumstáta, kterému při střele do prázdné klece sklouzl kotouč.

V úvodu druhé části nic nenasvědčovalo změně kursu, kterým se hra ubírala. Domácí aktivním forčekingem bořili rozehrávku hostů a sami nebezpečně hrozili. Pak však přišlo Dobroňovo vyloučení, při kterém zaúřadoval liberecký útok obranářů. Krstev od zadního mantinelu přihrál Lukáši Dernerovi, domácí bek v rozhodující moment podklouzl a Sáblíkovi střela z mezikruží prošla mezi nohama. Bílí Tygři si vyrovnaného stavu neužívali dlouho. Domácí reprezentační duo dlouhánů ujelo na samotného obránce a přes trochu komplikací se nakonec Václavu Skuhravému podařilo dopravit puk do sítě. Mírnou převahu si pak i nadále udržovala Energie, její tlak však otupila častá přerušení a oboustranně nepřesné výroky rozhodčích. V pěkné příležitosti se například díky Melenovského nahrávce za obranu ocitl Dej, střelu karlovarského mladíka k tyči ale Falta vykryl. Liberečtí se ke slovu dostali až v závěru prostředního dějství. Na obránci Jirušovi byl po třízápasovém půstu zřetelný hlad po gólech, v přesilové hře dobře střílel nad Sáblíkovo rameno, ale varský gólman i toto nepříjemné místo stačil pokrýt. V hledišti to zašumělo ještě těsně před sirénou, kdy Duškova teč střely od mantinelu jen těsně netrefila branku.

Hned v úvodu třetí třetiny byl vyloučen Čermák, brzy jej však na opačné straně napodobil Kristek a v zkrácené početní výhodě se Liberci podařilo srovnat skóre. Jirušovo skákavé nahození od modré Sáblík jen vyrazil betony a po několika pokusech se Václavu Pletkovi podařilo puk propasírovat do sítě. Všem divákům na stadionu pak muselo zatrnout při tvrdém Košťálově zákroku na Richarda Rapáče, po kterém musel liberecký útočník být hospitalizován s podezřením na otřes mozku. Karlovarský odchovanec se musel odporoučet do šatny a o deset minut později mu společnost již dělal i Marek Melenovský. Dravý domácí útočník vyzval k pěstnímu souboji o hlavu vyššího Leoše Čermáka a pro oba aktéry to znamená absenci v dalším extraligovém kole. Melenovský za druhý trest do konce utkání, jeho liberecký kolega si posedí za trest ve hře, který vyfasoval za odhození rukavic. Ještě před zápasnickou vložkou se ale tři tisícovky diváků dočkaly další branky. Při Krstevově vyloučení se domácím dlouho nedařilo udržet se v pásmu, nakonec ale Milan Kraft zužitkoval Skuhravého nahrávku z druhého kruhu a do odkryté klece skóroval. Přes zraněními a tresty poznamenanou sestavu podávali Tygři až do konce zápasu bojovný výkon, v posledních minutách energetiky přitlačili, ale na vítězství to nestačilo. Naopak do opuštěné klece se po Sáblíkově přihrávce trefil Petr Kumstát.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): Naprosto vyrovnané utkání. Vypadli nám tři obránci, ale dokázali jsme vydřít tři body. Hráči zvládli i závěr, tahle výhra je strašně cenná.

Dušan Gregor (Liberec): Těžko můžu našemu mužstvu něco vytknout. Utkání zvládlo, i když nám chybělo devět útočníků. Za celkový průběh zápasu jsme si však zasloužili alespoň bod.