Druhé derby v řadě pro dorost! Duel s Plzní byl reklamou na dorostenecký hokej

Varáci, derby je naše, a jaké! Souboj dvou z nejlepších extraligových týmů potěšil srdce hokejového fanouška. Zářili oba gólmani. Martin Psohlavec i Štěpán Houdek si zapsali přes třicet zákroků. Vzhledem k jistému postupu šanci opět dostali i mladší hráči Energie. Debutovali deváťáci Vojtěch Horáček a Jakub Staněk, další starty zapsali Marek Kubík, Jonáš Vaníček a Jakub Kyncl. Pod dva góly se podepsal patnáctiletý Marko Michalov.
Extraliga dorostu, 23., út 5.12.2023, Karlovy Vary, KV Arena
HC Škoda Plzeň
4:1
1:0, 1:0, 2:1
Branky a nahrávky: 11:29 Michalov (Slavík; 5/5), 23:20 Tomek (4/5), 54:28 Vaníček (Kyncl; 4/5), 56:57 Michalov (Kyncl, Čermák; 5/4) – 49:50 Šulan (Bělík, Fodor; 5/4). Rozhodčí: Zubzanda – Belko, Baxa. Diváci: 92. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Střely na branku: 36:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
diváci92
HC Energie Karlovy Vary: Psohlavec – Čermák, Horáček, Kubík, Magner, Kůrka, Jílek – Vaníček, Blažek, Kváš, Staněk, Slavík, Michalov, Šedivec, Kyncl, Tomek.
HC Škoda Plzeň: Houdek – Mašek, Černý, Hanzlík, Šulan, Reisnecker, Kocek – Slováček, Klatovský, Bělík, Pitter, Fehér, Maxa, Winter, Fodor, Chasák.

První třetina nabídla podívanou hodnou derby. Nejen že byl k vidění svižný hokej se spoustou akcí, ale mezi soupeři to jemně jiskřilo a na ledě se objevilo i pár ukázkových stromů. Rozjezd energetiků zbrzdilo v první minutě oslabení. Jako první mohl skórovat Matyáš Šedivec, který se před brankou dostal k puku a hned pálil. Štěpán Houdek se však stačil přesunout. V početní výhodě zkoušel puk do branky dostat rozjetý Jakub Kyncl, kterého zastavily betony plzeňského gólmana. Do třetice to zkusil z mezikruží Vlastimil Blažek, ale ani on na hostujícího brankáře nevyzrál. Úspěch slavil až ve dvanácté minutě Marko Michalov, kterému do mezikruží zpoza branky nabil Lukáš Slavík.

Plzeňští mladíci se hnali za srovnáním, ale v cestě za gólovou radostí jim stál Martin Psohlavec, který si dokázal poradit i s několika závary před svou brankou. Zuby si na něm v šestnácté minutě se svou tutovkou vylámal Adam Fehér. Namále měl karlovarský gólman v devatenácté minutě, kdy jen tak tak zkrotil poskakující puk po střele Jana Fodora a navíc si musel hlídat dorážející soupeře. Do druhé třetiny tak dorost Energie vstoupil s jedno gólovým vedením.

Ve dvacáté třetí minutě si na karlovarského brankáře vyšlápl Šimon Bělík, který střílel těsně před brankou, ale i tak puk za Martina Psohlavce nedostal. Další pokus plzeňského útočníka orazítkoval tyčku, kterou si Martin Psohlavec pokryl. V čase 23:20 přesně po deseti sekundách vlastního oslabení Petr Tomek obral jednoho z hostů o puk a uháněl s ním k brance, kde svůj brejk dobře mířenou ranou proměnil v gólovou radost - 2:0.

Před polovinou této části si plzeňští mladíci vzali na mušku karlovarskou branku. Pozornost Martina Psohlavce střelou z kruhu prověřil Václav Pitter a následně se neujala ani dělovka Jana Fodora, po níž puk skončil na hrudi gólmana Energie. Plzeňští si několikrát vytvořili dost velký tlak. Jenomže nejen Martin Psohlavec, ale i jeho spoluhráči se snažili držet puk dál od své branky. Poté co se energetici osvobodili, tak se na oplátku usadili v pásmu oni. Nejblíže gólu byl Pavel Kůrka, který prošel mezi několika hráči před brankou. Po jeho střele však jenom zaduněl Houdkův beton. V poslední minutě předvedl Štěpán Houdek několik zákroků, když se ocitl pod palbou energetiků.

Úvodní vhazování poslední třetiny vyšlo lépe karlovarským mladíkům a tak se hned vydali do pásma, kde se postarali Štěpánovi Houdkovi o několik zákroků. O čisté konto přišel Martin Psohlavec v čase 49:50, kdy po sedmi sekundách početní výhodu využil Marek Šulan. Po této brance následovala série útočných akcí Plzně. Zhruba po minutě zívala na Václava Pittera odkrytá část branky. V rozhodující chvíli však plzeňskému útočníkovi sjel puk. Šanci na navýšení vedení sebral Michalovi Kvášovi pozorný Houdek. V padesáté čtvrté minutě opustil Štěpán Houdek branku a vyrazil na střídačku. Tam se ani neohřál a vrátil se zpět, poté co plzeňští získali početní výhodu. Třetí gól přidali energetici v čase 54:28, tedy téměř v polovině svého oslabení, když se před plzeňskou brankou ocitl sám Jakub Kyncl. Puk se po jeho střele odrazil k zadnímu mantinelu, kam si pro něj Jakub sjel a poslal ho zpět před branku, kam si najel Jonáš Vaníček a z úhlu pálil ke vzdálenější tyčce - 3:1.

V závěru této početní výhody se před karlovarskou brankou ocitl rozjetý Jakub Slováček, ale moc se do své střely opřel a puk proletěl těsně nad ní. Poslední gól Energie padl v padesáté sedmé minutě, když energetici po pouhých deseti sekundách využili početní výhodu. Po vhazování se k puk dostal k Filipovi Čermákovi, který ho ubránil před jedním ze soupeřů a poslal ho do pravého kruhu na Jakuba Kyncla. Ten přihrál na Marka Michalova, který z druhého kruhu propálil plzeňského gólmana - 4:1. Poté odjel Štěpán Houdek opět na střídačku a plzeňští mladíci zkoušeli na energetiky vyzrát v šesti. Jenomže Martin Psohlavec jim svými zákroky nedal šanci. Při dalším oslabení se plzeňský gólman vrátil zpět mezi tři tyče. A do konce zápasu si připsal ještě pár zákroků. Energetici si tedy nakonec připsali plný počet bodů za výhru 4:1.

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary):

V úvodních minutách se nám úplně nepodařil vstup do utkání, kde nás podržel gólman. Postupně jsme se dostávali více na kotouč a vytvořili si šance, ze kterých se nám podařilo skórovat. Zápas se hrál nahoru dolu a myslím, že byl i pro diváky pohledný. Tahalo se o výsledek až do konce a jsme rádi, že jsme to dotáhli k vítězství. Jsme rádi za tři body a budeme se připravovat na další zápas.

Dušan Andrašovský (HC Škoda Plzeň):

Tak mě se ten zápas moc líbil z obou stran. Trošku byla vidět taková ta uvolněnost, ale za mě i ohromné dovednosti na obou stranách. Myslím si, že domácí, hlavně útočníci a i někteří obránci byli skvělí. Musím ten zápas pochválit. Myslím si, že tímto směrem by se měl ubírat náš dorostenecký hokej. Prostě hodně dovedností a sebevědomí. Nebyla tam taková přehnaná agresivita. Mě se ten zápas líbil, i když jsme prohráli.