Energetici vezou dva body z Vítkovic

O s t r a v a - Výborný defenzivní výkon karlovarského týmu a tradičně nepřekonatelný Franěk, to byly dva hlavní důvody překvapivé výhry 2:1 v prodloužení na ledě HC Vitkovice. Franěk držel čisté konto a stav 1:0 až do 59. minuty, kdy se v power play trefil z dorážky Melenovský. Po celý zápas měli více ze hry domácí. Nejinak tomu bylo i v prodloužení. Jenže obrana HC Energie všem útočným výpadům soupeře odolala a když už se zdálo, že se týmy rozejdou smírně, ujel všem kapitán hostí, Ladislav Svoboda. Zkušený hráč prostřelil 16 sekund před závěrečnou sirénou Jiřího Trvaje a získal tak pro Západočechy prémiový bod za výhru v prodloužení. Po třetinách 0:0, 0:1, 1:0 a 0:1si odváží HC Energie z ostravského Paláce kultury a sportu cenné dva body.
Český Telecom Extraliga, 41. kolo, ne 19.1.2003
Vítkovice
1:2p
59. Melenovský (Philipp, Černošek) - 39. Košťál (Opatovský), 65. L. Svoboda (Kverka). Rozhodčí: Minář - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 0:4. Využití: 1:0. Diváci: 5093.
Vítkovice: Trvaj - Dresler, Phillip, Chmelíř, Černošek, Ficenc, Zápotočný - Kaděra, Burger, D. Moravec - I.Padělek, Gron, Krayzel - Laszkiewicz, Melenovský, Selingr - Irgl, A.Padělek, Olesz
Karlovy Vary: Franěk - Mádl, Punčochář - Hlavačka, Němeček - Rodin, Bauer - Svoboda, Tvrdík, Kraus - Polák Vala, Bednařík - Opatovský, Kverka, Košťál - Balász, Pavliš, Hořava

Karlovy Vary opět vsadily na vítkovickém ledě na svoji osvědčenou taktiku úporné defenzívy podpořené, v reprezentační formě chytajícím, Petrem Fraňkem v brance a vyčkáváním na brejky. Vítkovice si jednoznačně chtěly po televizní blamáži s Havířovem udobřit své diváky vítězstvím nad týmem ze středu tabulky. Podle těchto předzápasových prognóz to také na ledě od úvodních okamžiků vypadalo. Ve čtvrté minutě rozebral Moravec s Černoškem obranu hostů. Bývalý karlovarský obránce přiklepl na Aleše Padělka, jeho zakončení těsně minulo levou tyč. O několik desítek sekund později hasil Franěk betony Krayzelovu střelu po velkém zaváhání Hlavačky s Němečkem. Energetikům pořádně zamrazilo v zádech, když ranou švihem rozezvučel horní tyčku karlovarské branky znovu Krayzel. V přesilovce pálil od modré Zápotočný, Olesz bekhendem přestřelil. Z ojedinělého úniku prozkoumal území vítkovické poloviny Kraus. Střela mladého západočeského útočníka svůj cíl minula. Závěr třetiny nadále patřil domácím. Výborný Franěk postupně vyrazil rány Ficence, hráče zapůjčeného do ostravského týmu z Jihlavy, Zápotočného i Selingra. Když ani nadvakrát neprotlačil kotouč za Fraňkova záda Moravec, odcházely oba týmy do šaten za bezbrankového stavu.

Na vítkovickém ledě plály emoce
(autor: Petr Kotala)
V úvodu prostřední části o sobě dali konečně vědět Karlovarští. Zpoza branky si zkušeně vybruslil Kverka, ale jeho střela Trvaje nepřekonala. Ve 25. minutě projel podél mantinelu David Balász, důrazně vypálil, Trvaj byl však i tentokrát pozorný a polapil efektně puk do rukavice. Návrat ke známému scénáři přineslo Tvrdíkovo vyloučení. Z výborně sehrané domácí přesilovky, při které se energetici nedostali ze třetiny, vyšel pouze jeden vítěz - Petr Franěk. Když se utkání přelomilo do své druhé poloviny, v době drtivého vítkovického tlaku, zasáhl svými zkušenostmi do průběhu utkání karlovarský trenér Marek Sýkora. I přes vybraný oddechový čas jasná převaha domácích pokračovala. Burgerovu stoprocentní šanci vyrazil Franěk holí nad horní tyčku. A pak se stalo to, s čím snad nikdo nepočítal. Kotouč v domácí brance. Referát na téma produktivita přednesl ve 39. minutě Jan Košťál. Opatovský viděl výborně najetého levého karlovarského útočníka, precizně přihrál. Košťálova tvrdá střela, navíc chytře ukrytá za clonícího obránce, přesně našla místo nepokryté prokřehlým Trvajem.

I třetí část pokračovala v útočném snažení Vítkovic. Karlovy Vary vystavěly na modré čáře obranný val a pomalu začaly spoléhat na udržení těsného vedení. Jednu z mála kloudných akcí pokazil Chmelířovi znovu Franěk. Vhodný okamžik na zakončení prováhal v polovině třetiny Melenovský. Na druhé straně se mladý Hořava hravě zbavil obránce Dreslera, jenže na Philippa si už se svými kousky nepřišel. Přesto se k němu po chvíli kotouč vrátil. Jeho pokus Trvaje vystrašit nemohl, jelikož směřoval do míst na hony vzdálených od pravé tyče. Poslední šance k vyrovnání se domácímu týmu naskytla v 58. minutě, kdy byl za hru vysokou holí vyloučen Martin Hlavačka. Vítkovičtí ještě zvýraznili převahu v útočném pásmu odvoláním Jiřího Trvaje z branky. V obrovském závaru se k puku dostal Philipp. Jeho střela se od tyčky odrazila přímo na hůl Marka Melenovského, který pouze zasunul do odkryté karlovarské svatyně. Vítkovice, stejně jako v předchozím utkání se Slavií, vyrovnaly až těsně před závěrem.

Také do prodloužení vyšli s větší touhou skórovat Moravané. Narozdíl od předcházejících minut zkoušeli útočit také energetici. Zajímavě vyhlížející příležitosti Bednaříka a Hořavy juniora zlikvidoval jistými zákroky Trvaj. Když ani Moravec na opačném konci kluziště nezamířil přesně, zdálo se, že se soupeři rozejdou smírně. Avšak šestnáct vteřin před koncem vyhrál Kverka ve vlastním pásmu buly, našel na červené čáře najetého Ladislava Svobodu, jenž se zcela sám přiřítil až před Trvaje a tvrdou ranou mezi jeho betony získal pro Energii cenný bod navíc za vítězství v prodloužení.

Ladislav Svozil (Vítkovice): "Těžko jsme se vyrovnávali s úporným bráněním soupeře. Měli jsme ale vyhrát, protože i přesto jsme si vytvořili spoustu šancí. Vynikající Franěk nám ale nedovolil víc než jeden gól. Nakonec musíme být rádi i za remízu. Hráči dřeli nadoraz, za bojovnost jsem jim po utkání také poděkoval."

Jan Votruba (Karlovy Vary): "V úvodu se na nás projevila únava po sedmi hodinách cesty v autobusu. Vítkovice měly asi tři velké šance, ale nás podržel výborný Franěk. Ve druhé třetině jsme až příliš otevřeli hru a to nám moc nesvědčí. Soupeř nás znovu přehrával, prakticky každou minutou to hrozilo gólem, takže jsme si museli vzít oddechový čas, abychom se uklidnili. V závěru už jsme vsadili na destrukci. Domácí jsme nepustili do šancí, oslabení jsme však už nepřestáli. V prodloužení jsme hráčům dali volnost v útočení a to se vyplatilo, bod navíc má pro nás cenu zlata."