Energetici zlepšili výkon, přesto opět zůstali bez bodu

PSG Zlín - HC Energie 3:1 (0:1, 1:0, 2:0) Hokejisté Energie dali na ledě vicemistra zapomenout na svůj matný výkon z pátku. Bruslili, zlepšili střelbu, ale k bodům jim nepomohla ani premiérová trefa Jakuba Fleka v nejvyšší soutěži. Dlouhé čekání na body ze Stadionu Luďka Čajky tak pokračuje.
Tipsport extraliga, 4. kolo, ne 22.9.2013
Zlín
3:1
0:1, 1:0, 2:0
Branky a nahrávky: 23. Honejsek (Tesařík, Holík), 50. Valenta (Leška), 59. Čajánek (Veselý) – 17. Flek (Látal, Grman). Rozhodčí: Husička, Minář – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3, navíc Flek (KVA) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3747. Střely na branku: 47:28. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Zlín: Štůrala – Valenta, Marušák, Řezníček, Zámorský, Urbanec, Tesařík – Kubiš, Leška, Balaštík – Veselý, Čajánek Ondráček – Čech, Holík, Honejsek – Köhler, Melenovský, Okál
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek, Šmach, Drtina, Gulaši, Látal, Grman, Schusser – Zaťovič, Hruška, Hovorka – Dlouhý, Balán, Látal – Rohan, Vlach, Zucker – Koblasa, Flek, Harkabus

Karlovarští přijeli do Zlína bez útočníků Vachovce, Kytnára a Doležala. Extraligou ostřílené borce nahradili v sestavě především junioři, kteří si o místo řekli výbornými výkony v MHL. Samotné utkání začalo pro Energii výborně. Již v první minutě byl vyloučen Marušák a svěřencům trenéra Žemličky se naskytla možnost přesilové hry. Ty jsou však zatím v podání jeho svěřenců nemastné a neslané. Ani tentokrát si hostující hráči nevytvořili žádný souvislejší tlak, naopak se museli i bránit dobře napadajícím domácím. Zlínská přesilovka, která vznikla po faulu exzlínského Balána, byla daleko zajímavější. Domácí svírali svého soupeře celé dvě minuty. Výborně však západočechy držel gólman Závorka. Po střele Veselého ho dokonce zachránila tyč. Agilní Veselý následně za brankou vybojoval puk pro Čajánka, který v dobré pozici a největší šanci úvodní třetiny přestřelil. A tak přišel trest. Hosté se prosadili z velmi nenápadné ale parádně zakončené akce. Vypadalo to, že karlovarští obránci spíše vyhazují kotouč, aby mohli střídat. Za pukem se však vydal rychlonohý Jakub Flek, který dokázal přebruslit zlínského obránce a z úhlu vymetl horní růžek nad Štůralovou lapačkou. Domácí inkasovaná branka hodně zaskočila. Její autor se však poté pustil do debaty s rozhodčími, kteří mu udělali osobní desetiminutový trest. V závěru úvodní třetiny ještě tvrdě pálil zkušený domácí obránce Tesařík. Brankář Závorka se však dokázal proti jeho střele rychle přesunout a ostrý pokus zlikvidoval. Domácí přestříleli svého západočeského soupeře, měli i více šancí, přesto odjížděli nakonec do šaten se sklopenými hlavami.

Úvod druhého dějství patřil domácím, kteří se pustili do útoků se snahou co nejrychleji vyrovnat. To se vydařilo dle plánu. Velezkušený Tesařík nenápadně nahodil na branku a zlínský kanonýr Antonín Honejsektečoval mimo dosah hostujícího brankáře. Vyrovnání nakoplo domácí k ještě většímu tlaku a aktivitě. Tvrdě následně pálil obránce Zámorský, po něm to zkoušel hned nadvakrát elitní centr Leška. Karlovarský gólman byl však v obou případech pozorný. Vzápětí patřilo několik minut Energii. Především její první formace si vytvořila slušný tlak. V dobré příležitosti se zjevil Dlouhý, zakončil však těsně nad. Do dobré možnosti se prokličkoval také karlovarský útočník Látal. Jeho zakončení ale nemělo gólové parametry. Z ničeho nic vzápětí nastřelil tyč domácí hrdina, loňského finálového zápasu číslo sedm, Filip Čech, když nikým neatakován najel mezi kruhy a vystřelil zápěstím. V úplném závěru třetiny podcenili hostující obránci výpad Melenovského, který v pádu našel před brankou úplně volného Köhlera. Jeho bekhendový blafák však, naštěstí pro Západočechy, v síti neskončil. Druhá třetina ještě nabídla hned několik zajímavých možností na obou stranách. Hostům však chyběl klid v zakončení, a domácím stál v cestě vynikající Tomáš Závorka.

Již začátek třetí třetiny napověděl, co lze od obou mužstev očekávat. Zlínští se hnali do útoku, protože chtěli utkání vyhrát a připsat si na své konto cenné tři body. Hosté naopak pozorně bránili a čekali na případná okénka ve zlínské obraně, která by jim nahrála k případným protiútokům. Úlohu jim však zkomplikoval faul Balána, který je v Karlových Varech na hostování právě ze Zlína. Početní výhodu sice nesehráli domácí nejlépe a nedostali se do větší šance. Karlovarským hráčům ale sebrali potřebné síly. Již po Balánově návratu na led předvedl krásné sólo útočník Ondráček. Dokázal se prokličkovat až před Závorku, který však odolal. Hosté se v těchto okamžicích jen bránili, tlak loňského vicemistra byl vskutku obrovský. Dalším vyloučeným hráčem byl obránce Západočechů Jan Látal a domácí měli možnost další přesilové hry. V té zkušeně podržel kotouč Leška a ve správný čas nahrál na modrou čáru Tomáši Valentovi, který propálil vše, co mu stálo v cestě. Závorka neměl šanci, jelikož mu stál ve výhledu urostlý Köhler. Energetici vrhli vše do útoku. Do vážnější šance se už ale nedostali. Zlín naopak hrozil z protiútoků. Veselý minul kotouč ve vyložené šanci jen o pár centimetrů, Okál střílel nepřesně. Karlovarský trenér Žemlička si v úplném závěru vyžádal oddechový čas a pokusil se nabudit své svěřence na závěrečnou power play. Veškeré plány na vyrovnání ale pokazil hostům Petr Čajánekkterý střelou do prázdné klece uzavřel gólový účet. Domácí i díky přesným střelám Honejska, Valenty a Čajánka vyhráli a vybojovali cenné tři body. Hosté z lázeňského města si na svoje první venkovní body budou muset ještě počkat.

Juraj Jurík (PSG Zlín): Chtěli jsme podat lepší výkon než v předchozím utkání v Třinci. Věděli jsme, že to bude hodně důležitý zápas ohledně postavení v tabulce a chtěli jsme bodovat naplno. Jsme rádi, že jsme zápas zvládli, i když to nebylo lehké. V průběhu jsme neproměnili střelecké příležitosti a prohrávali jsme jako první. Chtěl bych hráče pochválit, že dokázali nepříznivý stav zvrátit a že jsme ubojovali tříbodové vítězství za což jsme rádi.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Jeli jsme do Zlína uhrát nějaké body. Oproti pátečnímu utkání se naše hra zlepšila a byli jsme blízko k bodovému zisku. Bohužel jsme doplatili na vlastní nedisciplinovanost, když jsme v oslabení inkasovali druhý gól a tím se připravili o možné body. Soupeř pak už svoje vítězství potvrdil gólem do prázdné branky.