Energetici zničili soupeře ve třetí třetině a slaví první vítězství

HC Energie - Gazprom Orenburg 6:3 (1:2, 0:1, 5:0)
Stejně jako před dvěma lety porazili energetici na startu přípravy Orenburg o tři branky. Tentokrát však stadion v Ostrově nad Ohří zhlédl značně dramatičtější průběh, ve kterém nechyběly emoce, pěstní souboje ani zajímavé zvraty. K tomu rozhodujícímu zavelel za stavu 1:3 Martin Zaťovič (na snimku), když načal pětibrankovou kanonádu Karlovarských. O další zásahy vítězů se postarali Budínský, Skuhravý, Zucker a Dej.
Příprava na sezonu, přát., čt 30.7.2009, Zimní stadion Ostrov
Orenburg
6:3
1:2, 0:1, 5:0
Branky a nahrávky: 1. Dej (Čutta), 43. Zaťovič (Prošek, Skuhravý), 43. Budínský, 54. Zucker, 56. Skuhravý (Kumstát), 59. Budínský (Brňák) - 7. Tokarev (Vafin), 20. Sursov (Agejev, Kalimulin), 23. Artěmov. Rozhodčí: Kostourek - Gerát, Vyčichl. Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: 200. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 6:3.
Karlovy Vary: Mensator (od 31. Sáblík) - Hájek, Parýzek, Černý, Čutta, Mucha, Prošek, Schmidt, Brňák - Košťál, Skuhravý, Kumstát - Pletka, Melenovský, Dej - Zaťovič, Haščák, Zucker - Kuběna, Budínský, T. Rohan
Orenburg: Nugumanov - Ageev, Artemov, Bets, Vafin, Galfanov, Zaitsev, Kalimullin, Kuzněcov, Lange, Rizaev, Sergeev, Smirnov, Sursov, Tokarev, Fattakov, Fedorov, Kharitonov, Polák, Dvorjak

Především s cílem otestovat nové posily a hokejisty bojující o místo v základním kádru nenasadil kouč Josef Paleček do utkání s papírově slabším soupeřem nejsilnější možnou sestavu. Volno dostali elitní obránci Dobroň s Němcem, brusle neobuli ani útočníci Hluchý, Kristek, Pech a Skladaný.

A mládí se šance chopilo rychle, když Čuttovu nahrávku proměnil ve vedoucí gól Rastislav Dej. Poslat nadšeného soupeře do kolen mohl o pár chvil později v přesilovce Skuhravý, ale tak lehké vítězství to být nemělo. Nugumanov pohotově vytěsnil střelu karlovarského kapitána k tyči a v zaplněném stadionku se začaly dít věci. V sedmé minutě na trestné lavici seděl Haščák, nerozchytaný Mensator si při Tokarevově střele po zemi vybral slabší chvilku a bylo vyrovnáno. Rázem přestalo být patrné, že proti sobě nastupuje národní mistr a předposlední celek druhé ligy. Hosté dobrým bruslením podpořeným kvalitními zákroky brankáře dokázali neutralizovat kvalitativní převahu Energie a v koncovce předváděli smrtící efektivitu. Zatímco Karlovarští prohospodařili i minutu dvojnásobné přesilovky, v závěru třetiny se Rusové prosadili opět ve výhodě klasické. Agejev obkroužil branku a gólovou lahůdku předložil Sursovovi.

Jak skončila první třetina, tak začala ta druhá. Strkanice s Čuttou pro Orenburg znamenala minutu dlouhé dvojnásobné oslabení, ale i další vstřelenou branku. To když Prošek hasil samostatný únik protihráče a sudí Kostourek zkřížil ruce nad hlavou. K trestnému střílení se postavil Artěmov, předvedl efektní forsbergovskou kličku, a zadělal tak na překvapivé průběžné skóre. Od té chvíle soustředili Rusové většinu svých sil na defenzivu a brankář Sáblík, který v polovině utkání nahradil Mensatora, zasahoval jen sporadicky. Jenže střelecké trápení Energie neprotrhla ani individuální akce Václava Skuhravého v 36. minutě, ani obránce Parýzek, který v přesilovce nastřelil tyč.

Jak už tomu bývá, projevil se tak rozdíl mezi oběma mužstvy až v posledním dějství zápasu. Ve dvaačtyřicáté minutě stačilo Energii k vyrovnání sedmnáct vteřin, trefili se Martin Zaťovič a Vít Budínský. Hosté přestávali stíhat, do jejich hry se vkrádaly nedovolené zákroky a nervozita. Ta vyvrcholila pěstním soubojem Tomáše Rohana s Galfanovem, po kterém zamířili oba aktéři rovnou do šaten. Karlovarští se vykolejit nenechali a v 53. minutě šli do vedení zásluhou Davida Zuckera, který se mezi dvěma obránci natlačil před branku. Když pak hosté ve snaze srovnat skóre propadli v útočném pásmu. Svýma dlouhýma nohama vybojoval Kumstát přečíslení dva na jednoho, na jehož konci stála střela Václava Skuhravého pod padajícího gólmana. Přesilovková trefa Víta Budínského už byla pro slavící fanoušky jen třešničkou na úspěšném vstupu do zápasové sezony.